jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

sposoby na ocieplenie piwnicy

Nieocieplona piwnica z niezaizolowanym stropem to źródło strat energii cieplnej oraz przyczyna chłodu panującego w domu, mimo dobrej izolacji termicznej ścian i dachu oraz wymiany okien i prawidłowo działającego systemu ogrzewania. Można jednak poradzić sobie z tym problemem, i to w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie pracy oraz kosztów.

Piwnica – źródło strat ciepła

Współczesne domy mieszkalne rzadko bywają podpiwniczone. Szacuje się, że zaledwie 10% inwestorów decyduje się na wybudowanie podziemnej kondygnacji. Nie bez powodu – wyposażenie domu w piwnicę znacznie zwiększa koszty przedsięwzięcia, natomiast korzyści płynące z posiadania piwnicy są niewielkie. Kiedy znaczenie miało przechowywanie opału czy żywności, piwnice rzeczywiście były pomieszczeniami przydatnymi, jednak współcześnie mniej kosztowne i uciążliwe są inne rozwiązania.

Co jednak zrobić, jeśli zamieszkujemy budynek podpiwniczony? Co więcej, piwnica jest nieogrzewana i generuje duże straty ciepła? Dość często zdarza się, że mimo ocieplenia ścian i dachu oraz wymiany okien na nowe w domu ze sprawnym i dobrze działającym ogrzewaniem wciąż panuje chłód.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest zwykle kondygnacja podziemna ze słabo ocieplonym stropem, przez który może nastąpić utrata nawet 20% ciepła. W tej sytuacji warto poważnie pomyśleć o izolacji starej piwnicy – już samo ocieplenie stropu między piwnicą a parterem może przynieść korzyści w postaci przyjemnie ciepłej podłogi i zmniejszenia wydatków na ogrzewanie.

Straty ciepła przez strop między piwnicą a parterem – czy jest na to sposób?

Czy jest szybki, tani i skuteczny sposób na izolację piwnicy, tak aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i jednocześnie poprawić komfort cieplny w mieszkaniu? Tak, jest nim ocieplenie stropu piwnicy od strony tego pomieszczenia.

Oczywiście trzeba od razu zaznaczyć, że wykonanie izolacji sufitu w piwnicy nigdy nie przyniesie tak dobrych rezultatów, jak ocieplenie całej piwnicy od zewnątrz uzupełnione o ocieplenie stropu z obydwu stron, jednak w znacznym stopniu wpłynie na poprawę warunków termicznych wewnątrz budynku, przy niewielkim nakładzie pracy i kosztach.

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz – czy przyniesie oczekiwany efekt?

Izolacja piwnicy od zewnątrz stanowi duże przedsięwzięcie budowlane. Odsłonięcie ścian kondygnacji podziemnej wiąże się z ryzykiem katastrofy budowlanej, dlatego musi zostać odpowiednio wykonane i oczywiście wiąże się z dużymi wydatkami.

Zaizolowanie stropu między piwnicą a parterem od strony pomieszczeń piwnicznych to skuteczny, a przy tym dużo mniej inwazyjny i zdecydowanie tańszy sposób na uzyskanie dobrych rezultatów. Różnica będzie odczuwalna zwłaszcza wtedy, kiedy strop nie jest ocieplony w ogóle, ale nawet w przypadku jednie niedostatecznej izolacji zmiana będzie znacząca.

Izolacja piwnicy od wewnątrz – szybki i tani sposób na zmniejszenie strat ciepła

Do ocieplenia piwnicy od wewnątrz najczęściej używa się płyt styropianowych. Styropian ma dobre właściwości termiczne, a przy tym jest odporny na wilgoć, co w pomieszczeniach piwnicznych ma duże znaczenie. Oczywiście można do izolacji użyć również wełny mineralnej, jednak zleca się stosować w tym przypadku płyty twarde, z wełny skalnej, o podwyższonych właściwościach hydrofobowych.

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz styropianem. Wykonanie izolacji styropianem jest bardzo szybkie i łatwe. Do całej powierzchni suchego i oczyszczonego stropu mocuje się płyty za pomocą odpowiedniego kleju lub lepiku asfaltowego wodorozpuszczalnego. Płyty powinny być pokryte warstwą spoiwa na całej powierzchni i klejone na styk oraz dokładnie dopasowane tak, żeby pokryć całą powierzchnię sufitu.

Tak zaizolowany strop można pozostawić lub wykończyć. Wtedy na styropianie należy zamocować siatkę zbrojącą i pokryć go tynkiem cienkowarstwowym.

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz wełną mineralną. Ocieplenie wełną mineralną najczęściej wykonuje się, stosując wykończenie w postaci wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Wełnę umieszcza się wtedy między stropem a powierzchnią płyt. Płyty należy wykończyć tynkiem, tak jak w przypadku zwykłych sufitów podwieszanych z tego materiału.

Ocieplenie stropu piwnicy od wewnątrz należy do nieskomplikowanych i niedrogich prac remontowych, jednak trzeba podkreślić, że żeby było w pełni skuteczne, powinno zostać uzupełnione o ocieplenie ścian parteru z zewnątrz do poziomu około 50 cm w głąb ziemi.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.