biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak nakleić nowe płytki na stare

Odnowienie starej łazienki czy kuchni bez bałaganu spowodowanego skuwaniem kilogramów gruzu oraz ogromnej ilości uciążliwego pyłu to z pewnością przyjemna perspektywa. Czy jest jednak realna? Bez wątpienia. Trzeba jedynie wiedzieć, jak przeprowadzić szybki remont, żeby móc cieszyć się eleganckim, nowym wystrojem przy minimalnej ilości wykonanych robót.

Zarówno w łazienkach, jak i kuchniach najwięcej obaw budzą stare płytki, których chcesz się definitywnie pozbyć. Jak to zrobić bez kucia? Co położyć na stare płytki w łazience czy kuchni? Bardzo prostym, a jednocześnie efektownym rozwiązaniem jest układanie nowych płytek bez skuwania istniejących. W tym poradniku dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku.

Zanim podejmiesz decyzję…

Choć układanie nowych płytek na starych jest z pewnością rozwiązaniem, które przyniesie ci szereg korzyści w postaci „czystszego”, szybszego i tańszego remontu, zanim podejmiesz decyzję, dokładnie ją rozważ.

Układanie płytek na podłodze

Układanie warstwy płytek na podłodze spowoduje podniesienie jej poziomu. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na miejsca styku nowej podłogi z nieremontowaną. Jeśli jest nim np. próg, który występuje w drzwiach wejściowych do pomieszczenia czy mieszkania, oczywiście różnica poziomów nie będzie problemem. Natomiast w przypadku bezpośredniego połączenia posadzek, lepszym rozwiązaniem może okazać się skucie starej warstwy.

Przy układaniu płytek na płytki warto również mieć świadomość, że jeśli we wnętrzu zainstalowane są drzwi, których skrzydło otwiera się w kierunku nowej posadzki, najprawdopodobniej będzie trzeba je dopasować do jej zwiększonej wysokości.

Klejenie płytek na ścianach

Układanie nowych płytek na starych na ścianach stanowi nieco łatwiejsze zadanie, choć i tu możemy natrafić na pewne kwestie, które trzeba będzie przemyśleć. Szczególnie, jeśli glazura ma być klejona na dużych powierzchniach. Po pierwsze, trzeba mieć świadomość, że kiedy płytki układane są tylko do pewnej wysokości, a nie do sufitu, powstanie szerszy niż dotychczas „próg”, który będzie wymagał estetycznego wykończenia.

Po drugie, należy pamiętać o ładnym zakończeniu warstwy płytek sąsiadującej z wnęką okienną, a także o odpowiednim dopasowaniu ościeżnic drzwiowych. I wreszcie, płytki stanowiące okładzinę obudowy wanny czy ułożone w innych problematycznych miejscach, łatwiej będzie skuć i położyć na nowo. Mimo to, skuwanie jedynie niewielkich fragmentów okładzin, zamiast całych ścian zawsze spowoduje przyspieszenie prac remontowych, obniży ich koszt oraz ograniczy bałagan.

Klejenie płytek na płytki – przygotowanie podłoża

Jeśli po zastanowieniu, co położyć na stare płytki w kuchni, łazience czy innym pomieszczeniu, ostatecznie podejmiesz decyzję o ułożeniu nowej warstwy płytek na ścianie lub podłodze, sprawdź, czy z technicznego punktu widzenia możesz uniknąć uciążliwego skuwania istniejącej ceramiki. W tym celu delikatnie opukaj całą ścianę. Tam, gdzie usłyszysz głuchy odgłos, musisz skuć płytki. Jeśli stare okładziny są w kiepskim stanie, a głuchy odgłos dobiega niemal z każdego miejsca, lepiej zdecydować się na tradycyjny remont.

