biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

nowoczesna łazienka

Zabudowa stelaża WC to najbardziej popularne obecnie rozwiązanie. W dużych łazienkach nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obudowę konstrukcji „pociągnąć” w górę aż do sufitu, tworząc jednolitą ścianę. Można jednak zakończyć zabudowę półką, żeby optycznie przełamać wysoką przegrodę.

W niewielkich łazienkach przestrzeń jest zbyt cenna, żeby nie wykorzystać wnęki powstałej nad obudową „geberitu” do celów użytkowych. Jak zabudować stelaż WC, żeby uzyskać ciekawy efekt lub wygospodarować miejsce do przechowywania?

Szafka nad „geberitem” – doskonała na łazienkowe akcesoria

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na wykorzystanie przestrzeni nad zabudową toalety jest szafka nad WC podwieszanym na stelażu. Można kupić gotową i zawiesić nad konstrukcją lub wykonać na wymiar.

W tym drugim przypadku lepiej wykorzystamy dostępną przestrzeń, a także uzyskamy zwykle lepszy efekt wizualny. Szafka nad WC na wymiar to doskonały pomysł zwłaszcza w niewielkich łazienkach, ponieważ pozwala na zagospodarowanie całego pionu. Niżej, tuż nad stelażem przechowywać możemy łazienkowe akcesoria, które warto mieć „pod ręką” – suszarkę do włosów, lokówkę, kosmetyki czy golarkę. Wyższe partie szafki doskonale nadadzą się do magazynowania zapasu papieru toaletowego czy środków do czyszczenia.

Regał nad WC – idealny na ręczniki lub rośliny

Choć zabudowana szafka nad WC to rozwiązanie praktyczne i higieniczne, nie każdy gustuje w minimalistycznym, sterylnym wystroju. A miejsce nad obudową geberitu doskonale nadaje się do zaaranżowania w celu wizualnego „ocieplenia” wnętrza. W łazience w prowansalskim stylu można w tym miejscu zawiesić wykonany z pobielanego drewna regał, a w pokoju kąpielowym w klimacie kolonialnym – rattanowe półki z akcesoriami przechowywanymi w słojach z przydymionego szkła.

Z kolei prosta łazienka w aranżacji rustykalnej zostanie dopełniona półkami, na których równo poukładane znajdą się śnieżnobiałe, puszyste ręczniki frotte. Miłośnicy barokowego przepychu z pewnością docenią natomiast regał z giętego drutu pomalowany na złoty kolor, wspaniale harmonizujący z niezwykle modną butelkową zielenią płytek.

„Geberit” – zabudowa toalety doskonałym miejscem na grzejnik

Miejsce nad obudową stelaża WC to doskonała lokalizacja dla grzejnika. I wcale nie musi to być tradycyjny łazienkowy kaloryfer, na którym suszą się ręczniki czy skarpetki. Współczesne grzejniki panelowe mogą stanowić niemal dzieła sztuki. Na rynku dostępne są modele lustrzane, które optycznie powiększą pomieszczenie, a także maskowane szkłem.

„Szklane” grzejniki można wybrać spośród wielu dostępnych kolorów, a także zlecić wykonanie na zamówienie. Na tafli zaprezentować można dowolny wzór czy grafikę, a nawet fotografię. Taki grzejnik doskonale zindywidualizuje naszą łazienkę, a także spełni funkcję użyteczną, ogrzewając odpowiednio pomieszczenie.

Toaleta w zabudowie w łazience z oknem

Jeśli posiadasz łazienkę z oknem, możesz zagospodarować przestrzeń nad stelażem toalety w oryginalny i naturalny sposób. Szafkę nad WC podwieszanym wykorzystaj na uprawę roślin doniczkowych. Wybierz gatunki, które lubą wilgoć i ciepło – typowy łazienkowy klimat to wspaniałe środowisko dla wielu roślin tropikalnych, które za odpowiednią opiekę odwdzięczą ci się bujną zielenią.

Ciekawym wariantem ekologicznej, pełnej roślin łazienki są ściany z mchu. Specjalnie spreparowany mech przyklejany jest na płytę MDF lub inną, podobną płytę meblową. Takie mchowe panele możemy przytwierdzić nad naszą toaletą. Trzeba im jedynie zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza na poziomie od 40 do 60 procent, o co w łazience nietrudno. Porośnięte mchem poduszkowym czy leśnym ściany to wspaniała alternatywa dla zabudowy „geberitu” płytkami.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.