biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

co warto zamontować podczas remontu

Remont mieszkania to doskonała okazja do wprowadzenia wielu odkładanych właśnie na ten czas udogodnień. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem oraz widzimy taką potrzebę, warto skorzystać ze sposobności i przeprowadzić montaż klimatyzacji.

Klimatyzacja – instalacja w warunkach domowych

Zakładanie instalacji w domu czy mieszkaniu dziś już nikogo nie dziwi. Upalne lata oraz rozpowszechnienie urządzeń i stosunkowe obniżenie cen za klimatyzatory, a także dostępność usług serwisowych sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu.

Co warto wiedzieć o klimatyzacji, zanim zdecydujemy się na jej zakup i montaż klimatyzatora w naszym lokum? Najbardziej skomplikowana i zarazem najdroższa instalacja klimatyzacji opiera się na działaniu centrali klimatyzacyjnej, czyli jednostki w pełni zautomatyzowanej, używanej do zastosowań przemysłowych i przy dużych powierzchniach biurowych, sklepowych czy garażach podziemnych.

W domach i mieszkaniach stosuje się klimatyzatory, czyli urządzenia służące głównie do schładzania powietrza w pomieszczeniach. Oczywiście klimatyzatory mogą pracować w opcji pompy ciepła, zapewniając również ogrzewanie powietrza.

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator zbudowany jest ze sprężarki, skraplacza, zbiornika, kapilary i parownika, stanowiących układ zamknięty, w którym krąży w sposób ciągły czynnik chłodniczy.

 • Czynnik w postaci pary suchej przegrzanej (po odebraniu ciepła z pomieszczenia klimatyzowanego) zasysany jest przez sprężarkę (niska temperatura i ciśnienie).
 • Sprężarka spręża gaz i wtłacza go do skraplacza (wysoka temperatura i ciśnienie).
 • W skraplaczu czynnik chłodniczy ulega kondensacji i przepływa dalej do zbiornika.
 • Ze zbiornika ciekły czynnik przedostaje się do zaworu rozprężnego (kapilara, elektroniczny zawór rozprężny), który powoduje rozprężenie gazu z ciśnienia wysokiego (skraplania) do niskiego (parowania).
 • Po rozprężeniu mieszanina cieczy i pary mokrej czynnika chłodniczego dostaje się do parownika, gdzie odparowuje całkowicie do postaci pary suchej.

Odparowanie freonu umożliwia przepływ ciepłego powietrza z pomieszczenia chłodzonego przez lamele parownika. Powietrze przepływając przez parownik, oddaje ciepło i na wyjściu z klimatyzatora jego temperatura oraz wilgotność są odpowiednio niższe.

Czynnik chłodniczy na wyjściu z parownika ma postać pary suchej, natomiast powstałe skropliny przedostają się plastikowymi rurami instalacji do miejsca przeznaczenia (np. instalacji sanitarnej). Cały proces zaczyna się od nowa.

Domowa klimatyzacja – montaż jednostek

W zależności od zastosowania i konstrukcji klimatyzatory podzielić można na:

 • przenośne w wykonaniu zwartym (ciepło odprowadzane ze skraplacza przewodem wentylacyjnym przez mur lub okno) lub rozłącznym typu split (skraplacz chłodzony powietrzem jest montowany na ścianie zewnętrznej i połączony przewodem z chłodnicą),
 • zwarte (monoblok) – przewidziane do zabudowy ściennej lub okiennej (w otworze),
 • typu split (rozłączne) – najbardziej rozpowszechnione. Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w parownik i system regulacji, natomiast sprężarka i skraplacz znajdują się w części zewnętrznej. Jednostki połączone są przewodami czynnika chłodzącego. Kapilara najczęściej montowana jest w jednostce zewnętrznej ze względu na hałas emitowany podczas wtrysku czynnika chłodzącego.

Jednostki wewnętrzne występują jako:

 • klimatyzator ścienny (montaż na ścianie w pomieszczeniu chłodzonym),
 • klimatyzator sufitowy (montaż pod sufitem),
 • klimatyzator przypodłogowy (montaż tuż nad posadzką),
 • klimatyzator kasetonowy (montaż w suficie podwieszanym kasetonowym),
 • klimatyzator kanałowy (montaż jednostki w pomieszczeniu innym niż chłodzone – powietrze doprowadzane i odprowadzane kanałami pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym).

Klimatyzatory – z montażem czy bez?

W zasadzie, nieskomplikowaną instalację klimatyzacji typu split można poprowadzić samemu, kierując się instrukcją. Jeśli jednak nasze doświadczenie w tej materii jest znikome, lepiej pozostawić to zadanie doświadczonej firmie remontowej. O ile montaż klimatyzatora wewnętrznego i zewnętrznego w większości przypadków nie nastręcza wielu problemów, o tyle należy pamiętać, że klimatyzacja to również ingerencja w instalację elektryczną (jednostka zewnętrzna musi być zasilana energią), odpowiednie ułożenie rurek miedzianych łączących obydwie jednostki, a także rur odprowadzających skropliny.

To również przewody sterujące i odpowiedni wybór miejsca na jednostki, a także, jeśli chcemy uniknąć prowadzenia instalacji klimatyzacji „na wierzchu”, czyli za plastikowymi listwami, często ingerencja w ściany czy sufity. Oczywiście dla doświadczonej ekipy remontowej nie jest to zadanie skomplikowane i nie wpłynie znacząco na koszty całego remontu – pomijając koszt samego klimatyzatora, który jest dość znaczący.

Dlatego warto montaż klimatyzacji połączyć z przeprowadzeniem remontu mieszkania czy domu (niekoniecznie musi to być remont generalny), a poza tym, jeśli nasze doświadczenie w tej materii jest znikome, lepiej pozostawić to odpowiedzialne zadanie wykwalifikowanej ekipie budowlanej, która ma doświadczenie w montażu instalacji klimatyzacji.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.