jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

urządzanie funkcjonalnego schowka

Pomieszczenia o regularnym kształcie są najłatwiejsze do zagospodarowania i umeblowania, jednak trudno, żeby każde wnętrze w domu czy mieszkaniu przypominało formą regularny sześcian. Jeśli nasze lokum obfituje w załamania, wnęki, słupy, a także zróżnicowane wysokości posadzki, potraktujmy te niedogodności jako wyzwania dla naszej kreatywności i stwórzmy w wybranych miejscach przydatne w każdym domu schowki.

Pomysły na schowki w domu

Schowki w domu przydają się zawsze, niezależnie od jego wielkości i ilości mieszkających w nim osób. Obecnie przeciętny człowiek posiada tak wiele przedmiotów, jak jeszcze chyba nigdy w historii, a wszystkie trzeba zmieścić na niewielkiej zwykle przestrzeni. Żeby zachować porządek i nie utrudniać sobie codziennego życia ciągłym sprzątaniem i przekładaniem sprzętów z miejsca na miejsce, warto spojrzeć na swoje mieszkanie pod kątem możliwości wygospodarowania łatwych do zabudowania obszarów.

Nieciekawą, zbyt wąską na szafę ubraniową wnękę wykorzystać można na schowek na mopy, miotły i odkurzacz. Z kolei lukę pomiędzy ścianą i kominem, która dotąd służyła za nikomu niepotrzebne dodatkowe przejście z pokoju do kuchni, może warto zabudować płytą gipsowo-kartonową i stworzyć w niej przepastną szafę na dodatkowe komplety pościeli, śpiwory, koce czy letnie ubrania zimą.

Konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych można wykorzystać również do zabudowy pawlaczy. Choć osobom, które pamiętają je jeszcze w przaśnym, peerelowskim wydaniu na myśl o pawlaczu we własnym domu cierpnie z pewnością skóra, to dostępne dziś materiały wykończeniowe sprawią, że nawet takie rozwiązanie będzie niezwykle estetyczne. Dół pawlacza można wykonać z płyty gipsowo-kartonowej na stelażu, a przód połączyć wizualnie z istniejącą szafą do zabudowy zlokalizowaną przy ścianie obok pawlacza, licując z nią frontami.

Ogromny potencjał płyt docenią również mole książkowe i ich rodziny. Jeśli jesteśmy właścicielami dużej ilości woluminów, które zbieramy od dzieciństwa i nie mamy na nie już miejsca w szafach i regałach, może czas uwolnić meble, a biblioteczkę zabudować np. pod sufitem? Pojedyncza półka zamontowana na wysokości 40 cm pod stropem, która zajmuje całą długość i szerokość pokoju pomieści wiele tomów, zagospodarowując przestrzeń, która i tak jest bezużyteczna.

W mieszkaniach wysokich, tam gdzie sufity znajdują się co najmniej 4 m nad podłogą, można zabudować również z płyt tzw. pseudoantresole. Wyglądem przypominają one zwykłe antresole, pozbawione są jednak barierek i nie osiągają znacznych wysokości ani głębokości. Służą do ciekawego eksponowania dużych kolekcji, nie tylko książek, ale również innych interesujących przedmiotów.

Na taką pseudoantresolę nie wchodzi się, a przystawiona do niej przesuwna drabina w formie schodów, choć sugeruje klasyczną antresolę, służy jednak w rzeczywistości jedynie do sięgania po wyeksponowane przedmioty identycznie jak za pomocą zwykłej drabiny, a nie do dostania się na podest.

Sprytne schowki w mieszkaniu, czyli jak ukryć pralkę w sypialni

W wielu mieszkaniach problemem są niewielkie łazienki, w których trzeba wygospodarować miejsce na pralkę. Zamiast głowić się, jak zachować w takim pomieszczeniu minimum przestrzeni, warto pomyśleć o schowku, który pomieści nie tylko pralkę i suszarkę bębnową (można ustawić je pionowo, jedna nad drugą), ale również wiadro z mopem, odkurzacz, deskę do prasowania i zwykłą, rozstawianą suszarkę na ubrania.

Idealnie, jeśli do dyspozycji na korytarzu jest dwumetrowa wnęka, którą wystarczy odpowiednio zagospodarować za pomocą półek, doprowadzić do niej wodę, rurę kanalizacyjną i prąd oraz zasłonić drzwiami przesuwnymi. Jeżeli jednak korytarz jest maleńki lub bardzo nieustawny albo odległy od kanalizacji czy rur z wodą, trzeba podejść do tematu bardziej niekonwencjonalnie i wykreować minipomieszczenie gospodarcze w kuchni, sypialni lub pokoju.

Można też rozdzielić funkcjonalnie schowek i zaaranżować dwa lub trzy – wszystko zależy od rozkładu pomieszczeń i ich wielkości. Nawet jednak w niewielkim mieszkaniu da się wygospodarować przestrzeń, która ułatwi codzienne życie i zachowanie porządku.

Tajne schowki w domu, czyli o wykorzystaniu przestrzeni pod skosem

Schowek w domu krytym skośnym dachem to najlepszy sposób na zaaranżowanie niewykorzystanej przestrzeni pod połacią. Niskie szafki o głębokości osiągającej niejednokrotnie nawet 1 m lub więcej pomieszczą duże ilości zapasowych ubrań czy butów, dziecięce zabawki, biurowe segregatory i wiele innych przedmiotów.

Z kolei zabudowanie pełnowymiarowej szafy ubraniowej stwarza możliwość wykorzystania powstałej za nią przestrzeni jako garderoby, do której wchodzi się przez drzwi szafy. Kiedy szafa jest otwarta, pokazuje się pomieszczenie dostępne za nią, a po zamknięciu mebla nikt nawet nie domyśli się istnienia dodatkowego wnętrza za szafą.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.