Jeśli jednak dotychczasowa warstwa płytek dobrze trzyma się powierzchni ścian, a usunąć trzeba jedynie pojedyncze płytki, metoda klejenia płytek na płytki jest z pewnością warta rozważenia. Kiedy zdecydujesz się na nią i skujesz źle trzymające się podłoża kafelki, wypełnij ich miejsce szybkoschnącą szpachlówką cementową. Po jej dokładnym związaniu możesz przystąpić do umycia płytek. Użyj w tym celu np. sody kaustycznej – wyczyść nią również fugi. Następnie przetrzyj płytki wilgotną ściereczką.

Jeśli stare płytki są glazurowane, czyli posiadają szklistą, błyszczącą powierzchnię, należy ją nieco zmatowić używając szlifierki, żeby zwiększyć przyczepność podłoża.

Ostatnią czynnością przed przystąpieniem do klejenia powinno być zagruntowanie istniejących płytek preparatem zawierającym drobne kruszywo. W ten sposób powstanie warstwa kontaktowa, która zapewni zaprawie klejowej lepszą przyczepność do podłoża. Alternatywą dla gruntu może być również lekkie zeszlifowanie powierzchni płytek.

techniki nakładania nowych płytek na stare

Jak położyć płytki na płytki – krok po kroku

Układanie płytek na płytki należy zacząć od przygotowania zaprawy klejowej. Można użyć dostosowanej do wielkości płytek zaprawy cementowej o zwiększonej przyczepności. Niektórzy eksperci zalecają zwrócić uwagę również na większą elastyczność zaprawy.

Do układania płytek na płytki można użyć również kleju epoksydowego lub podobnego preparatu. W tym drugim przypadku zwykle można pominąć etap gruntowania. Przed wyborem odpowiedniego produktu, warto doradzić się sprzedawcy, albo zwrócić się z pytaniem o właściwe rozwiązanie wprost do producenta.

Po przygotowaniu zaprawy lub kleju należy wykonać kolejno następujące czynności:

  • Nanieś pierwszą warstwę zaprawy. W przypadku nierówności powierzchni wybierz klej, który umożliwi nałożenie warstwy o grubości 10–15 mm.
  • Natychmiast po nałożeniu warstwy bazowej nałóż za pomocą pacy zębatej właściwą warstwę klejącą.
  • Innym, skutecznym sposobem klejenia płytek na płytki jest metoda kontaktowa, czyli nakładanie warstwy zaprawy na podłoże, a także (cieńszej) bezpośrednio na spodnią stronę każdego kafelka.
  • Ułóż płytki. Pamiętaj, żeby nakładać zaprawę na stosunkowo niewielkie powierzchnie, a dopiero po pokryciu jej płytkami przejść do kolejnego obszaru ściany. Przy układaniu płytek używaj krzyżyków dystansowych. Krzyżyki należy usunąć przed całkowitym związaniem zaprawy.
  • Po ułożeniu płytek odczekaj wskazany przez producenta czas, zanim podejmiesz kolejne prace, czyli fugowanie. Zwykle jest to 12 godzin, chociaż są na rynku dostępne zaprawy, które pozwalają na spoinowanie nawet po 4 godzinach od zakończenia układania płytek.
  • Po upływie wskazanego przez producenta kleju czasu przystąp do fugowania. Możesz je przeprowadzić taką samą fugą, jakiej używa się przy układaniu płytek bezpośrednio na otynkowaną ścianę lub wylaną posadzkę.
  • Narożniki, miejsca łączenia z elementami sanitarnymi czy posadzką (lub ścianą, jeśli układamy płytki na podłodze) należy wypełnić silikonem sanitarnym kolorystycznie dobranym do fugi.

Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na układanie płytek na płytki na podłodze, sprawdź, czy różnica pomiędzy posadzką w pomieszczeniu, w którym chcesz zamocować płytki, a posadzką w pomieszczeniu sąsiednim będzie możliwa do zniwelowania. Podobnie przemyśl, jak poradzić sobie z problematycznymi miejscami przy układaniu płytek na ścianach.

Do układania płytek użyj właściwej zaprawy klejowej o zwiększonej przyczepności, lub odpowiedniego kleju. Pamiętaj o zachowaniu kolejności wykonania prac.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.