Marząc o przyjemnym spędzaniu czasu na tarasie, jednym z istotnych elementów, o którym warto pomyśleć, jest jego zadaszenie. Odpowiednio dobrany rodzaj dachu może zapewnić ochronę przed deszczem, słońcem i innymi warunkami atmosferycznymi, umożliwiając korzystanie z tarasu przez większą część roku. W tym tekście przyjrzymy się różnym rodzajom zadaszeń tarasu, żeby pomóc Ci w podjęciu decyzji, które z nich najlepiej spełnią Twoje oczekiwania i potrzeby. Przedstawimy popularne opcje, takie jak markizy, pergole, dachy z poliwęglanu oraz tradycyjne konstrukcje kryte dachówką i inne. Omówimy także pokrótce zalety oraz wady każdego z rozwiązań.
Konstrukcja zadaszenia tarasu w bryle domu
Jedną z opcji zapewniającą ochronę przed słońcem i deszczem na zewnątrz domu jest taras zintegrowany z budynkiem. Taka konstrukcja zadaszenia stanowi element obiektu budowlanego – strop tarasu może być jednocześnie wspólną częścią z kolejną, wyższą kondygnacją lub stanowić niezależny element, wyraźnie jednak stanowiący część architektury budynku. Takie rozwiązania spotyka się coraz częściej w nowych projektach.
Tarasy będące w pewnym sensie przedłużeniem salonu nie tylko dają możliwość przebywania na świeżym powietrzu od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ale także stanowią ciekawy sposób na połączenie wnętrza domu z przestrzenią zewnętrzną – tarasem czy dalej, z ogrodem. Jednakowa posadzka wewnątrz domu i na tarasie, wygodne meble wypoczynkowe, stół oraz krzesła, a niekiedy nawet zewnętrzny kominek pozwalają na przeniesienie przestrzeni mieszkalnej na zewnątrz.
Zadaszony taras w bryle budynku to świetne rozwiązanie również pod względem technologicznym – już na etapie projektu eliminuje się wówczas występowanie ewentualnych mostków termicznych, zabezpiecza elewację przed skutkami wody opadowej, a także dba o odpowiednie doświetlenie przestrzeni wewnątrz budynku.
Pergola – jak wykonać zadaszenie tarasu roślinami
Innym sposobem na przyjemne spędzanie czasu na tarasie podczas upalnych dni jest montaż pergoli ogrodowej, która umożliwia uprawę roślin pnących. Jednym z popularnych, szybkorosnących i łatwych w utrzymaniu pnączy jest winobluszcz. Do zalet takiego rozwiązania należy z całą pewnością jego naturalny charakter. Pod pergolą pokrytą roślinami pnącymi jest przyjemnie nawet podczas wysokich temperatur – roślinna ogranicza nagrzewanie tarasu oraz pozwala na przepływ powietrza.
Poza tym dobrze zamocowana konstrukcja z pnączem jest odporna na silny wiatr – nie stawia dużego oporu, lecz przepuszcza nawet silne podmuchy. Unikając pnącz zimozielonych, możemy również regulować doświetlenie wnętrza domu. Latem, kiedy światła jest dużo, półmrok powstały za sprawą zacienienia tarasu zwykle nie przeszkadza mieszkańcom, a nawet może chronić przed nadmiernym promieniowaniem UV i nagrzewaniem wnętrza mieszkania. Z kolei zimą, kiedy liście opadną, światło bez przeszkód dociera do wnętrza domu.
Oczywiście to rozwiązanie ma również pewne wady. Po pierwsze, zawsze należy liczyć się z owadami bytującymi w gałęziach pnącza – część z nich siłą rzeczy może znaleźć się na naszym stole czy kanapie. Poza tym rośliny nie chronią przed opadami deszczu, dlatego z takiego tarasu nie skorzystamy podczas niepogody. I wreszcie – na pełne osłonięcie tarasu będziemy musieli poczekać co najmniej kilka lat.
Tkanina – niedrogi sposób na zacienienie tarasu
Stosunkowo tanim, ale skutecznym sposobem na przyjemny wypoczynek na tarasie zasłoniętym przed promieniami słonecznymi są tkaniny. Żeby zadaszenie tarasu z tkaniny prezentowało się dobrze przez kilka sezonów, należy wybrać wytrzymały materiał przeznaczony do użytku na zewnątrz, odporny na warunki pogodowe. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania należy jego niska cena oraz łatwość montażu, który można zwykle przeprowadzić samodzielnie w krótkim czasie.
Zadaszenie tarasu z materiału chroni przed słońcem dość skutecznie, a jeśli zostanie odpowiednio wykonane, może pozwolić również na korzystanie z tarasu podczas niepogody. Taka przesłona sprawdzi się najlepiej w miejscach osłoniętych od wiatru. Tam, gdzie silne powiewy zdarzają się często (dotyczy to przede wszystkim działek na otwartych przestrzeniach), lepiej zrezygnować z użycia tkaniny w charakterze zadaszenia tarasu.
