biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

nowoczesne grazejniki pionowe

Remont to wspaniała okazja do wprowadzenia nowych rozwiązań. Nie musi ograniczać się wyłącznie do odświeżenia ścian czy podłogi. Niekiedy warto dokonać również innych zmian, niekoniecznie kosztownych i wymagających dużych nakładów czasu oraz pracy, a mogących przynieść ciekawy efekt oraz pozwolić na lepsze wykorzystanie dostępnego miejsca.

Jedną z opcji, którą na pewno warto się zainteresować, jest wymiana grzejników z tradycyjnych na ozdobne, w szczególności pionowe, które optycznie „podnoszą” wnętrze oraz pozwalają na zaaranżowanie nieużywanej dotąd przestrzeni pod oknem.

Dlaczego grzejniki tradycyjnie instaluje się pod oknem?

Najbardziej standardowym miejscem montażu grzejników w pokojach czy kuchniach, a także pomieszczeniach w budynkach użyteczności publicznej, jak choćby szkoły, przychodnie czy urzędy, jest przestrzeń pod oknami.

Dlaczego jednak właśnie ten obszar jest najczęściej wybierany dla lokalizacji grzejnika? Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze grzejnik pod oknem tworzy kurtynę powietrzną, co ogranicza napływ zimnego powietrza do wnętrza, a po drugie – przestrzeń pod oknem, pod parapetem, zwykle nie jest wykorzystana w większości aranżacji. Jest to więc miejsce uniwersalne i domyślne dla gotowych rozwiązań.

Oczywiście nie jest to wymóg bezwzględny – niekiedy warto zmienić tę lokalizację, choćby podczas remontu, na bardziej dogodną i przenieść grzejnik w bardziej eksponowane, lecz lepsze pod względem ergonomicznym miejsce – na przykład na wąską ściankę, której i tak nie wykorzystamy w żadnym innym celu. W takim przypadku warto jednak, żeby grzejnik prezentował się interesująco – na szczęście dzisiejszy rynek oferuje sporo ciekawych rozwiązań.

Jak dobrać odpowiedni grzejnik ozdobny?

Pionowy czy poziomy, tradycyjny lub ozdobny – każdy grzejnik musi przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli dobrze ogrzewać pomieszczenie, w którym został zainstalowany.

To dlatego przy wyborze grzejnika w pierwszej kolejności należy kierować się jego mocą cieplną. Temperatura, którą powinien zapewnić grzejnik (lub grzejniki) w pomieszczeniu wynosi około 20–22 stopni Celsjusza. Oczywiście nie jest to jedyny wskaźnik – moc zależy również od parametrów pracy całej instalacji c.o., a więc również temperatury zasilania i powrotu.

Nie bez znaczenia jest także termoizolacyjność budynku, rozpatrywana zarówno pod kątem rodzaju ocieplenia, jak i ilości oraz szczelności i przepuszczalności cieplnej okien, a także usytuowanie rozpatrywanego pomieszczenia w przestrzeni obiektu. Wnętrza, w których jest więcej ścianek zewnętrznych, będą chłodniejsze niż te, które współdzielą przegrody z innymi pomieszczeniami ogrzewanymi.

Zamiast tradycyjnych – poziome grzejniki dekoracyjne

Dobór mocy grzewczej to kwestia kluczowa. Kiedy ustalimy parametry grzejnika lub grzejników, najlepiej zdając się na specjalistów w tej dziedzinie, możemy przejść do spraw związanych z zagospodarowaniem dostępnego miejsca oraz designem.

Grzejniki poziome świetnie nadają się do zastosowania w lokalizacji tradycyjnej, pod oknami. Współczesne, ozdobne, niczym nie przypominają jednak tradycyjnych. Mogą odznaczać się niewielką wysokością, dlatego doskonale prezentują się pod nisko sytuowanymi parapetami, a także w niestandardowych miejscach.

Poziome grzejniki ozdobne wizualnie mogą przyjmować np. formę różnokolorowych szklanych tafli (płyta zewnętrzna), zaokrąglonych na brzegach lub nie, nawet z opcją pisania po powierzchni. Takiego grzejnika z pewnością nie trzeba maskować, przeciwnie – może on wręcz nadać charakter wnęce okiennej czy wspaniale wypełnić miejsce pod ościeżnicą lub parapetem.

Grzejnik pionowy – dekoracyjny, elegancki i ergonomiczny

Ciekawym rozwiązaniem są również grzejniki dekoracyjne pionowe, stosowane w pomieszczeniach, w których występują wyłącznie okna tarasowe, albo wtedy gry są one na tyle nisko usytuowane, że nie da się pod nimi zamontować grzejnika poziomego odpowiedniej wielkości.

W takich przypadkach wspaniale sprawdzą się zarówno szklane, prostokątne, minimalistyczne grzejniki w odcieniach szarości, nieco bardziej klasyczne, przydymione, brązowo-beżowe, jak i te wykończone lustrzaną taflą. Świetnie będą prezentować się również rozwiązania awangardowe, personalizowane grzejniki maskowane szkłem, przedstawiające dowolną grafikę czy zdjęcie dostarczone przez klienta.