biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

Gładź na mokro remont

Gładź szpachlowa to masa wykończeniowa powstała na bazie spoiw gipsowych. Stosuje się ją do wyrównywania powierzchni, które nie odznaczają się dużymi różnicami w gładkości. Do równania większych dysproporcji służy twardszy od gładzi gips szpachlowy.

Zalety gładzi szpachlowej

Dlaczego masa szpachlowa w postaci gładzi jest chętnie używana do wykańczania powierzchni? Odznacza się elastycznością, a przy tym, w przeciwieństwie do gipsu, można ją szlifować na mokro, co sprawia, że szczególnie polecana jest do remontowania wnętrz pozostających w użytkowaniu. Dzięki szlifowaniu na mokro uporczywe pylenie zredukowane zostaje niemal do zera.

Wśród najważniejszych zalet gładzi szpachlowej wymienia się najczęściej:

 • niewielką ziarnistość produktu, a więc jego gładkość, co przekłada się bezpośrednio na mniejszy wysiłek oraz krótszy czas pracy przy wygładzaniu powierzchni,
 • biały kolor po wyschnięciu (łatwiej uzyskać dzięki temu pożądaną barwę, jeśli zamierzamy malować ścianę wyrównaną gładzią),
 • możliwość szlifowania na mokro.

Stosując gładź szpachlową, należy pamiętać o tym, że trzeba nakładać ją cienką warstwą – około 2–3 mm. W przeciwnym razie powierzchnia robi się zbyt miękka i łatwo ulega później uszkodzeniom.

Gładź szpachlowa – postać produktu

Gładź szpachlowa dostępna jest na rynku w postaci sproszkowanej, pakowanej najczęściej w papierowe torby, albo w formie gotowej masy sprzedawanej w niewielkich wiaderkach czy nawet tubkach. Gładź sproszkowaną przed użyciem należy rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach, natomiast produkt gotowy aplikuje się bezpośrednio po jego otwarciu.

Gładzi gotowych używa się do przeprowadzenia drobnych poprawek i napraw, natomiast do dużych powierzchni stosuje się gładź w proszku, co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym oraz łatwiejszym ze względu na możliwość przygotowania jednorazowo większej ilości masy.

Jak stosować gładź na mokro – narzędzia potrzebne do przeprowadzenia prac

Wykończenie ścian gładzią na mokro nie wymaga zastosowania skomplikowanych narzędzi. Z powodzeniem można przeprowadzić prace przy pomocy:

 • drabiny (jeśli musimy mieć dostęp do wysokich partii ścian),
 • wiertarki z mieszadłem do przygotowania masy,
 • kielni do nakładania partii gładzi na ścianę,
 • gąbki lub wałka do rozprowadzania gładzi,
 • stalowej pacy do gładzi, przeznaczonej do szlifowania na mokro.

Przy użyciu tych kilku prostych narzędzi, mając odrobinę wprawy i doświadczenia, jesteśmy w stanie uzyskać piękną, gładką powierzchnię gotową do przeprowadzenia prac malarskich.

Gładź na mokro – krok po kroku

Planując prace z gładzią gipsową, trzeba zarezerwować sobie kilka chwil na co najmniej dobę przed wyznaczonym czasem w celu oczyszczenia powierzchni i zagruntowania jej. Grunt zwiększa przyczepność podłoża, zarazem zmniejszając jego chłonność, co ma szczególne znaczenie w przypadku takiego podłoża jak płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli nie będą zagruntowane, wchłoną zbyt dużo wody, uniemożliwiając szlifowanie gładzi na mokro. Po 24 godzinach od zagruntowania podłoża można przystąpić do pracy.

 1. Odpowiednio przygotowaną masę (właściwe proporcje wody i sypkiej gładzi, dobre wymieszanie w celu połączenia składników) nanosimy porcjami na podłoże za pomocą kielni. Jeśli pracujemy na płytach gipsowo-kartonowych, warto pamiętać o zabezpieczeniu spoin samoprzylepną siatką z włókna szklanego przed rozpoczęciem prac.
 2. Masę naniesioną za pomocą kielni rozprowadzamy równomiernie wałkiem lub gąbką. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych rozpoczynamy pokrycie gładzią od spoin.
 3. Po naniesieniu i rozprowadzeniu masy dokonujemy poprawki, tak aby powierzchnia zyskała maksymalną gładkość. Na szczęście gładź schnie powoli, dlatego nie musimy wykonywać tego etapu prac w pośpiechu.
 4. Po wygładzeniu należy przystąpić do szlifowania na mokro. Wykonujemy tę czynność za pomocą stalowej pacy zwilżonej wodą. Po zakończeniu szlifowania i wyschnięciu masy niekiedy potrzebne są jeszcze drobne poprawki – wykonuje się je, szlifując powierzchnię już na sucho.
AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.