biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

aranżacja salonu

Jak to się dzieje, że wchodząc do jednego pomieszczenia, czujemy się odprężeni i zrelaksowani albo po prostu całość nas zaciekawia i mówimy „Jak tu ładnie”, a w innych jesteśmy przytłoczeni, a nawet zmęczeni? Identyczne uczucia wzbudzają w nas zdjęcia wnętrz, czy to te, opublikowane w internecie, czy też w kolorowych magazynach.

Cała tajemnica  zawiera się w trzech słowach: kolor, funkcjonalność i kompozycja. O kolorach i funkcjonalności podczas projektowania wnętrz już na tym blogu pisaliśmy. Dzisiaj omówimy kompozycję.

KOMPOZYCJA –  CO  TO TAKIEGO?

Najprościej mówiąc, kompozycja we wnętrzu to taki zamierzony dobór sprzętów i palety kolorów, aby wszystkie elementy do siebie pasowały i dawały poczucie harmonii.

W aranżacji wnętrz w stylu klasycznym, o którym na blogu już była mowa, powinna obowiązywać zasada symetrii, np. dwa kinkiety zawieszone obok lustra nad kominkiem, dwa fotele w kąciku wypoczynkowym, dwie donice ustawione po bokach jakiegoś mebla, dwa stoliki nocne przy łóżku w sypialni etc.

Podobnie należy projektować pomieszczenia w jakże modnym ostatnio stylu Hampton czy kolonialnym, właśnie z racji tego, że wykorzystują one elementy stylu klasycznego. We wnętrzach nowoczesnych możemy w ogóle z tej zasady zrezygnować.

sypialnia symetria

WYBIERZ JEDNĄ DOMINANTĘ KOMPOZYCYJNĄ

Brzmi strasznie i naukowo, ale doświadczeni projektanci radzą, aby podczas aranżacji wnętrz wybrać jeden element w pomieszczeniu, który przykuje naszą uwagę. Może nim być ciekawa tapeta na ścianie, łóżko o interesującej formie, designerska wanna stojąca w wyeksponowanym miejscu w łazience albo niebanalnie zaprojektowany kącik wypoczynkowy w salonie.

Pozostałe elementy powinny jednak stanowić neutralne tło dla tych elementów. Dominantę może też stanowić umiejętnie dobrana paleta kolorów, zgodna jednak z zasadami sztuki, czyli z kołem barw i teorią koloru. To zadanie lepiej pozostawić profesjonalistom. Podczas komponowania wnętrza każdy jego element powinien być dokładnie przemyślany.

niebieski pokój nastolatka

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PODCZAS KOMPONOWANIA WNĘTRZA

Najcięższym grzechem popełnianym podczas dekoracji wnętrz jest w ogóle zaniedbywanie kompozycji. O ile jeszcze zastanawiamy się nad funkcjonalnością, tj. nad tym, aby wszystko nam się zmieściło, żeby było łatwe w utrzymaniu, czyli bierzemy pod uwagę stronę praktyczną, o tyle o kompozycji nie myślimy prawie wcale.

Jeśli na otwartej przestrzeni, gdzie przenika się salon z aneksem kuchennym i holem, jedną ścianę pomalujemy na fioletowo, drugą na niebiesko, a trzecią na pomarańczowo, do tego kuchnię wyposażymy w ciemnobrązowe, ciężkie meble, to poczujemy się przytłoczeni i o harmonii nie będzie w takim wypadku mowy.

Przy takim układzie pomieszczeń najlepiej wybrać neutralny kolor ściany – biały, szary lub inny, pastelowy i na tym tle umieścić żywszy akcent w postaci barwnej sofy lub odwrotnie, neutralnej, ożywionej kolorowymi poduszkami. Możemy powiesić przykuwającą wzrok grafikę na ścianach albo wzorzyste zasłony w oknach i motyw z tej tkaniny przenieść na inne tekstylia we wnętrzu.

Wtedy będą one stanowiły wspomnianą dominantę. Jeszcze raz podkreślmy, że powinien to być jeden element przyciągający naszą uwagę. W przeciwnym razie będziemy mieli poczucie chaosu.

Podobna zasada odnosi się do projektowania łazienek. Niestety, większość z nas dysponuje małymi, około 4-metrowymi pomieszczeniami, a nie wygodnymi pokojami kąpielowymi i tutaj łatwo wpaść w pułapkę. Unikajmy dużych motywów graficznych, takich jak płytki z widokami przypominającymi fototapetę albo olbrzymich motywów kwiatowych. Jeśli zestawimy je z ozdobnymi listwami ściennymi i z podłogą w intensywnym kolorze, to na pewno taka łazienka daleka będzie od ideału.

Tak jak podczas projektowania innych pomieszczeń, wybierzmy neutralny kolor płytek na ścianę i na podłogę, podkreślmy jedną ze ścian – tę z umywalką, nad wanną lub pod prysznicem ciekawą mozaiką lub płytką strukturalną, lub w ogóle zrezygnujmy z takich ozdób na rzecz wyeksponowania designerskiej ceramiki łazienkowej czy ciekawego mebla. Zasada podkreślenia jednego elementu odnosi się do wszystkich pomieszczeń bez wyjątku.