biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak przygotować wentację poddasza

Współcześnie budowane domy wykonane są w taki sposób, żeby zachować jak najwyższy stopień termoizolacji przegród, dachu oraz stolarki drzwiowej i okiennej. Ma to oczywiście swoje zalety w postaci wymiernych oszczędności ciepła i wydatków eksploatacyjnych. Skutkuje jednak również tym, że budynek stanowi niemal hermetyczną puszkę, z której trudno emitować zużyte powietrze (zwykle bogate w parę wodną) oraz dostarczać świeże do wnętrza.

Dlatego w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej tym bardziej konieczne jest jej prawidłowe wykonanie oraz właściwe działanie, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Wentylacja strychu w domu jednorodzinnym

Nieprawidłowa wentylacja poddasza nieużytkowego to jeden z najczęściej popełnianych błędów przy jego budowie. Zwykle zapomina się w tym przypadku o:

  • wykonaniu otworów nawiewnych w szczytach budynku lub okapie dachu,
  • zapewnieniu właściwej drożności otworów nawiewnych,
  • wentylacji kalenicy dachu.

Oczywiście wentylowane powinno być również poddasze użytkowe. Co więcej, o ile w przypadku kondygnacji niższych, wentylację instaluje się wyłącznie w pomieszczeniach pomocniczych bez okien (garderobach, schowkach) oraz łazienkach, na poddaszu wentylowane grawitacyjnie muszą być również pokoje. Kwestia wentylacji kondygnacji strychowej jest więc bardzo istotna nie tylko przy budowie domu, ale również przy adaptacji poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne.

Jak działa wentylacja grawitacyjna i dlaczego jest ważna na poddaszu?

Sprawność wentylacji w budynku mieszkalnym wpływa nie tylko na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, ale również na trwałość wykończenia i samej konstrukcji domu.

Wentylacja grawitacyjna to naturalny system wymiany ciepłego i zanieczyszczonego powietrza z wewnątrz budynku, na powietrze czyste, dostarczane z zewnątrz. Ruch powietrza wywołany jest niemal wyłącznie różnicą jego gęstości, a w konsekwencji różnicą temperatur. Zimą i jesienią, kiedy powietrze na zewnątrz jest znacznie chłodniejsze od tego w pomieszczeniach, wentylacja działa bardzo dobrze. Wraz ze wzrostem temperatur jej wydajność maleje, ponieważ jednakowa temperatura w pomieszczeniach i na zewnątrz niemal nie powoduje ruchu powietrza.

Zgodnie z zasadami fizyki, ciepłe powietrze w budynku unosi się do góry, stąd na poddaszu jest go najwięcej. Z kolei kanały wentylacyjne są tam najkrótsze, a w konsekwencji ciąg najmniejszy. To dlatego wentylacja poddasza użytkowego powinna zostać wykonana z najwyższą starannością.

Jak wykonać wentylację poddasza – najważniejsze zasady

Ilość usuwanego z budynku ciepłego powietrza zależy w największym stopniu od przekroju oraz długości kanału wentylacyjnego. O ile na długość kanału na poddaszu mamy ograniczony wpływ, o tyle na jego przekrój – dość duży. Jaki powinien być prawidłowo wykonany kanał wentylacyjny na poddaszu? Najważniejsze kwestie to:

  • prawidłowy przekrój kanału (co najmniej 14 x 14 cm),
  • odpowiednia długość – przynajmniej 2 m licząc od kratki wentylacyjnej zamontowanej u góry pomieszczenia do wylotu kanału na dachu,
  • właściwe wykończenie wnętrza kanału. Najlepszy ciąg uzyskuje się, jeśli wnętrze kanału jest gładkie i proste. Dlatego przy wykonaniu kanału z cegieł należy zadbać o to, żeby spoinowanie było możliwie licujące z powierzchnią cegły,
  • odpowiednie zakończenie kanału nad dachem budynku. Wysokość, na którą kanał wystaje ponad połać, zależy od kilku czynników, m. in. stopnia jej nachylenia, rodzaju pokrycia czy też odległości od znajdujących się w pobliżu przeszkód (np. komina czy innego kanału),
  • odpowiednia temperatura powietrza w kanale. Ponieważ na siłę ciągu wpływa głównie różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku, powietrze „wyciągane” przez kanał nie powinno się zbyt szybko chłodzić. Dlatego kanały wentylacji grawitacyjnej najlepiej budować przy ścianach wewnętrznych, a te przy ścianach zewnętrznych powinny być właściwie ocieplone.

Zarówno wentylacja strychu ocieplonego, zaadaptowanego na pomieszczenia użytkowe, jak i poddasza nieużytkowego, powinna być wykonana przy ścisłym przestrzeganiu powyższych zasad.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.