Obecne ceny nieruchomości sprawiają, że stając wobec potrzeby zorganizowania odrębnego mieszkania, rozpatrujemy nie tylko możliwości jego zakupu, ale również adaptacji istniejących pomieszczeń. Choć lokum urządzone w piwnicy może nie wydawać się specjalnie atrakcyjne, to jednak za taką opcją przemawiać może na przykład dobra lokalizacja budynku czy po prostu dużo niższe koszty adaptacji na mieszkanie trzypokojowe niż alternatywa w postaci zakupu kawalerki za większe pieniądze.
Adaptacja piwnicy na mieszkanie – na co zwrócić uwagę, zanim zaczniemy prace?
Aranżacja piwnicy w domu tak, żeby stanowiła ona odrębne mieszkanie, jest teoretycznie możliwa w każdym przypadku, jednak nie zawsze opłacalna. Dlaczego? Mieszkanie w piwnicy musi być przede wszystkim suche, a nie każde pomieszczenie piwniczne gwarantuje prawidłowy poziom wilgoci, szczególnie w starych domach.
Jeśli tak jest w naszym przypadku, należy sprawę gruntownie przemyśleć, ponieważ osuszanie piwnicy jest przedsięwzięciem dość długotrwałym i kosztownym. W takiej sytuacji czas adaptacji pomieszczeń znacznie się wydłuży, a koszty wzrosną, co może całą inwestycję uczynić nieopłacalną.
Zakładając jednak, że piwnica jest sucha bądź została skutecznie osuszona, możemy w zasadzie każdą przerobić na komfortowe mieszkanie, choć zwykle natrafimy na kilka problemów, które zwykle nie występują w przypadku mieszkań na wyższych kondygnacjach, a które trzeba będzie rozwiązać.
Okno w piwnicy poniżej poziomu gruntu – co zrobić?
Zanim w ogóle przejdziemy do spraw związanych z wnętrzem piwnicy, trzeba zająć się bardzo ważną kwestią – oświetleniem dziennym pomieszczeń. Jeśli przyziemie stanowiło dotąd pomieszczenia gospodarcze, najpewniej zostało dość oszczędnie wyposażone w okna. Kiedy piwnica znajduje się pod poziomem gruntu jedynie częściowo, najczęściej wybicie dodatkowych otworów okiennych nie stanowi problemu i nie będzie wymagało robót ziemnych.
Inaczej jest, kiedy okna piwniczne usytuowane są całkowicie pod poziomem gruntu i wymagają zabudowy doświetlacza. W takim przypadku roboty ziemne będą niezbędne, choć obecnie doświetlacz piwniczny nie wymaga tyle pracy, co dawniej – na rynku dostępne są gotowe doświetlcze z tworzywa, które instaluje się bardzo łatwo i szybko. Jedynym problemem, na jaki można napotkać, jest odprowadzenie wody z doświetlacza – realizacja zależy tu od konkretnego przypadku i od tego, czy dom posiada system drenażu czy nie.
Podłoga – odpowiednie ocieplenie i dostosowanie do użytkowania
Po ustaleniu możliwości zabudowy dodatkowych okien warto zająć się posadzką. Piwniczne podłogi nie zawsze mają odpowiednią dla mieszkania izolację, dlatego w tej kwestii warto poradzić się fachowca. Dość często potrzebne będą dodatkowe warstwy docieplające podłogę. Jest to ważne nie tylko z uwagi na koszty oraz konieczność przeprowadzenia prac, ale także ze względu na podniesienie poziomu podłogi.
Warto pamiętać, że pomieszczenia piwniczne rzadko mają taką wysokość jak kondygnacje naziemne, dlatego kilka dodatkowych centymetrów obniży już i tak niskie pomieszczenie, co trzeba mieć na uwadze, decydując się na mieszkanie w piwnicy.
Rozplanowanie wnętrz i niezbędne prace adaptacyjne
Kiedy kwestia posadzki jest już wyjaśniona i uzgodniona z fachowcem, można przejść do projektu pomieszczeń. Nie musi to być profesjonalny projekt, jednak zawsze trzeba mieć koncepcję i wizję tego, co ostatecznie chcemy otrzymać. Warto następnie zaplanować prace, co da nam ogólną ocenę kosztowności przedsięwzięcia i pomoże określić ramy czasowe.
Od czego zacząć? Najpierw należy zaplanować rozkład pomieszczeń w mieszkaniu. Niekiedy istniejący układ ścianek w piwnicy pozwala na prostą adaptację istniejących wnętrz na pomieszczenia mieszkalne. Na przykład istniejącą w piwnicy pralnię zamieniamy na pełnowartościową łazienkę, a pozostałe pomieszczenia – na salon z aneksem kuchennym i sypialnię.
Niekiedy konieczne będzie wyburzenie ścianek, a także doprowadzenie do piwnicy wody i odprowadzenia ścieków. Na ogół większość piwnic nie jest też ogrzewana w takim stopniu jak wymaga tego mieszkanie, lecz zwykle bezpośrednia obecność kotła czy pieca gazowego pozwala na łatwe i szybkie rozprowadzenie instalacji grzewczej.
Dobrym pomysłem jest rozprowadzenie instalacji podłogowej, choć warto pamiętać o tym, że wpłynie ona na wysokość posadzki, która z kolej obniży mieszkanie.
I znowu okna…
Na tym etapie warto wrócić do kwestii okien – mając rozplanowane pomieszczenia, wiemy, gdzie trzeba będzie zainstalować dodatkowe okna, tak żeby doświetlenie piwnicy dało najlepszy efekt. Kiedy ustalimy lokalizację otworów okiennych, należy zająć się jeszcze instalacją elektryczną – w tę na ogół piwnice są zaopatrzone i najprawdopodobniej zmiany nie będą tu duże, jednak trzeba ustalić lokalizację gniazdek, łączników, punktów oświetleniowych, a także przewidzieć zasilanie pralki (jeśli jeszcze go nie ma), zmywarki oraz kuchenki, kiedy zdecydujemy się na elektryczną.
Adaptacja piwnicy na mieszkanie nie jest tak łatwa, jak w przypadku pomieszczeń usytuowanych na kondygnacjach naziemnych. Trzeba wziąć pod uwagę nietypowe aspekty i zastosować specjalne rozwiązania. W większości przypadków przedsięwzięcie takie jest możliwe do przeprowadzenia, a obecne możliwości technologiczne i różnorodność dostępnych na rynku produktu pozwalają na zaaranżowanie pięknego mieszkania nawet w piwnicy całkowicie położonej pod poziomem gruntu.