biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

wybór typu wentylacji

Wentylacja grawitacyjna w bloku, mechaniczna w budynkach użyteczności publicznej a rekuperacja w domu jednorodzinnym – takie rozwiązania rozpatruje się najczęściej. Obecnie jednak nawet deweloperzy zajmujący się realizacją budownictwa wielorodzinnego coraz chętniej wprowadzają rozwiązania innowacyjne, mające na celu oszczędność energii, takie jak wentylacja mechaniczna z recyrkulacją.

Czym jest i jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym czy bloku to rozwiązanie najtańsze, niewymagające zasilania energią elektryczną i dlatego najbardziej popularne. Działa na zasadzie praw fizyki, niezmiennie w taki sam sposób. Wymiana powietrza następuje, ponieważ działa naturalna siła wyporu spowodowana różnicą temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym.

Powietrze ciepłe jest lżejsze od chłodnego, dlatego zimne, a więc to, które dostało się do budynku z zewnątrz przez nawiewniki, okna podczas wietrzenia czy wszelkie szczeliny, opada, wypierając lekkie, ogrzane i „zużyte” ku górze. Na tej zasadzie działają kominy dymne i wentylacyjne.

Mankamentem tej metody jest stan, w którym dochodzi do zrównoważenia temperatur podczas lata – naturalny obieg powietrza praktycznie zamiera. Podobnie wentylacja grawitacyjna staje się nieefektywna podczas mroźnych zim, kiedy z kolei dochodzi do nadmiernego zastępowania powietrza ciepłego zimnym i niepotrzebnego wyziębiania budynku.

Rozwiązanie alternatywne, czyli wentylacja mechaniczna

Najbardziej istotna wada wentylacji grawitacyjnej, którą jest brak kontroli nad obiegiem powietrza, wyeliminowana została w rozwiązaniu, jakim jest wentylacja mechaniczna. Przepływ powietrza wymuszają w tym przypadku wentylatory zasilane elektrycznie.

Poprawa obiegu powietrza w budynku wiąże się niestety ze zwiększonymi kosztami inwestycyjnymi oraz eksploatacyjnymi, nawet w najprostszej wersji, jaką jest wentylacja mechaniczna wywiewna. W tym przypadku wentylatory montuje się po prostu zamiast kratek wentylacyjnych na wlotach do przewodów kominów wentylacyjnych. W ten sposób najczęściej realizowana jest wentylacja mechaniczna w bloku, kiedy w trakcie eksploatacji wentylacji grawitacyjnej okazuje się ona niewystarczająca.

W trakcie budowy nowego domu, na etapie projektowania można wybrać wentylację mechaniczną w postaci systemu centralnego, w którym stosuje się jeden wentylator obsługujący wszystkie pomieszczenia dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu przewodów wentylacyjnych w całym budynku. Wentylator umieszcza się w niezamieszkanej części domu (najczęściej na dachu), żeby użytkownikom budynku nie przeszkadzał hałas.

Taki centralny system wentylacji najczęściej zaopatruje się w sterowanie, które dopasowuje pracę wentylatora w zależności od wskazań czujników temperatury, wilgotności powietrza czy stężenia dwutlenku węgla wewnątrz pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja z rekuperacją to rozwiązanie ekonomiczne ze względu na powtórne wykorzystanie ogrzanego powietrza do wymiany gazowej w obrębie budynku.

System wentylacji mechanicznej z rekuperacją wyposażony jest w centralę wentylacyjną z wymiennikiem ciepła. Ciepłe powietrze usuwane z pomieszczeń wydostaje się na zewnątrz poprzez wymiennik, oddając ciepło powietrzu doprowadzanemu z zewnątrz. W ten sposób zimne powietrze zewnętrzne ulega wstępnemu podgrzaniu, zanim dostanie się do pomieszczeń mieszkalnych. Ze względu na to, że jest jednak ciągle chłodniejsze od tego, które znajduje się we wnętrzu, w sposób naturalny wypiera cieplejsze powietrze ku górze, skąd zasysane jest ono przez wentylator i odprowadzane poprzez wymiennik na zewnątrz – cały proces powtarza się ponownie.

Warto nadmienić, że choć system z rekuperacją jest bardzo dobry pod względem wydajności oraz kosztów eksploatacyjnych (oszczędności na ogrzewaniu mogą sięgać 20 procent), wymaga doskonałej szczelności budynku, nadaje się więc do zastosowania w nowych technologiach budowy. Problemem jest również koszt systemu sięgający kilkunastu tysięcy złotych, co powoduje, że zwrot z inwestycji jest wydłużony.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.