Wraz z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. To dlatego mieszkania dla seniorów zwykle budowane są w cichej okolicy, wśród zieleni, z łatwym dostępem do przychodni i sklepów oraz licznymi udogodnieniami, które nie są potrzebne osobom młodym.
Optymalnym rozwiązaniem byłaby przeprowadzka w takie miejsce po osiągnięciu wieku, w którym przestajemy być aktywni zawodowo. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości lub nasze dotychczasowe mieszkanie czy dom spełnia większość z warunków zapewniających komfort życia w starszym wieku, warto pomyśleć o dostosowaniu go do nowych potrzeb.
Udogodnienia dla seniorów – jak poprawić komfort życia?
Urządzając mieszkanie lub dom dla osoby starszej, nawet jeśli obecnie jest ona w pełni sprawna fizycznie, trzeba założyć możliwość pogorszenia się zdrowia z czasem. Warto dostosować lokum tak, żeby łatwo było wprowadzić w nim później zmiany pozwalające na swobodne funkcjonowanie osoby poruszającej się o kulach czy na wózku. W mieszkaniu dla seniora należy zadbać o udogodnienia dla osób starszych, czyli:
- wystarczającą ilość miejsca odpowiednią do sposobu poruszania się (kule, chodzik, wózek),
- brak jakichkolwiek przeszkód na podłodze (progi, dywany, luźno „rzucone” przewody),
- stabilną i nieśliską podłogę,
- poręcze i uchwyty tam, gdzie jest to przydatne,
- dobre oświetlenie (warto rozważyć czujnik ruchu zamiast tradycyjnych wyłączników, szczególnie w łazience i na korytarzu),
- wyłączniki oświetlenia zamontowane nisko – na wysokości około 80 cm nad posadzką,
- gniazdka elektryczne zamontowane na wysokości między 40 a 120 cm,
- najczęściej używane sprzęty znajdujące się na wysokości, która nie wymaga schylania i zapewnia dostęp zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej,
- klamki uniemożliwiające zahaczenie się ubraniem czy ręką.
Warto również zastosować:
- czujnik zalania, dymu i czadu połączone z instalacją alarmową,
- środki łączności umożliwiające nagłe wezwanie pomocy – poza telefonem stacjonarnym (a najlepiej dwoma lub trzema aparatami), również przyciski alarmowe.
Ze szczególną uwagą należy zaplanować takie pomieszczenia jak łazienka, kuchnia i sypialnia.
Łazienka dla seniora
Dość istotną i często niestety trudną do zrealizowania w mieszkaniu w bloku kwestią jest odpowiednia przestronność pomieszczenia, zapewniająca swobodne poruszanie się wózkiem. Poza tym łazienka dla osoby starszej powinna być odpowiednio wyposażona. Zrezygnować należy z wanny na rzecz prysznica, który pozbawiony jest brodzika, tak aby łatwo było skorzystać z niego nawet osobie poruszającej się na wózku. Do najważniejszych udogodnień należą:
- siedzisko prysznicowe. Siedzisko do kabiny prysznicowej powinno być składane i zamontowane na odpowiedniej wysokości,
- sedes z funkcją bidetu,
- uchwyt przy kranie zamiast kurków,
- baterie z regulacją temperatury wody,
- miękka zasłona prysznicowa zamontowana stabilnie, tak żeby w razie potrzeby można było się jej przytrzymać,
- uchwyty przy toalecie i prysznicu,
- brak dywaników i progów.
Jeśli jesteśmy w pełni sprawni, możemy podzielić remont na etapy, co ma swoje uzasadnienie, głównie finansowe. Jeśli dotąd korzystaliśmy z wanny i swobodnie robimy to nadal, być może wystarczy przebudowę łazienki ograniczyć na razie jedynie do zapewnienia sobie bezpieczeństwa poprzez zamontowanie uchwytów przy wannie i toalecie. Przydatna będzie również mata antypoślizgowa do łazienki zamiast tradycyjnego dywanika na podłogę i podobna do zastosowania w wannie podczas kąpieli.
Kuchnia dla seniora
Dostosowując kuchnię do potrzeb osoby starszej, warto zrobić to tak, żeby uniknąć konieczności ponownych zmian, jeśli przyjdzie nam korzystać w przyszłości z wózka. Nie jest to trudne, ponieważ producenci oferują dziś wiele rozwiązań – składane blaty, górne szafki na szynach obniżane i podnoszone elektrycznie czy specjalne zlewozmywaki, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Niezależnie od stopnia sprawności ważną kwestią jest kuchenka. Najbardziej bezpieczna kuchenka dla starszej osoby to z pewnością płyta indukcyjna. Nie stwarza ryzyka zaczadzenia ani poparzenia, jest łatwa w utrzymaniu i obsłudze. Warto wybrać model, w którym można zaprogramować wyłączenie po określonym czasie.
Pokój seniora przeznaczony do spania
W tym pomieszczeniu najważniejszą kwestią jest łóżko. Musi mieć odpowiednią wysokość i zapewnić komfortowe przedostanie się z wózka na powierzchnię materaca. Warto, żeby miało regulowany elektrycznie zagłówek i podnóżek. Ważna jest również przestrzeń, która pozwala na swobodne poruszanie się i dotarcie do łóżka.
Istotną kwestią jest również szafa – powinna umożliwić zdjęcie nawet wysoko umieszczonych przedmiotów z pozycji stojącej, a nawet siedzącej. Dostępne są na rynku udogodnienia, które z powodzeniem pozwolą na dostosowanie nawet sięgającej sufitu szafy do tych wymogów.