jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

Remont? Postaw na sufit podwieszany – szybko, efektownie i bez zbędnego bałaganu!

Sufity podwieszane z płyt kartonowo-gipsowych są popularnym rozwiązaniem w budownictwie nowym i obiektach remontowanych, takich jak:

  • Domy jednorodzinne
  • Budynki wielorodzinne
  • Mieszkania
  • Obiekty komercyjne – np. hotele, restauracje, kina, sklepy wielkopowierzchniowe, biurowce i małe powierzchnie biurowe

Technologia ich wykonania opiera się na kilku stosunkowo prostych krokach oraz zapewnia szybkość i trwałość powstałych w ten sposób struktur.

Decydując się na montaż sufitu podwieszanego w swoim mieszkaniu, domu czy firmie, dobrze jest postawić na sprawdzonych fachowców z doświadczeniem, takich jak firma Jan Mrugacz. Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

15 lat doświadczenia ikona

Mamy ponad 15 lat doświadczenia w branży wykończeniowej i remontowej

profesjonalny zespół ikona

Jesteśmy zgraną ekipą profesjonalistów

wszechstronna oferta i wiedza ikona

Potrafimy montować, modernizować, usuwać i poprawiać

profesjonalna współpraca ikona

Niestraszne nam skomplikowane, dwupoziomowe konstrukcje o ekstrawaganckich kształtach

wysoka jakość pracy ikona

Zapewniamy wysoką jakość wykonania prac

fachowe sprzątanie po remoncie ikona

Zostawiamy po sobie idealny porządek

Jeśli liczy się dla Ciebie precyzja, fachowcy z bogatym know-how oraz doświadczeniem, a także terminowość, skorzystaj z naszej oferty! Zlecając nam wykonanie sufitu podwieszanego na terenie województwa mazowieckiego, otrzymasz w zamian usługę, która potwierdzi renomę naszej firmy. Odtąd każda budowa i remont z firmą Jan Mrugacz będzie dla ciebie czystą przyjemnością.

Profesjonalne
remonty i wykończenia

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć o tej technologii?

Sufity podwieszane z płyt kartonowo-gipsowych mają wiele zalet. Należą do nich przede wszystkim:

  • Łatwość montażu
  • Możliwość ukrycia instalacji elektrycznych i sanitarnych
  • Izolacja akustyczna
  • Uniknięcie czasochłonnych prac związanych z naprawą tynków

Podwieszane sufity są również elastyczne w tym sensie, że nawet po zamontowaniu umożliwiają stosunkowo łatwy dostęp do przestrzeni między sufitem a stropem dla ewentualnych napraw lub modernizacji.

Konstrukcję nośną podwieszonego sufitu z płyt gipsowo-kartonowych najczęściej układa się przy użyciu systemu stalowych profili oraz specjalnych łączników lub wieszaków. Elementy te tworzą ruszt, na którym montuje się poszycie sufitu.

Istnieją trzy podstawowe typy stosowanych konstrukcji:

  • Sufit podwieszany jednopoziomowy – ta konstrukcja jest stosowana w niewielkich pomieszczeniach lub większych, lecz o podłużnym kształcie. Przynajmniej jeden wymiar powierzchni sufitu musi być równy lub mniejszy od długości profilu sufitowego (CD). Profile CD są podwieszane do stropu za pomocą łączników ES, które umożliwiają obniżenie sufitu o kilka do kilkunastu centymetrów.
  • Jednopoziomowy sufit podwieszany krzyżowy – w tym przypadku stelaż opiera się na profilach CD, które są podwieszone na łącznikach ES i krzyżowo połączone ze sobą w jednej płaszczyźnie za pomocą specjalnych łączników.
  • Sufit podwieszany krzyżowy dwupoziomowy – ta konstrukcja opiera się na profilach CD, które są montowane krzyżowo. Sufit można podwieszać za pomocą łączników ES, ale również przy użyciu tzw. wieszaków obrotowych, które pozwalają na większe obniżenie sufitu (nawet do 45 cm).

Wybór odpowiedniego typu konstrukcji zależy od wielkości i kształtu pomieszczenia, a także preferencji użytkownika. Fachowy montaż sufitu podwieszanego wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, dlatego zawsze doradzamy naszym Klientom najlepsze rozwiązanie przy optymalnych kosztach.

Jak my to robimy?

Przed rozpoczęciem montażu sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych ważne jest wykonanie projektu, który uwzględnia rozmieszczenie profili, miejsca mocowania łączników ES lub wieszaków obrotowych oraz optymalną metodę montażu płyt. Wykonaliśmy dziesiątki takich projektów i potrafimy sprostać wymaganiom naszych Klientów. 

