Przytulna i elegancka aranżacja – styl minimalistyczny we wnętrzach
Minimalizm w ostatnich latach stał się przykładem tego, jak bardzo cenimy sobie prostotę, balans i wyważenie aranżacyjne. Styl, który kojarzy nam się przede wszystkim ze Skandynawią, stał się symbolem nowoczesności, dlatego chętnie czerpiemy z niego inspiracje. Salon, łazienka lub sypialnia urządzone w ten sposób kojarzą się nie tylko z porządkiem, ale również z przytulnością i harmonią.
Mniej znaczy więcej, czyli wpływ aranżacji wnętrz na nasze samopoczucie
Wyważone i minimalistyczne mieszkania pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie oraz komfort. Dzieje się tak, ponieważ wraz z rezygnacją z nadmiernego umeblowania, kolorystyki oraz elementów dekoracyjnych, wzrasta poczucie ładu i uporządkowania swojej strefy komfortu, czyli przestrzeni, jaką się otaczamy po ciężkim dniu. Nasz mózg, który nie skupia się na dodatkowych bodźcach, może przejść w tryb relaksu, co z kolei wywołuje wrażenie odprężenia i spokoju.
Osiągnięcie spokoju i odprężenia jest kluczowe w przypadku przestrzeni domowej, dlatego – jeśli wrażenie przytłoczenia sprawia, że nie możemy się na niczym skupić – warto rozważyć zmianę aranżacji wnętrza. Styl minimalistyczny, który swoje korzenie ma w krajach skandynawskich, zakłada, że strefa wypoczynkowa powinna być urządzona w taki sposób, aby sprzyjać naszemu samopoczuciu poprzez zachowanie ładu i porządku.
Zalety minimalistycznych aranżacji
Mieszkanie w aranżacji minimalistycznej nie tylko wiąże się z optycznym powiększeniem przestrzeni, ale również sprawia wrażenie uporządkowania, harmonii oraz elegancji. Dodatkowo jest świetną bazą dla innych stylów, dzięki czemu za pomocą dodatków oraz kolorów materiałów (obicia sofy, zasłon, obrusów), możemy dowolnie modyfikować wystrój, aby nadać mu zupełnie inny charakter.
Chcąc uzyskać wykończenie glamour, warto pomyśleć o ciemnych i złotych dodatkach w formie abażuru, dywanu, zasłon oraz poduszek. Idealnie sprawdzi się duże lustro w złoconej ramie, grube świece oraz np. szara narzuta na łóżko. W przypadku chęci uzyskania bardziej przytulnego i romantycznego efektu możemy postawić na kwieciste firany i materiały, którymi obijemy kanapę w salonie oraz dużą ilość roślin, np. kwitnących azalii, ciętych róż oraz goździków.
Minimalistyczne wystroje pozwalają więc na dokonywanie dowolnych modyfikacji w zależności od naszych upodobań, ponieważ są dobrym tłem dla większości aranżacji mieszkań, które uzyskujemy za pomocą prostych dodatków. To z kolei sprawia, że przy niewielkim wkładzie finansowym możemy w każdym momencie odświeżyć salon i nadać mu zupełnie nowy charakter.
Minimalizm w czterech krokach
Jeśli minimalizm w domu jest tym, co przykuło naszą uwagę podczas przeglądania katalogów wnętrzarskich, wówczas warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, które pomogą nam odwzorować skandynawski styl:
Kolorystyka ścian
Tu przeważają przede wszystkim jasne i stonowane barwy, takie jak odcienie bieli (wg Pantone: cannoli cream, sugar swizzle, coconut milk). Kontrapunktem ożywiającym wnętrze mogą być w tym przypadku czarne lub grafitowe elementy, np. abażury, ramki na zdjęcia lub zasłony. Nie ma również żadnych przeszkód, aby wprowadzić do pomieszczenia barwne akcenty, np. kolor roku 2019 – living coral, w postaci osłonek na doniczkę, poduszki lub narzuty na łóżko;
Meble
Minimalizm lubi prostotę i geometrię, dlatego w tym przypadku sprawdzą się proste i lekkie formy. Aby jednak nieco przełamać skandynawską surowość, można zdecydować się na solidny stół jadalniany, np. z litego drewna, który będzie mocnym i wyraźnym akcentem w naszym domu;
Oświetlenie
Światło ma zdolność uwypuklania koloru, tekstury oraz formy, dlatego nie zapominajmy o jego odpowiednim doborze. Czasy, kiedy ograniczyliśmy się do jednego głównego źródła światła sufitowego oraz oświetlenia dodatkowego w postaci lampki nocnej lub biurkowej, już dawno minęły. Nisko zawieszone nad stołem trzy abażury o prostej formie sprawią, że całość będzie prezentowała się nowocześnie i niezwykle estetycznie;
Dodatki
Dekoracje minimalistycznego wystroju wnętrza to przede wszystkim akcenty, które mają za zadanie podkreślić charakter aranżacji. Sprawdzą się proste i geometryczne formy, np. zawieszona na ścianie drewniana rama z mchem (reniferek chrobotkowy) oraz proste rośliny, np. sansewieria, która dzięki zdolności pochłaniania pyłów zawieszonych zadba o jakość powietrza w naszym domu.