biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

warsztat w garażu przy domu

Jeśli mieszkamy w domu, który ma już za sobą czasy nowości, często dysponujemy wnętrzami, które kiedyś, może przez naszych rodziców albo nawet dziadków, wykorzystywane były do pewnych ważnych celów, a teraz stały się graciarniami, do których nikt nie zagląda. Niekiedy są to pomieszczenia na strychu albo w piwnicy, a czasem wręcz osobne budynki służące niegdyś za garaże.

Zagospodarowanie garażu na warsztat

Jeśli w domu lub bezpośrednim jego sąsiedztwie znajduje się stary garaż, zastanówmy się, czy nie warto przerobić go na warsztat. Możemy taki remont przeprowadzić w celach hobbystycznych, kiedy na przykład uwielbiamy majsterkować, a w domu nie ma na to miejsca. Możemy również zaadaptować garaż na warsztat samochodowy przy domu. Niekoniecznie musimy w nim pracować sami – możemy go wynająć znajomemu mechanikowi albo startującemu dopiero w zawodzie bratu czy kuzynowi.

Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek prac wcielających taki czy inny pomysł w życie, musimy uświadomić sobie, że o ile adaptacja pomieszczeń na warsztat hobbystyczny jest z całą pewnością możliwa pod pewnymi ogólnie przyjętymi warunkami (np. przestrzegania ciszy nocnej), o tyle jeśli warsztat będzie działał profesjonalnie, możemy natrafić na pewne przeszkody.

Koniecznie trzeba zacząć od sprawdzenia podstawowej kwestii, czyli ustalenia (najlepiej w urzędzie miasta i gminy), czy w ogóle dopuszczalne jest na terenie naszej nieruchomości prowadzenie działalności gospodarczej, a jeśli tak, to jakiego rodzaju.

Warto również wiedzieć, że niektóre formy działalności warsztatowej, szczególnie te, które mają wpływ na środowisko oraz zdrowie zarówno pracowników, jak i klientów oraz okolicznych mieszkańców, wymagają specjalnych zezwoleń czy zgody na użytkowanie.

Warsztat samochodowy w domowym garażu

Zakładając, że w naszym garażu adaptowanym na warsztat samochodowy można prowadzić tego rodzaju działalność, a także że udało nam się dopełnić wszelkich formalności, musimy przystąpić do remontu. Oczywiście nie ma jednego słusznego planu warsztatu samochodowego w domowym garażu. Zakres remontu zależy od stanu technicznego budynku, obecnego rozplanowania pomieszczeń, a także naszych planów co do ilości stanowisk naprawczych czy zakresu prowadzonych usług.

Warsztat z lakiernią musi spełniać wyższe wymagania BHP i mieć przynajmniej jedno wyodrębnione pomieszczenie przeznaczone do malowania, podczas gdy stanowiska naprawcze mogą mieścić się w jednym wnętrzu.

O czym na pewno trzeba pomyśleć, adaptując garaż na warsztat samochodowy?

Wystrój garażu przeznaczonego na warsztat, kolorystyka posadzki czy pomysł na ściany w garażu to w tym przypadku sprawy drugorzędne. Najważniejsze są:

  • instalacje,
  • obecność (lub nie) kanału samochodowego,
  • wydzielenie niezbędnych pomieszczeń,
  • światło dzienne.

Warsztat samochodowy koniecznie musi być zasilany w energię elektryczną, która najczęściej wymaga dopasowania do nowych warunków (ze zwiększeniem mocy zapotrzebowanej w zakładzie energetycznym włącznie). Musi również być zasilany w wodę. Kolejno istotne jest odprowadzanie ścieków i wentylacja, a także ogrzewanie, które nie zawsze niezbędne jest w formie trwałej instalacji – często wystarczają włączane jedynie zimą grzejniki elektryczne czy olejowe.

Ważną kwestią jest również obecność kanału samochodowego. Choć w obecnych czasach zastępuje się go podnośnikiem, jeśli taki kanał w garażu już jest, warto go zachować i wyremontować – zyskujemy jedno stanowisko bez zakupu podnośnika. Kolejną sprawą jest wydzielenie odpowiednich pomieszczeń. Wymogi BHP są inne, jeśli w warsztacie pracuje wyłącznie jego właściciel, i inne, gdy zatrudnia on pracowników. Oczywiście zmieniające się przepisy warto śledzić na bieżąco, jednak trzeba przyjąć, że w warsztacie oprócz pomieszczeń przeznaczonych do pracy ważne będą również sanitariaty (szatnia, łazienka), pomieszczenie socjalne (w którym pracownik może np. zjeść posiłek), a także poczekalnia dla klientów wraz z dostępem do WC. Poza tym dobrze, jeśli warsztat może być oświetlony światłem dziennym.

Oczywiście powyższe zagadnienia to tylko zarys niezbędnych do wykonania prac, które mogą mieć mniejszy lub większy zakres, w zależności od konkretnych warunków zastanych w budynku oraz ostatecznych potrzeb przyszłego użytkownika.

Warsztat nie tylko samochodowy

Warsztat samochodowy to tylko jeden z pomysłów na remont starego garażu z przeznaczeniem na warsztat. Można potencjał garażu wykorzystać w celach zarobkowych właśnie na warsztat samochodowy, a także stolarski, pracownię renowacji mebli czy wreszcie atelier artysty – rzeźbiarza lub malarza. A można też potraktować jako pomieszczenie do drobnych prac naprawczych czy realizowanych od czasu do czasu pomysłów na łóżeczko dla lalek czy domek na drzewie albo dużą piaskownicę dla naszych dzieci.