Markiza tarasowa – ruchome zacienienie tarasu
Alternatywą dla tkanin i pergoli są markizy, czyli osłony zewnętrzne montowane nad tarasem. Markiza składa się z tkaniny mocowanej na metalowej konstrukcji. Tkanina jest zwykle wytrzymała, wodoodporna i odporna na promieniowanie UV. Pozwala zapewnić odpowiednią ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jej konstrukcja jest montowana na zewnątrz budynku, na elewacji lub specjalnych wspornikach, które umożliwiają rozwinięcie i zwinięcie maeriału, w zależności od potrzeb.
Markiza może być manualna lub zautomatyzowana. W przypadku rozwiązania manualnego rozkładanie i zwijanie tkaniny odbywa się za pomocą ręcznego mechanizmu korbowego lub poprzez ręczne pociągnięcia linki. Natomiast markizy zautomatyzowane są wyposażone w silnik elektryczny, który umożliwia sterowanie za pomocą przycisku, pilota zdalnego sterowania lub systemu automatycznego sterowania.
Markiza zabezpiecza przed słońcem, co pozwala na korzystanie z tarasu nawet w upalne dni, chroniąc przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem powierzchni. Dodatkowo zapewnia ochronę przed opadami deszczu, gwarantując komfort wypoczynku również podczas deszczowych dni.
Lamele – gotowe zadaszenie tarasu z aluminium, stali lub drewna
Ciekawym wariantem zadaszenia tarasowego jest coraz bardziej popularne zadaszenie lamelowe. Aluminiowe, stalowe lub drewniane profile pozwalają na regulację położenia, zapewniając niemal całkowite zacienienie albo przeciwnie – bardzo dużą przepuszczalność światła. Doskonale sprawdzają się tam, gdzie istotne jest dostarczenie odpowiedniej ilości światła dziennego do wnętrza domu.
Niektóre opcje dachów lamelowych pozwalają rozsuwać panele, co w pochmurne, zimowe dni pozwala na niemal nieograniczony dopływ światła do wewnątrz.
Nowoczesne zadaszenie tarasu – płyty ze szkła lub tworzywa
Kolejną opcją, którą można wybrać, chcąc cieszyć się komfortem spędzania czasu na zewnątrz budynku, jest zadaszenie tarasu z poliwęglanu lub szkła. Tę opcję warto wybrać, zwłaszcza jeśli zależy nam na doświetleniu wnętrza domu. Zadaszenie z poliwęglanu lub szklanych, przezroczystych płyt w minimalnym stopniu ogranicza przepuszczalność światła do wewnątrz pomieszczeń.
Poliwęglanowy lub szklany dach nad tarasem wymaga oczywiście odpowiedniej konstrukcji – wykonuje się ją najczęściej z drewna lub z profili stalowych. Zarówno poliwęglanowe, jak i szklane zadaszenie gwarantuje ochronę przed deszczem, jednak swobodnie przepuszcza światło słoneczne. Dlatego świetnie nadaje się przede wszystkim nad tarasy usytuowane od strony północnej budynku lub na działki zacienione przez duże drzewa.
Dach nad tarasem kryty dachówką, blachą lub papą gontową
Materiał na zadaszenie tarasu może być również bardzo tradycyjny. W naszych warunkach klimatycznych często spotyka się drewniane konstrukcje, na których mocuje się dach kryty dachówką, blachodachówką, blachą czy też papą gontową. Takie rozwiązanie zwykle zapewnia przyjemny chłód pod dachem, a także wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Pozwala przebywać na świeżym powietrzu niezależnie od pogody, chroni przed słońcem i deszczem oraz stanowi opcję długofalową – raz wybudowane zwykle wytrzymuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Stałe zadaszenie tarasu – zielony dach
Miłośników wariantu ekologicznego z pewnością zachwyci zadaszenie na taras, w którym wykorzystuje się roślinność. Jest to wariant nieco inny niż opisywana już pergola. Odpowiednio przygotowany stelaż i konstrukcja pozwalają na pokrycie daszku kolejnymi warstwami niezbędnymi przy tworzeniu zielonych dachów. Takie zadaszenie tarasu to gwarancja dobrej izolacji termicznej, retencji wody deszczowej oraz poprawy jakości powietrza. Zielony dach sprawdza się niezależnie od pogody i może prezentować się bardzo atrakcyjnie, jednak wymaga stałej pracy – odpowiedniego nawadniania, odchwaszczania, ochrony przed szkodnikami oraz kontroli rosnących na nim roślin.