biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak unikać wilgoci w łazience

W obiektach budowlanych wszędzie tam, gdzie ściany i podłogi narażone są na zalanie wodą albo w miejscach, gdzie panuje stale duża wilgotność, stosuje się izolację wodochronną. Poza profesjonalnymi basenami pływackimi czy salonami SPA, w których odbywają się kąpiele lub sauny, zabezpieczenie takie stosowane jest głównie w łazienkach, pralniach, pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach, ewentualnie kuchniach, a także na tarasach i balkonach.

Płytki ceramiczne, które w tego rodzaju pomieszczeniach występują w roli okładzin, najczęściej nie zapewniają całkowitej bariery dla wody, szczególnie w miejscach fugowania. Przenikająca przez warstwę płytek woda z czasem może prowadzić do zagrzybienia powierzchni pod nimi, a także uszkodzeń ścian czy podłóg.

Choć izolacja wodna to świetny pomysł na zabezpieczenie każdego rodzaju podłoża, szczególnie poleca się ją w przypadku stosowania ścianek lekkich typu karton-gips czy w zabudowie kanadyjskiej, a także przy tradycyjnej cegle i gipsowych tynkach oraz dla bloczków z betonu komórkowego.

Wodna izolacja łazienki i pralni, czyli czym zabezpieczyć podłoże przed wodą wewnątrz pomieszczeń

Doskonałym środkiem zabezpieczającym przed przenikaniem wody do wewnątrz ścian czy posadzek jest tzw. płynna folia. Ma ona postać elastycznej, bezspoinowej powłoki, która chroni przed wilgocią, a nawet swobodnie przepływającą wodą (nie chroni przed działaniem wody pod ciśnieniem).

Jak zabezpieczyć podłoże, używając płynnej folii? Nie jest to skomplikowany proces, jednak trzeba przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze należy zadbać, żeby było one suche, stabilne oraz odtłuszczone. Nie może również być pokryte agresywnymi środkami chemicznymi czy biologicznymi. Dlatego stare powłoki malarskie czy niedostatecznie trzymające się powierzchni tynki trzeba usunąć, a ubytki uzupełnić zaprawą wyrównującą.

Podłoże pod płynną folię musi być gładkie i równe, a także całkowicie utwardzone. Na co najmniej 24 godziny przed planowaną hydroizolacją należy je zagruntować, co zwiększy chłonność powierzchni oraz jej przyczepność.

Folia w płynie do łazienki i pralni – jak nakładać preparat?

Płynną folię nakłada się, używając szpachli, packi lub wałka, a w miejscach trudnodostępnych nawet pędzla. Najważniejsze przy jej aplikacji jest zachowanie ciągłości warstwy, a także jednakowej grubości na całej powierzchni. W narożach, miejscach dylatacji oraz przepustów rur instalacyjnych trzeba zastosować taśmy wzmacniające, narożniki czy mankiety – w zależności od potrzeb. Mocuje się je za pomocą płynnej folii, po prostu dociskając elementy w potrzebnym miejscu, pokrywając wcześniej obszar warstwą hydroizlacji.

Po skończonej pracy należy odczekać, aż folia wyschnie, sprawdzić mocowania taśm, narożników i mankietów, a jeśli są trwale i odpowiednio zainstalowane, można przystąpić do aplikacji drugiej warstwy folii. Czas całkowitego utwardzenia powłoki wynosi zwykle 24h i po jego upływie można przykleić na zabezpieczone podłoże okładziny ceramiczne.

Hydroizolacja tarasu i balkonu przy pomocy zaprawy

Hydroizolację w łazience czy innych pomieszczeń zlokalizowanych wewnątrz budynków przeprowadza się przy użyciu płynnej folii. Nie stosuje się jej jednak na zewnątrz obiektów budowlanych. Tu używa się specjalnych zapraw, które odznaczają się większą odpornością niż płynna folia.

Zaprawy przeznaczone do uszczelnienia tarasu czy balkonu są odporne nie tylko na wilgoć i wodę płynącą, ale również na wodę pod ciśnieniem. Nie wpływają na nie negatywnie również mróz oraz promienie UV czy chemicznie agresywne substancje. Stosuje się je pod płytki ceramiczne i kamienne, a wiele z dostępnych na rynku produktów sprawdza się również jako zabezpieczenie fundamentów. Oczywiście zaprawy można użyć również wewnątrz pomieszczeń zamiast folii, jednak zwykle są one droższe niż folia w płynie i jest to po prostu ekonomicznie nieopłacalne.

Płynna guma na taras – kiedy płytki są już położone

Zaprawa to świetne rozwiązanie, jeśli dopiero planujemy wykończenie tarasu. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy płytki już zostały położone, a podłoże nie zostało odpowiednio wcześniej zaizolowane? Uszczelnienie tarasu gotowego również jest możliwe, jednak przy użyciu innego środka niż zaprawa. Przyda tu się tzw. guma na taras, czyli preparat do nakładania na płytki, tworzący po wyschnięciu nieprzepuszczalną dla wody membranę.

Jego największą zaletą jest możliwość użycia na istniejące okładziny ceramiczne, a także elastyczność umożliwiająca zabezpieczenie pęknięć podłoża. Preparat jest odporny na promieniowanie UV oraz mróz, a nawet na wodę morską czy środki chemiczne.