Remont to wspaniała okazja do wprowadzenia nowych rozwiązań. Nie musi ograniczać się wyłącznie do odświeżenia ścian czy podłogi. Niekiedy warto dokonać również innych zmian, niekoniecznie kosztownych i wymagających dużych nakładów czasu oraz pracy, a mogących przynieść ciekawy efekt oraz pozwolić na lepsze wykorzystanie dostępnego miejsca.
Jedną z opcji, którą na pewno warto się zainteresować, jest wymiana grzejników z tradycyjnych na ozdobne, w szczególności pionowe, które optycznie „podnoszą” wnętrze oraz pozwalają na zaaranżowanie nieużywanej dotąd przestrzeni pod oknem.
Dlaczego grzejniki tradycyjnie instaluje się pod oknem?
Najbardziej standardowym miejscem montażu grzejników w pokojach czy kuchniach, a także pomieszczeniach w budynkach użyteczności publicznej, jak choćby szkoły, przychodnie czy urzędy, jest przestrzeń pod oknami.
Dlaczego jednak właśnie ten obszar jest najczęściej wybierany dla lokalizacji grzejnika? Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze grzejnik pod oknem tworzy kurtynę powietrzną, co ogranicza napływ zimnego powietrza do wnętrza, a po drugie – przestrzeń pod oknem, pod parapetem, zwykle nie jest wykorzystana w większości aranżacji. Jest to więc miejsce uniwersalne i domyślne dla gotowych rozwiązań.
Oczywiście nie jest to wymóg bezwzględny – niekiedy warto zmienić tę lokalizację, choćby podczas remontu, na bardziej dogodną i przenieść grzejnik w bardziej eksponowane, lecz lepsze pod względem ergonomicznym miejsce – na przykład na wąską ściankę, której i tak nie wykorzystamy w żadnym innym celu. W takim przypadku warto jednak, żeby grzejnik prezentował się interesująco – na szczęście dzisiejszy rynek oferuje sporo ciekawych rozwiązań.
Jak dobrać odpowiedni grzejnik ozdobny?
Pionowy czy poziomy, tradycyjny lub ozdobny – każdy grzejnik musi przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli dobrze ogrzewać pomieszczenie, w którym został zainstalowany.
To dlatego przy wyborze grzejnika w pierwszej kolejności należy kierować się jego mocą cieplną. Temperatura, którą powinien zapewnić grzejnik (lub grzejniki) w pomieszczeniu wynosi około 20–22 stopni Celsjusza. Oczywiście nie jest to jedyny wskaźnik – moc zależy również od parametrów pracy całej instalacji c.o., a więc również temperatury zasilania i powrotu.
Nie bez znaczenia jest także termoizolacyjność budynku, rozpatrywana zarówno pod kątem rodzaju ocieplenia, jak i ilości oraz szczelności i przepuszczalności cieplnej okien, a także usytuowanie rozpatrywanego pomieszczenia w przestrzeni obiektu. Wnętrza, w których jest więcej ścianek zewnętrznych, będą chłodniejsze niż te, które współdzielą przegrody z innymi pomieszczeniami ogrzewanymi.
Zamiast tradycyjnych – poziome grzejniki dekoracyjne
Dobór mocy grzewczej to kwestia kluczowa. Kiedy ustalimy parametry grzejnika lub grzejników, najlepiej zdając się na specjalistów w tej dziedzinie, możemy przejść do spraw związanych z zagospodarowaniem dostępnego miejsca oraz designem.
Grzejniki poziome świetnie nadają się do zastosowania w lokalizacji tradycyjnej, pod oknami. Współczesne, ozdobne, niczym nie przypominają jednak tradycyjnych. Mogą odznaczać się niewielką wysokością, dlatego doskonale prezentują się pod nisko sytuowanymi parapetami, a także w niestandardowych miejscach.
Poziome grzejniki ozdobne wizualnie mogą przyjmować np. formę różnokolorowych szklanych tafli (płyta zewnętrzna), zaokrąglonych na brzegach lub nie, nawet z opcją pisania po powierzchni. Takiego grzejnika z pewnością nie trzeba maskować, przeciwnie – może on wręcz nadać charakter wnęce okiennej czy wspaniale wypełnić miejsce pod ościeżnicą lub parapetem.
Grzejnik pionowy – dekoracyjny, elegancki i ergonomiczny
Ciekawym rozwiązaniem są również grzejniki dekoracyjne pionowe, stosowane w pomieszczeniach, w których występują wyłącznie okna tarasowe, albo wtedy gry są one na tyle nisko usytuowane, że nie da się pod nimi zamontować grzejnika poziomego odpowiedniej wielkości.
W takich przypadkach wspaniale sprawdzą się zarówno szklane, prostokątne, minimalistyczne grzejniki w odcieniach szarości, nieco bardziej klasyczne, przydymione, brązowo-beżowe, jak i te wykończone lustrzaną taflą. Świetnie będą prezentować się również rozwiązania awangardowe, personalizowane grzejniki maskowane szkłem, przedstawiające dowolną grafikę czy zdjęcie dostarczone przez klienta.