biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

warsztat w garażu przy domu

Jeśli mieszkamy w domu, który ma już za sobą czasy nowości, często dysponujemy wnętrzami, które kiedyś, może przez naszych rodziców albo nawet dziadków, wykorzystywane były do pewnych ważnych celów, a teraz stały się graciarniami, do których nikt nie zagląda. Niekiedy są to pomieszczenia na strychu albo w piwnicy, a czasem wręcz osobne budynki służące niegdyś za garaże.

Zagospodarowanie garażu na warsztat

Jeśli w domu lub bezpośrednim jego sąsiedztwie znajduje się stary garaż, zastanówmy się, czy nie warto przerobić go na warsztat. Możemy taki remont przeprowadzić w celach hobbystycznych, kiedy na przykład uwielbiamy majsterkować, a w domu nie ma na to miejsca. Możemy również zaadaptować garaż na warsztat samochodowy przy domu. Niekoniecznie musimy w nim pracować sami – możemy go wynająć znajomemu mechanikowi albo startującemu dopiero w zawodzie bratu czy kuzynowi.

Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek prac wcielających taki czy inny pomysł w życie, musimy uświadomić sobie, że o ile adaptacja pomieszczeń na warsztat hobbystyczny jest z całą pewnością możliwa pod pewnymi ogólnie przyjętymi warunkami (np. przestrzegania ciszy nocnej), o tyle jeśli warsztat będzie działał profesjonalnie, możemy natrafić na pewne przeszkody.

Koniecznie trzeba zacząć od sprawdzenia podstawowej kwestii, czyli ustalenia (najlepiej w urzędzie miasta i gminy), czy w ogóle dopuszczalne jest na terenie naszej nieruchomości prowadzenie działalności gospodarczej, a jeśli tak, to jakiego rodzaju.

Warto również wiedzieć, że niektóre formy działalności warsztatowej, szczególnie te, które mają wpływ na środowisko oraz zdrowie zarówno pracowników, jak i klientów oraz okolicznych mieszkańców, wymagają specjalnych zezwoleń czy zgody na użytkowanie.

Warsztat samochodowy w domowym garażu

Zakładając, że w naszym garażu adaptowanym na warsztat samochodowy można prowadzić tego rodzaju działalność, a także że udało nam się dopełnić wszelkich formalności, musimy przystąpić do remontu. Oczywiście nie ma jednego słusznego planu warsztatu samochodowego w domowym garażu. Zakres remontu zależy od stanu technicznego budynku, obecnego rozplanowania pomieszczeń, a także naszych planów co do ilości stanowisk naprawczych czy zakresu prowadzonych usług.

Warsztat z lakiernią musi spełniać wyższe wymagania BHP i mieć przynajmniej jedno wyodrębnione pomieszczenie przeznaczone do malowania, podczas gdy stanowiska naprawcze mogą mieścić się w jednym wnętrzu.

O czym na pewno trzeba pomyśleć, adaptując garaż na warsztat samochodowy?

Wystrój garażu przeznaczonego na warsztat, kolorystyka posadzki czy pomysł na ściany w garażu to w tym przypadku sprawy drugorzędne. Najważniejsze są:

  • instalacje,
  • obecność (lub nie) kanału samochodowego,
  • wydzielenie niezbędnych pomieszczeń,
  • światło dzienne.

Warsztat samochodowy koniecznie musi być zasilany w energię elektryczną, która najczęściej wymaga dopasowania do nowych warunków (ze zwiększeniem mocy zapotrzebowanej w zakładzie energetycznym włącznie). Musi również być zasilany w wodę. Kolejno istotne jest odprowadzanie ścieków i wentylacja, a także ogrzewanie, które nie zawsze niezbędne jest w formie trwałej instalacji – często wystarczają włączane jedynie zimą grzejniki elektryczne czy olejowe.

Ważną kwestią jest również obecność kanału samochodowego. Choć w obecnych czasach zastępuje się go podnośnikiem, jeśli taki kanał w garażu już jest, warto go zachować i wyremontować – zyskujemy jedno stanowisko bez zakupu podnośnika. Kolejną sprawą jest wydzielenie odpowiednich pomieszczeń. Wymogi BHP są inne, jeśli w warsztacie pracuje wyłącznie jego właściciel, i inne, gdy zatrudnia on pracowników. Oczywiście zmieniające się przepisy warto śledzić na bieżąco, jednak trzeba przyjąć, że w warsztacie oprócz pomieszczeń przeznaczonych do pracy ważne będą również sanitariaty (szatnia, łazienka), pomieszczenie socjalne (w którym pracownik może np. zjeść posiłek), a także poczekalnia dla klientów wraz z dostępem do WC. Poza tym dobrze, jeśli warsztat może być oświetlony światłem dziennym.

Oczywiście powyższe zagadnienia to tylko zarys niezbędnych do wykonania prac, które mogą mieć mniejszy lub większy zakres, w zależności od konkretnych warunków zastanych w budynku oraz ostatecznych potrzeb przyszłego użytkownika.

Warsztat nie tylko samochodowy

Warsztat samochodowy to tylko jeden z pomysłów na remont starego garażu z przeznaczeniem na warsztat. Można potencjał garażu wykorzystać w celach zarobkowych właśnie na warsztat samochodowy, a także stolarski, pracownię renowacji mebli czy wreszcie atelier artysty – rzeźbiarza lub malarza. A można też potraktować jako pomieszczenie do drobnych prac naprawczych czy realizowanych od czasu do czasu pomysłów na łóżeczko dla lalek czy domek na drzewie albo dużą piaskownicę dla naszych dzieci.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.