biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

aranżacja antresoli na pokój

Antresola w domu lub wysokim mieszkaniu zawsze prezentuje się ciekawie. Optycznie powiększa przestrzeń pokoju, w którym jest wybudowana lub z którego jest najlepiej widoczna. Niekiedy jednak względy użytkowe sprawiają, że chcemy zaadaptować ją na odrębny pokój z niezależnymi drzwiami, wydzielony wizualnie oraz akustycznie. Jak to zrobić? Od czego zacząć i czy zawsze takie przedsięwzięcie jest możliwe? W tym poradniku odpowiemy na te pytania oraz przedstawimy kilka niestandardowych pomysłów.

Konstrukcja antresoli – to od niej wszystko zależy

Jeśli chcemy zaadaptować antresolę na pokój, pierwszą rzeczą, jaką musimy ustalić, jest wytrzymałość konstrukcji antresoli. Niestety, jeśli nie jesteśmy fachowcami, takich oględzin nie dokonamy samodzielnie. Najlepiej zwrócić się z pytaniem o wytrzymałość zarówno konstrukcji antresoli, jak i samego budynku pod kątem dodatkowych obciążeń ściankami działowymi do doświadczonego konstruktora lub architekta.

Profesjonalista podda ocenie naszą antresolę i wskaże potencjalne rozwiązania. Trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze będą one konwencjonalne. Zwykle postawienie na antresoli z profili stalowych ścianki w tradycyjnej technologii nie będzie możliwe, jednak zamiast tego być może uda się wznieść ściankę z płyt kartonowo-gipsowych lub paneli z płyty wiórowej.

Niekiedy architekt zdecyduje o konieczności wzmocnienia istniejącej konstrukcji np. belką lub dodatkowymi podstawami (słupami), innym razem okaże się, że realne jest zastosowanie wielu technologii.

Wybór ścianek z uwzględnieniem obciążenia konstrukcji

Biorąc pod uwagę wytyczne architekta czy konstruktora, zwykle i tak możemy wybrać spośród dostępnych co najmniej kilka różnych rozwiązań. Poza ściankami litymi, czy to z płyty gipsowo-kartonowej, czy budowanej w technologii kanadyjskiej, można na przykład postawić na szklane (lub lżejsze – ze szkła akrylowego) panele.

Ich zaletą jest zachowanie optycznej przestrzeni w pokoju z antresolą przy jednoczesnym akustycznym oddzieleniu obydwu pomieszczeń. Dodatkowo zapewniają one tę samą ilość światła dziennego w obydwu pomieszczeniach (więcej na ten temat przeczytasz w sekcji o natężeniu oświetlenia), a także w razie potrzeby pozwalają na rozdzielenie optyczne za pomocą zwykłej zasłony, rolet czy też systemu folii elektrycznych.

Ścianki na antresoli można zrealizować również w zupełnie inny sposób, dopasowując je do stylu panującego w domu. Na przykład urządzając na drewnianej antresoli pokój dla dziewczynki, warto zasymulować ścianę drewnianego domku – z okienkiem wyposażonym w okiennice czy charakterystycznymi, rustykalnymi drzwiami zamiast tradycyjnych, pokojowych.

Wiele możliwości dają również wnętrza nowoczesne – poza prostymi ścianami tynkowanymi można zastosować różnorodne panele wykonane ze sklejki, blachy ryflowanej czy gładkich i połyskliwych tworzyw sztucznych.

Ocena natężenia oświetlenia dziennego w rozdzielonych pomieszczeniach

Rozdzielając antresolę i pokój, należy poddać ocenie natężenie oświetlenia dziennego. Jasny salon z antresolą po jej zamknięciu ścianką działową może stać się nagle pokojem dość ciemnym i odwrotnie – dobrze oświetlona światłem dziennym antresola po wydzieleniu pokoju stanie się mroczna i nieprzytulna. Wszystko zależy od tego, skąd dociera światło dzienne – czy z dużych okien salonu, czy też np. z połaciowych umieszczonych na antresoli.

Oczywiście i z tym problemem można sobie poradzić, i to na różne sposoby. Jeśli okaże się, że po wstawieniu ścianki pokój na antresoli stanie się ciemny, być może warto zmienić jego przeznaczenie – np. początkowe plany umieszczenia w nowo powstałym pomieszczeniu pokoju nastolatka być może warto zmienić i postawić na sypialnię na antresoli, dotychczasową oddając dziecku.

Innym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie świetlików – zamiast ścianki pełnej można jej górną część tuż pod sufitem zastąpić szybami (ze szkła w wersji cięższej lub ze szkła akrylowego w wersji lekkiej). Przy zachowaniu odpowiednich proporcji z salonu nie będzie widoczne pomieszczenie na górze, a jednocześnie do ciemnego pokoju dotrze dużo więcej światła.

Podobny efekt uzyskamy w sytuacji odwrotnej, to znaczy kiedy jasna antresola ma po przekształceniu na pokój doświetlić salon. W domach pozostaje również rozwiązanie najbardziej efektywne, lecz i najdroższe oraz wymagające sporej ingerencji i nakładów – wybicie dodatkowych otworów okiennych.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.