biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

klasyczny gabinet w stylu old fashion

Często w języku potocznym mówimy, że urządzamy pomieszczenie w jakimś stylu. Czy zastanawiamy się jednak głębiej, co kryje się za takim sformułowaniem? Oznacza ono, że nadajemy naszemu wnętrzu zespół pewnych cech, które sprawiają, że staje się ono rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Pojęcie stylu odnosi się nie tylko do wnętrz, ale także do sztuki, mody czy fryzur.

Jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń, to możemy style podzielić ze względu na kryterium czas lub epoki, np. styl Ludwika XIV, barokowy, lat 20-tych, lat 60-tych. Innym kryterium jest podział geograficzny – Hampton, skandynawski, azjatycki, prowansalski. Możemy też szukać podziału na styl miejski i wiejski: klasyczny – ponadczasowy, nie ograniczony do jednego miejsca, glamour – miejski, bogaty, loftowy – miejski, nowoczesny oraz rustykalny – wiejski.

Jeśli połączymy różne style, otrzymamy styl eklektyczny, w którym może przeważać jedna dominanta, która ostatecznie przesądzi o charakterze pomieszczenia. Dzisiaj omówimy style wg ostatniego kryterium podziału.

klasyczny gabinet w stylu old fashion

STYL KLASYCZNY

Styl klasyczny jest nie tylko ponadczasowy, ale także elegancki, zawsze modny, bez względu na aktualnie panujące trendy. Słowo „klasyczny” nawiązuje do wyważonych form architektury starożytnej Grecji, Odrodzenia i Oświecenia. Nie znosi przesady, za to charakteryzuje się starannie dobranymi detalami.

Klasyczne wnętrza lubią stylowe meble oraz ciepłą paletę barw: żółcienie, beże, brązy, delikatne szarości. Takie pomieszczenia przywodzą na myśl zamożne domy, kojarzą się z dostatkiem, przytulnością i ciepłem. Na sufitach i ścianach nie może zabraknąć ozdobnej sztukaterii.

W salonie klasycznym powinien znaleźć się solidny stół jadalniany dla minimum 6 osób,  kominek, a przed nim fotel, w którym można wypić drinka lub poczytać książkę. Biblioteczka i przeszklone witryny to także nieodzowny element aranżacji w stylu klasycznym. Nie powinno w nim zabraknąć wzorzystych dywanów na podłodze oraz miękko układających się zasłon w oknach.

Materiały, z których wykonane są meble, powinny być wysokiej jakości – wykonane z litego drewna, skórzane, ozdobione miękkimi poduszkami. W kompozycji wnętrz urządzonych w tym stylu często stosuje się symetrię. W taki sposób aranżować można zarówno miejskie apartamenty (klasyczny wystrój wnętrz pasuje zwłaszcza do mieszkania w kamienicy), jak i wiejskie posiadłości.

salon z jadalnią w stylu glamour

STYL GLAMOUR

Bogaty, błyszczący i miejski. Nowoczesny. Tak można by go krótko scharakteryzować. Wnętrza w stylu glamour mienią się złotymi i srebrnymi dodatkami, zarówno w strukturze tapet na ścianach, jak i tkanin na poduszki, kapy czy zasłony. Żyrandol z kryształkami Swarovsky’ego będzie idealnie pasował do mieszkania w stylu glamour.

Jeśli chodzi o paletę barw, to świetnie sprawdzą się w nim zarówno ciemne kolory, takie jak fiolet, czerń, granat, czekoladowy brąz, jak i jasne – biały, écru, cappuccino. W łazienkach nie powinno zabraknąć naturalnego kamienia, takiego jak marmur czy trawertyn lub gresów przypominających kamienie, a w pokojach naturalnego drewna.

Styl glamour jest w jakimś stopniu eklektyczny, gdyż łączy niekiedy barokową formę mebli z nowoczesnym, prostym designem. Minimalistyczna wyspa w salonie z aneksem kuchennym może śmiało korespondować ze sztukaterią na ścianach.

W stylu glamour łatwo o przesadę i przekroczenie cienkiej granicy pomiędzy dobrym smakiem a kiczem. Wykonując tego typu aranżacje, należy zatem bardzo uważać, by zachować jednak umiar, zwłaszcza w wyborze dodatków glamour do domu.

nowoczesny loft

STYL LOFTOWY

Nowoczesny, miejski, minimalistyczny. Styl nowoczesnego loftu nawiązuje do surowego wystroju starych fabryk i aktualnie często budynki pofabryczne adaptuje się na mieszkania. Wnętrza w stylu loftowym są często bardzo wysokie, co umożliwia podział pomieszczenia na dwa poziomy z wydzieloną antresolą.

Obowiązkowym akcentem nowoczesnego wnętrza loftu jest obecność nieotynkowanej, gołej cegły na ścianach, olbrzymie surowe okna, drewniane lub betonowe podłogi i metalowe balustrady schodów. W nowoczesnym salonie w stylu loft obowiązkowo powinna znaleźć się spora sofa, stolik wykończony materiałami z elementami szkła i metalu. Szkło, metal, drewno i cegła nadają modernistyczny, a zarazem surowy wyraz takim pomieszczeniom.

Całości może dopełnić współczesna grafika na ścianach, nierzadko nawiązująca do formy plakatu. Oświetlenie w stylu nowoczesnego loftu mogą pełnić minimalistyczne żarówki lub lampy w metalowej oprawie.

kuchnia w stylu rustykalnym

STYL RUSTYKALNY

Wiejski, nawiązujący do prostoty życia poza miastem. Styl rustykalny cechuje wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. To wnętrza dla amatorów starych kredensów, drewnianych stołów i krzeseł. Podłogi w stylu rustykalnym są często patynowane – wyglądają na przetarte i zarysowane.

Ten sam zabieg stosuje się w odniesieniu do mebli – techniką chętnie wykorzystywaną do postarzania mebli jest Shabby Chic, czyli przecieranie krawędzi i wypukłych elementów mebli. Jest to technika typowa głównie dla stylu nawiązującego do prowansalskiej wsi, ale można ją także z powodzeniem wykorzystać w bardziej „rodzimych” aranżacjach.

Sercem domu w stylu rustykalnym jest kuchnia, a w niej zazdroski w oknach, obrusy wykonane na szydełku oraz zioła w doniczkach. W kuchni rustykalnej nie może zabraknąć wieńców z czosnku,  zawieszonych na belkach pod sufitem. W rustykalnej sypialni centralnym elementem jest drewniane łóżko z wysoko ułożonymi poduszkami i przykryte „babciną” kapą, a także ciężka, drewniana szafa oraz dywan na podłodze. Na parapecie nie powinno zabraknąć kwiatów w glinianych donicach.