jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

tani remont przed wynajęciem mieszkania

Remont mieszkania przeznaczonego na wynajem to często konieczność, kiedy umowa z poprzednimi lokatorami dobiega końca, a lokal wraca na rynek. Umiejętnie przeprowadzony może przyczynić się do podniesienia atrakcyjności lokalu, a tym samym ceny czynszu, przy czym wcale nie musi zrujnować kieszeni właściciela.

Tani remont, czyli jaki?

W mieszkaniu przeznaczonym na wynajem, które właściciel zamierza wyremontować, przede wszystkim należy ustalić zakres niezbędnych prac. Pierwszą czynnością jest ocena stanu wszystkich instalacji. Jeśli jest dobry, dopiero wtedy można przyjąć, że lokal nie wymaga przeprowadzenia remontu generalnego, a więc jest możliwe przeprowadzenie remontu taniego i szybkiego.

Warto tu podkreślić, że mówiąc o tanim remoncie, nie można zakładać również dużych zmian dotyczących na przykład modyfikacji rozkładu mieszkania czy wymiany wszystkich okładzin podłogowych, ponieważ takie adaptacje pociągają za sobą automatycznie zwiększenie kosztów oraz wydłużają czas prac budowlanych.

Z tych samych powodów na niedrogą modernizację raczej nie ma co liczyć, jeśli kupujemy mieszkanie zdewastowane. Tani remont to zupełnie co innego niż tanie mieszkania do remontu.

Przyjmujemy więc na potrzeby tego poradnika, że wykonanie remontu ograniczy się do odnowienia mieszkania wyposażonego w funkcjonujące bez zarzutu instalacje i nie obejmie znacznych zmian architektonicznych, a mieszkanie jest w ogólnie dobrym stanie.

Jak tanio wyremontować mieszkanie? Samodzielnie czy przez firmę?

Zakres prac niezbędnych do wykonania zależy oczywiście zarówno od technicznego stanu lokalu, jak i od standardu wykończenia wnętrz, jakiego właściciel oczekuje po zakończeniu przedsięwzięcia. Od tych czynników, a także od tego, czy prace zostaną przeprowadzone sposobem gospodarczym czy kompleksowo remontem zajmie się firma budowlana, zależy z kolei całkowity koszt remontu.

W tym miejscu warto rozważyć te dwie ewentualności. Tani remont mieszkania utożsamiany jest często z koniecznością wykonania wielu prac samodzielnie. Nie zawsze jednak samodzielnie musi oznaczać niedrogo.

  • Po pierwsze ważne są umiejętności osoby przeprowadzającej remont i dostęp do odpowiednich narzędzi (zakup większości z nich jedynie na potrzeby jednorazowego przeprowadzenia remontu znacznie zwiększa jego koszt).
  • Po drugie – żeby sprawnie i szybko przeprowadzić modernizację trzeba dysponować sporą ilością wolnego czasu.

Dlatego jeśli z jakichś powodów właściciel mieszkania nie posiada odpowiednich umiejętności, nie może poświęcić swojego czasu czy nie dysponuje odpowiednimi narzędziami, warto przeanalizować cennik usług remontowych dobrej firmy budowlanej.

Może się okazać, że fachowy remont będzie nie tylko tańszy, ale również stosunkowo krótki, a mieszkanie będzie można w związku z tym wynająć szybciej i zacząć zarabiać na wynajmie, co dodatkowo obniży koszty profesjonalnego remontu.

Przed przystąpieniem do wykonania prac

Każde mieszkanie jest inne i stworzenie uniwersalnego spisu szczegółowych prac remontowych jest w związku z tym niemożliwe, jednak niezależnie od okoliczności zawsze w przypadku modernizacji pomieszczeń mieszkalnych na wynajem ważna jest przede wszystkim wizja i koncepcja.

Właściciel mieszkania powinien mieć jasny obraz tego, jakiemu klientowi zamierza wynająć mieszkanie (tu oczywiście często decyduje popyt, a nie sam właściciel, ale ten powinien być świadomy, kim będzie wynajmujący). Innymi słowy, inaczej wygląda wykończenie wnętrz, kiedy najemcą jest student, inaczej kiedy rodzina z dziećmi, a jeszcze inaczej, kiedy prezes konsorcjum traktujący lokum jak mieszkanie służbowe.

Warto tutaj nadmienić, że dziś coraz częściej firmy oferujące usługi budowlane i remontowe stale współpracują z architektami wnętrz, do których ich klient może zwrócić się po poradę związaną z aranżacją pomieszczeń lub wręcz o wykonanie projektu, według którego później firma budowlana przeprowadzi remont.

Kolejno istotne jest ustalenie zakresu prac. Mając gotowy projekt wnętrza lub choćby jego plan, należy określić możliwie najdokładniej zakres robót, które należy wykonać w trakcie remontu. Oczywiście zawsze należy liczyć się z pewnymi nieprzewidzianymi sytuacjami i to trzeba uwzględnić, jednak precyzyjne zakreślenie zakresu prac pozwoli na oszacowanie kosztów remontu i ustalenie czasu niezbędnego na jego przeprowadzenie. Takie przygotowanie pozwoli na sprawną modernizację z ilością nieprzewidzianych sytuacji ograniczoną do minimum.

Kilka sprytnych trików pozwalających na obniżenie kosztów remontu

Zdarza się, że wynajmujący podpisuje umowę i oddaje najemcy mieszkanie na długie lata. Wtedy najczęściej najemca urządza je zgodnie ze swoimi upodobaniami i właściciel nie zajmuje się kwestią odświeżenia lokalu czy drobnymi pracami remontowymi.

Jeśli jednak z różnych względów najemcy dość często zmieniają się, a mieszkanie jest zajmowane i opuszczane, można zastanowić się nad kilkoma związanymi z tą sytuacją kwestiami. Po pierwsze warto przemyśleć malowanie ścian na biało. Konsekwentne trzymanie się tej zasady przynosi pewne korzyści.

Po pierwsze malowanie przebiega szybko – nie trzeba dobierać kolorów czy kilkukrotnie malować uparcie przebijającej spod nowej warstwy poprzedniej farby, po drugie białe ściany, choć może chłodne i nielubiane przez niektórych, stanowią doskonałe tło dla każdego rodzaju umeblowania i sprawiają, że wnętrza wydają się większe i czyste.

Kolejną wartą rozważenia sprawą jest wykorzystanie możliwości płyt gipsowo-kartonowych: wybudowanie z nich ścianki jest dla sprawnego fachowca czynnością prostą i nie wymaga dużych nakładów finansowych, a efekty, jakie można uzyskać są naprawdę świetne.

Można wziąć pod rozwagę wydzielenie stref w obrębie jednego pomieszczenia, stworzenie dodatkowej ścianki czy półścianki dla telewizora, barku – jeśli w mieszkaniu brakuje miejsca na stół czy wreszcie podestu pod sypialniany materac, jeżeli nie da się wydzielić osobnej sypialni, a jest ona potrzebna.

Oszczędna aranżacja wnętrz czy wręcz minimalizm to dobry styl do wynajmowanego mieszkania. Pozwala na tani remont choćby dzięki umownym podziałom stref za pomocą ścianek g-k i białej farbie, ale też zastosowaniu płytek ceramicznych w łazience tylko w obszarach bezpośrednio narażonych na działanie wody.

Dodatkowo koszt modernizacji obniża charakterystyczna estetyka wykończenie mieszkania – mała ilość mebli, brak dywanów, firanek i wszelkich ozdobników, a uzyskany efekt przy umiejętnym zestawieniu sprzętów może być naprawdę doskonały.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.