Podwieszanie sufitu może przebiegać nieco inaczej, w zależności od wielkości, wybranej konstrukcji czy stopnia skomplikowania sufitu, ale zawsze obejmuje podstawowe kroki:

  1. Trasowanie – Polega ono na wyznaczeniu linii, które będą wskazywać przebieg sufitu oraz montażu profili przyściennych.
  2. Podklejenie profili UD taśmą akustyczną – Profile UD podkleja się taśmą akustyczną, żeby zapobiec przenoszeniu dźwięków z sąsiednich pomieszczeń. Następnie profile UD są mocowane do ściany za pomocą tzw. kołków szybkiego montażu.
  3. Montaż łączników ES lub wieszaków – Łączniki ES lub wieszaki są montowane do sufitu za pomocą metalowych kołków sufitowych. Rozstaw wieszaków zależy od rodzaju i wagi konstrukcji.
  4. Montaż profili głównych CD – Profile główne CD są montowane do wieszaków.
  5. Mocowanie profili nośnych CD – Profile nośne CD mocuje się do profili głównych – oczywiście dotyczy to konstrukcji krzyżowych.
  6. Montaż profili CD – Profile CD są montowane do siebie wzajemnie na skrzyżowaniach za pomocą specjalnych łączników, jeśli oczywiście konstrukcja jest krzyżowa.
  7. Wykonanie połączenia ślizgowego – Na ścianie, tuż pod każdym profilem UD, naklejana jest specjalna taśma zapobiegająca pękaniu sufitu w miejscach łączenia ze ścianami.
  8. Przykręcanie płyt GK – Płyty gipsowo-kartonowe są przykręcane do profili CD za pomocą wkrętów. Zwykle rozstaw wynosi około 20 cm, jednak zależy to od konkretnego systemu. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności zaleca się stosowanie płyt impregnowanych.
  9. Szpachlowanie – Miejsca łączenia płyt należy zaszpachlować, wtapiając w masę specjalną taśmę zapobiegającą pękaniu sufitu. Po wyschnięciu szpachli trzeba wyrównać łączenia papierem ściernym, aby uzyskać gładką powierzchnię.
  10. Gruntowanie i malowanie – Ostatnim etapem prac jest gruntowanie i malowanie płyt sufitowych, żeby uzyskać pożądany wygląd.

Jakich materiałów używamy do montażu sufitów podwieszanych?

Przy montażu sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych używamy stosunkowo niewielu materiałów budowlanych. Są to:

  • Płyty gipsowo-kartonowe: główny materiał do budowy sufitu podwieszanego.
  • Profile nośne: najczęściej stalowe lub aluminiowe, które tworzą konstrukcję podwieszanego sufitu.
  • Zawiesia: elementy używane do mocowania profili nośnych do sufitu.
  • Wkręty do przykręcania płyt gipsowo-kartonowych do profili nośnych.
  • Taśmy do wykonania połączeń ślizgowych.
  • Taśmy akustyczne dla zniwelowania dźwięków dobiegających z sąsiednich pomieszczeń.
  • Taśmy do wykończenia połączeń między płytami gipsowo-kartonowymi.
  • Mieszanka szpachlowa: używana do szpachlowania połączeń między płytami i wygładzania powierzchni.
  • Wkręty do drewna (opcjonalnie): do mocowania profili nośnych do drewnianych elementów konstrukcyjnych.
  • Materiał izolacyjny (opcjonalnie): używany do poprawy izolacji akustycznej lub termicznej.

Należy pamiętać, że konkretne materiały mogą się różnić w zależności od projektu sufitu podwieszanego oraz miejsca jego wykonania. Inaczej mocuje się sufit w typowych pomieszczeniach współczesnych, inaczej na poddaszach, a jeszcze inaczej w starych domach wybudowanych w technologiach, których dziś się już nie stosuje.

Jak długo trwa montaż systemu sufitu podwieszanego?

Wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych wymaga precyzji i umiejętności, a także czasu. Nie musisz jednak obawiać się remontów trwających tygodniami. Ponieważ w pracach nie stosuje się materiałów, które długo wysychają lub muszą być sezonowane, zwykle przeciętny sufit podwieszany tego rodzaju da się zamocować w ciągu 2-3 dni. Wiele jednak zależy w tym przypadku od konkretnych warunków.

Montaż sufitu podwieszanego?