biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak urządzić kuchnię

Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami? Coraz rzadziej satysfakcjonują nas tradycyjne płytki ceramiczne, mimo że ich producenci dostarczają w każdym sezonie nowe, ciekawe wzory oraz kolory.

Poszukujemy rozwiązań nowych, które pozwolą na zindywidualizowanie naszej kuchni, a przy tym nie zrujnują naszego budżetu. Jak zatem wykończyć ścianę między szafkami kuchennymi? W tym poradniku znajdziesz kilka ciekawych koncepcji, które możesz zastosować we własnym mieszkaniu

Płyta laminowana między szafkami w kuchni

Meblowa płyta laminowana doskonale nadaje się do wykończenia przestrzeni między szafkami w kuchni. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie wtedy, kiedy zamawiamy kuchnię na wymiar i wybieramy spośród wielu wzorów i kolorów. Mamy wówczas ogromne możliwości aranżacyjne.

Możemy zdecydować się na płytę laminowaną, która będzie powtórzeniem deseniu blatu kuchennego albo kontynuacją wzoru górnych szafek, podczas gdy dolne stanowić będą kontrastującą część. Inną opcją jest nawiązanie za pomocą płyty meblowej między szafkami w aneksie kuchennym do umeblowania jadalni czy salonu.

Płyta laminowana pozwala na zindywidualizowanie wystroju kuchni, a przy tym jest materiałem stosunkowo niedrogim i łatwym do utrzymania w czystości.

Panele ścienne zamiast płytek

W kuchni ważna jest higiena oraz możliwość szybkiego czyszczenia wszystkich powierzchni. Dlatego między szafkami w kuchni nie poleca się montowania paneli gipsowych, których co do zasady nie myje się na mokro.

Na rynku są jednak dostępne panele gipsowe domieszkowane, pokryte impregnatami, o podwyższonej odporności na zabrudzenia oraz mycie. Można nabyć również panele wykonane z innych materiałów, np. betonu czy szkła. Panele z betonu architektonicznego przeznaczone do montażu w kuchni są odporne na wodę i zabrudzenia, dość łatwo je też wyczyścić.

Natomiast szkło między szafkami w kuchni to rozwiązanie nie tylko bardzo higieniczne, ale również estetyczne i dające wiele możliwości aranżacyjnych – można zaopatrzyć się w szkło malowane, barwione, ale także przezroczyste, pod którym umieścimy dowolny wzór tapety, fototapety czy szablonu.

Co między szafkami w kuchni – tanie rozwiązania

Kiedy nasz budżet na wyposażenie kuchni jest bardzo ograniczony albo np. wynajmujemy mieszkanie i nie chcemy dokonywać dużych inwestycji, nie musimy wcale rezygnować z estetyki. Ścianę między szafkami w kuchni da się wykończyć ładnie, tanio i praktycznie.

Najprostszym rozwiązaniem jest pomalowanie przestrzeni między szafkami. Wybór farb dostępnych na rynku jest bardzo duży. Nie chodzi tu jedynie o gamę kolorystyczną, ale również ich właściwości. Farby przeznaczone do kuchni muszą być odporne na odbarwienia pod wpływem działania rozmaitych substancji, m. in. kwasów owocowych, środków chemicznych popularnie stosowanych w kuchni, a także wody. Producenci oferują wiele atrakcyjnych i niedrogich wyrobów spełniających warunki użycia w pomieszczeniach kuchennych.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych farb zmywalnych jest tablicowa farba magnetyczna. Umożliwia nie tylko pisanie po powierzchni ściany (można zapisać na niej np. informację dla innych domowników), ale również przypinanie zdjęć czy kartek za pomocą magnesów.

Blacha ryflowana, sklejka i drewniane deski – oryginalne pomysły na ścianę między szafkami w kuchni

Ściana między szafkami w kuchni nie musi być konwencjonalna. Jeśli mamy wątpliwości co do „grzecznego” szkła czy płyty laminowanej, możemy zastosować wiele innych materiałów. We wnętrzach nowoczesnych, o industrialnym charakterze sprawdzi się na przykład arkusz blachy ryflowanej, która „ochłodzi” design. Świetnym i niedrogim rozwiązaniem jest także sklejka – musi być jednak zaimpregnowana, żeby łatwo można było utrzymać ją w czystości i stała się niewrażliwa na wodę.

We wnętrzach industrialnych, ale również w rustykalnych sprawdzą się drewniane, surowe deski. Podobnie jednak jak sklejka oraz inne materiały bazujące na drewnie, muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane, żeby właściwie spełniały swoją rolę.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.