biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak przystosować mieszkanie dla seniora

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. To dlatego mieszkania dla seniorów zwykle budowane są w cichej okolicy, wśród zieleni, z łatwym dostępem do przychodni i sklepów oraz licznymi udogodnieniami, które nie są potrzebne osobom młodym.

Optymalnym rozwiązaniem byłaby przeprowadzka w takie miejsce po osiągnięciu wieku, w którym przestajemy być aktywni zawodowo. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości lub nasze dotychczasowe mieszkanie czy dom spełnia większość z warunków zapewniających komfort życia w starszym wieku, warto pomyśleć o dostosowaniu go do nowych potrzeb.

Udogodnienia dla seniorów – jak poprawić komfort życia?

Urządzając mieszkanie lub dom dla osoby starszej, nawet jeśli obecnie jest ona w pełni sprawna fizycznie, trzeba założyć możliwość pogorszenia się zdrowia z czasem. Warto dostosować lokum tak, żeby łatwo było wprowadzić w nim później zmiany pozwalające na swobodne funkcjonowanie osoby poruszającej się o kulach czy na wózku. W mieszkaniu dla seniora należy zadbać o udogodnienia dla osób starszych, czyli:

 • wystarczającą ilość miejsca odpowiednią do sposobu poruszania się (kule, chodzik, wózek),
 • brak jakichkolwiek przeszkód na podłodze (progi, dywany, luźno „rzucone” przewody),
 • stabilną i nieśliską podłogę,
 • poręcze i uchwyty tam, gdzie jest to przydatne,
 • dobre oświetlenie (warto rozważyć czujnik ruchu zamiast tradycyjnych wyłączników, szczególnie w łazience i na korytarzu),
 • wyłączniki oświetlenia zamontowane nisko – na wysokości około 80 cm nad posadzką,
 • gniazdka elektryczne zamontowane na wysokości między 40 a 120 cm,
 • najczęściej używane sprzęty znajdujące się na wysokości, która nie wymaga schylania i zapewnia dostęp zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej,
 • klamki uniemożliwiające zahaczenie się ubraniem czy ręką.

Warto również zastosować:

 • czujnik zalania, dymu i czadu połączone z instalacją alarmową,
 • środki łączności umożliwiające nagłe wezwanie pomocy – poza telefonem stacjonarnym (a najlepiej dwoma lub trzema aparatami), również przyciski alarmowe.

Ze szczególną uwagą należy zaplanować takie pomieszczenia jak łazienka, kuchnia i sypialnia.

Łazienka dla seniora

Dość istotną i często niestety trudną do zrealizowania w mieszkaniu w bloku kwestią jest odpowiednia przestronność pomieszczenia, zapewniająca swobodne poruszanie się wózkiem. Poza tym łazienka dla osoby starszej powinna być odpowiednio wyposażona. Zrezygnować należy z wanny na rzecz prysznica, który pozbawiony jest brodzika, tak aby łatwo było skorzystać z niego nawet osobie poruszającej się na wózku. Do najważniejszych udogodnień należą:

 • siedzisko prysznicowe. Siedzisko do kabiny prysznicowej powinno być składane i zamontowane na odpowiedniej wysokości,
 • sedes z funkcją bidetu,
 • uchwyt przy kranie zamiast kurków,
 • baterie z regulacją temperatury wody,
 • miękka zasłona prysznicowa zamontowana stabilnie, tak żeby w razie potrzeby można było się jej przytrzymać,
 • uchwyty przy toalecie i prysznicu,
 • brak dywaników i progów.

Jeśli jesteśmy w pełni sprawni, możemy podzielić remont na etapy, co ma swoje uzasadnienie, głównie finansowe. Jeśli dotąd korzystaliśmy z wanny i swobodnie robimy to nadal, być może wystarczy przebudowę łazienki ograniczyć na razie jedynie do zapewnienia sobie bezpieczeństwa poprzez zamontowanie uchwytów przy wannie i toalecie. Przydatna będzie również mata antypoślizgowa do łazienki zamiast tradycyjnego dywanika na podłogę i podobna do zastosowania w wannie podczas kąpieli.

Kuchnia dla seniora

Dostosowując kuchnię do potrzeb osoby starszej, warto zrobić to tak, żeby uniknąć konieczności ponownych zmian, jeśli przyjdzie nam korzystać w przyszłości z wózka. Nie jest to trudne, ponieważ producenci oferują dziś wiele rozwiązań – składane blaty, górne szafki na szynach obniżane i podnoszone elektrycznie czy specjalne zlewozmywaki, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Niezależnie od stopnia sprawności ważną kwestią jest kuchenka. Najbardziej bezpieczna kuchenka dla starszej osoby to z pewnością płyta indukcyjna. Nie stwarza ryzyka zaczadzenia ani poparzenia, jest łatwa w utrzymaniu i obsłudze. Warto wybrać model, w którym można zaprogramować wyłączenie po określonym czasie.

Pokój seniora przeznaczony do spania

W tym pomieszczeniu najważniejszą kwestią jest łóżko. Musi mieć odpowiednią wysokość i zapewnić komfortowe przedostanie się z wózka na powierzchnię materaca. Warto, żeby miało regulowany elektrycznie zagłówek i podnóżek. Ważna jest również przestrzeń, która pozwala na swobodne poruszanie się i dotarcie do łóżka.

Istotną kwestią jest również szafa – powinna umożliwić zdjęcie nawet wysoko umieszczonych przedmiotów z pozycji stojącej, a nawet siedzącej. Dostępne są na rynku udogodnienia, które z powodzeniem pozwolą na dostosowanie nawet sięgającej sufitu szafy do tych wymogów.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.