Remont mieszkania to doskonała okazja do wprowadzenia wielu odkładanych właśnie na ten czas udogodnień. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem oraz widzimy taką potrzebę, warto skorzystać ze sposobności i przeprowadzić montaż klimatyzacji.
Klimatyzacja – instalacja w warunkach domowych
Zakładanie instalacji w domu czy mieszkaniu dziś już nikogo nie dziwi. Upalne lata oraz rozpowszechnienie urządzeń i stosunkowe obniżenie cen za klimatyzatory, a także dostępność usług serwisowych sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu.
Co warto wiedzieć o klimatyzacji, zanim zdecydujemy się na jej zakup i montaż klimatyzatora w naszym lokum? Najbardziej skomplikowana i zarazem najdroższa instalacja klimatyzacji opiera się na działaniu centrali klimatyzacyjnej, czyli jednostki w pełni zautomatyzowanej, używanej do zastosowań przemysłowych i przy dużych powierzchniach biurowych, sklepowych czy garażach podziemnych.
W domach i mieszkaniach stosuje się klimatyzatory, czyli urządzenia służące głównie do schładzania powietrza w pomieszczeniach. Oczywiście klimatyzatory mogą pracować w opcji pompy ciepła, zapewniając również ogrzewanie powietrza.
Jak działa klimatyzator?
Klimatyzator zbudowany jest ze sprężarki, skraplacza, zbiornika, kapilary i parownika, stanowiących układ zamknięty, w którym krąży w sposób ciągły czynnik chłodniczy.
- Czynnik w postaci pary suchej przegrzanej (po odebraniu ciepła z pomieszczenia klimatyzowanego) zasysany jest przez sprężarkę (niska temperatura i ciśnienie).
- Sprężarka spręża gaz i wtłacza go do skraplacza (wysoka temperatura i ciśnienie).
- W skraplaczu czynnik chłodniczy ulega kondensacji i przepływa dalej do zbiornika.
- Ze zbiornika ciekły czynnik przedostaje się do zaworu rozprężnego (kapilara, elektroniczny zawór rozprężny), który powoduje rozprężenie gazu z ciśnienia wysokiego (skraplania) do niskiego (parowania).
- Po rozprężeniu mieszanina cieczy i pary mokrej czynnika chłodniczego dostaje się do parownika, gdzie odparowuje całkowicie do postaci pary suchej.
Odparowanie freonu umożliwia przepływ ciepłego powietrza z pomieszczenia chłodzonego przez lamele parownika. Powietrze przepływając przez parownik, oddaje ciepło i na wyjściu z klimatyzatora jego temperatura oraz wilgotność są odpowiednio niższe.
Czynnik chłodniczy na wyjściu z parownika ma postać pary suchej, natomiast powstałe skropliny przedostają się plastikowymi rurami instalacji do miejsca przeznaczenia (np. instalacji sanitarnej). Cały proces zaczyna się od nowa.
Domowa klimatyzacja – montaż jednostek
W zależności od zastosowania i konstrukcji klimatyzatory podzielić można na:
- przenośne w wykonaniu zwartym (ciepło odprowadzane ze skraplacza przewodem wentylacyjnym przez mur lub okno) lub rozłącznym typu split (skraplacz chłodzony powietrzem jest montowany na ścianie zewnętrznej i połączony przewodem z chłodnicą),
- zwarte (monoblok) – przewidziane do zabudowy ściennej lub okiennej (w otworze),
- typu split (rozłączne) – najbardziej rozpowszechnione. Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w parownik i system regulacji, natomiast sprężarka i skraplacz znajdują się w części zewnętrznej. Jednostki połączone są przewodami czynnika chłodzącego. Kapilara najczęściej montowana jest w jednostce zewnętrznej ze względu na hałas emitowany podczas wtrysku czynnika chłodzącego.
Jednostki wewnętrzne występują jako:
- klimatyzator ścienny (montaż na ścianie w pomieszczeniu chłodzonym),
- klimatyzator sufitowy (montaż pod sufitem),
- klimatyzator przypodłogowy (montaż tuż nad posadzką),
- klimatyzator kasetonowy (montaż w suficie podwieszanym kasetonowym),
- klimatyzator kanałowy (montaż jednostki w pomieszczeniu innym niż chłodzone – powietrze doprowadzane i odprowadzane kanałami pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym).
Klimatyzatory – z montażem czy bez?
W zasadzie, nieskomplikowaną instalację klimatyzacji typu split można poprowadzić samemu, kierując się instrukcją. Jeśli jednak nasze doświadczenie w tej materii jest znikome, lepiej pozostawić to zadanie doświadczonej firmie remontowej. O ile montaż klimatyzatora wewnętrznego i zewnętrznego w większości przypadków nie nastręcza wielu problemów, o tyle należy pamiętać, że klimatyzacja to również ingerencja w instalację elektryczną (jednostka zewnętrzna musi być zasilana energią), odpowiednie ułożenie rurek miedzianych łączących obydwie jednostki, a także rur odprowadzających skropliny.
To również przewody sterujące i odpowiedni wybór miejsca na jednostki, a także, jeśli chcemy uniknąć prowadzenia instalacji klimatyzacji „na wierzchu”, czyli za plastikowymi listwami, często ingerencja w ściany czy sufity. Oczywiście dla doświadczonej ekipy remontowej nie jest to zadanie skomplikowane i nie wpłynie znacząco na koszty całego remontu – pomijając koszt samego klimatyzatora, który jest dość znaczący.
Dlatego warto montaż klimatyzacji połączyć z przeprowadzeniem remontu mieszkania czy domu (niekoniecznie musi to być remont generalny), a poza tym, jeśli nasze doświadczenie w tej materii jest znikome, lepiej pozostawić to odpowiedzialne zadanie wykwalifikowanej ekipie budowlanej, która ma doświadczenie w montażu instalacji klimatyzacji.