biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak wyciszyć ścianek szkieletowych

Mieszkanie powinno być oazą spokoju, cóż jednak zrobić, jeśli w naszym budynku izolacyjność akustyczna ścian jest tak niska, że siedząc we własnym salonie mamy wrażenie, jakbyśmy uczestniczyli w zabawie dzieci sąsiadów? Czym wyciszyć ścianę? Jak pozbyć się wreszcie niechcianego hałasu?

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

Niski poziom hałasu w mieszkaniu zależy od wielu czynników, z których najbardziej istotne są niestety te, na które jako lokatorzy mamy najmniejszy wpływ, czyli konstrukcja ścian zewnętrznych oraz stropów. O tych elementach decyduje się podczas budowy i na każdym późniejszym etapie eksploatacji budynku dość trudno jest polepszyć ich parametry w sposób spektakularny.

Nie jesteśmy jednak bezradni wobec hałasu z zewnątrz, możemy radzić sobie z nim poprzez wymianę stolarki otworowej na okna i drzwi o dobrej izolacyjności akustycznej oraz poprzez wyciszanie istniejących ścian zewnętrznych. Podobnie bronić można się przed hałasem pochodzącym z wewnątrz budynku poprzez wyciszenie ścian działowych czy nośnych, szczególnie tych dzielących nasze mieszkanie od mieszkania sąsiada lub klatki schodowej.

Jeśli planujemy remont, podczas którego zamierzamy wybudować ścianki, warto zadbać o ich dobrą izolacyjność akustyczną, nawet jeśli zamierzamy, co zdarza się najczęściej ze względu na łatwość konstrukcji oraz mały ciężar, postawić ściankę szkieletową z płyty gipsowo-kartonowej.

Czy ściana szkieletowa może być cicha?

Wydawać by się mogło, że ściany szkieletowe z racji swojej konstrukcji odznaczają się niskimi parametrami izolacyjności akustycznej. Okazuje się jednak, że dobrze wykonana ściana z płyty gipsowo-kartonowej charakteryzuje się niewiele mniejszą przepuszczalnością dźwięków niż na przykład ściana z cegły czy bloczków silikatowych. Jest przy tym cieńsza i dużo lżejsza.

Konstrukcja ściany szkieletowej o dobrych parametrach akustycznych

Starannie wykonana ściana szkieletowa w wersji z poszyciem dwuwarstwowym, wybudowana w oparciu o technologię podnoszącą izolacyjność akustyczną przegród, zyskuje współczynnik RA1 porównywalny ze ściankami z pustaków ceramicznych. Stawiając ściankę szkieletową, należy przestrzegać następujących zasad:

  • o ile to możliwe, ściankę budować na konstrukcji stropu, a nie wprost na wylewce podłogowej,
  • oddzielać ściankę od pozostałych ścian i stropu elastyczną taśmą brzegową,
  • wypełniać starannie konstrukcję wełną mineralną (włącznie z wnętrzem metalowych profili nośnych),
  • pokrywać podwójną warstwą płyt lub używać cięższych i grubszych płyt.

Dodatkowo parametr RA1 można jeszcze poprawić (np. kiedy naszym celem jest wyciszenie ściany w sypialni czy pokoju dziecięcym), jeśli zdecydujemy się na wersję ścianki z podwójnym rusztem konstrukcyjnym rozdzielonym warstwą wełny. Budowa ściany szkieletowej może wyglądać w tym przypadku następująco:

  • płyta wiórowa zewnętrzna,
  • stelaż z profili metalowych lub łat drewnianych,
  • wypełnienie stelaża wełną mineralną,
  • płyta z wełny mineralnej,
  • stelaż z profili lub łat,
  • płyta wiórowa zewnętrzna.

Wyciszenie ściany, czyli jak radzić sobie z hałasem w mieszkaniu?

Kiedy nie budujemy nowych ścianek w mieszkaniu, a poziom hałasu w domu utrudnia codzienne życie, pozostaje nam wygłuszenie ścian zewnętrznych lub wewnętrznych – w zależności od źródła zbyt głośnych dźwięków. Jak wygłuszyć ścianę w bloku czy kamienicy? Sposobów na wyciszenie ściany w bloku jest kilka, a im więcej ich zastosujemy, tym ciszej będzie w naszym mieszkaniu.

Do najprostszych należy zastosowanie możliwie dużej ilości tkanin we wnętrzach – wykładzin, dywanów, zasłon czy firanek. W sypialni można wstawić tapicerowane łóżko z zagłówkiem (zamiast drewnianego czy z płyty MDF), a nawet wyposażyć je w baldachim czy moskitierę. Oczywiście wspaniałym sposobem na wyciszenie ścian będzie również położenie na niej tapety czy fototapety, a także wybudowanie ekranu akustycznego, co daje bardzo dobre efekty.

Przy ścianie właściwej, tej „głośnej”, stawia się ściankę szkieletową, a przestrzeń między nimi dokładnie wypełnia wełną mineralną. Plusem takiego rozwiązania jest dobra izolacyjność akustyczna, niewielkim minusem – nieznaczne zmniejszenie przestrzeni wnętrza.

Mimo że niniejszy artykuł traktuje o ściankach, warto jednak wspomnieć, że wysokiemu poziomowi hałasu w mieszkaniu doskonale przeciwdziała też zamontowanie sufitów podwieszanych, które świetnie tłumią dźwięki dochodzące od sąsiadów „z góry”.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.