jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

sposoby na ogrodzenia

„Mój dom moją twierdzą” – chciałoby się rzec, i tak jest w istocie. Dom kojarzy nam się z bezpieczeństwem i spokojem. Chcemy, aby taki właśnie był. Stąd też posesje i ogrody naszych domów dokładnie ogradzamy, chroniąc się przed dostępem nieproszonych gości. Ogrodzenie ma nam zapewnić prywatność, spokój i bezpieczeństwo – to najważniejsze funkcjonalności, których wymagamy. Ale żeby tak rzeczywiście się stało, zawsze musimy uwzględnić kwestie techniczne, czyli to, z czego ma być stworzone ogrodzenie oraz w jakiej konstrukcji je wykonać.

Do wyboru jest kilka gotowych rozwiązań, zarówno tradycyjne (siatka ogrodzeniowa, ogrodzenie sztachetowe, ogrodzenia stalowe kute), jak i nowoczesnych (panele ogrodzeniowe z drutu, ogrodzenia palisadowe).

Spośród rozwiązań tradycyjnych najprostszym do zrealizowania i najtańszym do wykonania jest płot z siatki. Siatkę rozpina się pomiędzy metalowymi słupkami, w rozstawie 2 do 2,5 m, a następnie napina się za pomocą drutu naciągowego i napinaczy. Siatka pleciona jest ze stalowego drutu, który tworzy charakterystyczne oczka.

Jest lekka – rolka siatki o długości 10 m i wysokości 1,5 m waży tylko 12-13 kg, można ją łatwo przenosić, nie jest uciążliwa podczas zakładania. O wytrzymałości siatki, z uwagi na jej budowę i technologię produkcji, decydują jakość i średnica drutu oraz wielkość oczek – im mniejsze, tym siatka jest bardziej sztywna i wytrzymała.

Mniej popularne są obecnie ogrodzenia ze sztachet. Drewniane są stosowane rzadko, zazwyczaj do wygradzania stylowych ogrodów, natomiast do ogradzania domów częściej stosuje się sztachety metalowe lub aluminiowe. Wykonywane są one z profilowanej blachy, którą kształtuje się w taki sposób, aby deszcz łatwo spłukiwał z nich kurz i inne zabrudzenia. Sztachety są trwałe i długo zachowują estetyczny wygląd. Ogrodzenie z pionowo ustawionych sztachet do złudzenia przypomina stosowane niegdyś powszechnie drewniane płoty.

Gotowe ogrodzenia metalowe wykonywane są z masywnych, stalowych elementów, które są kute i wyginane ręcznie. Przęsło tworzą stalowe pręty lub płaskowniki, często o fantazyjnych i skomplikowanych kształtach, ujęte w metalową ramę. Elementy w celu ochrony przed korozją są poddawane cynkowaniu i malowane proszkowo na różne kolory.

Rodzaj materiału i technologia wykonania sprawiają, że przęsła są bardzo ciężkie, wymagają zatem profesjonalnego montażu oraz zastosowania solidnych stalowych lub murowanych słupków ogrodzeniowych. Ogrodzenia metalowe z elementów kutych są bardzo kosztowne, ale za to niezwykle trwałe, solidne i jednocześnie podnoszą prestiż domu i właścicieli.

Panele ogrodzeniowe to sposób na nowocześnie wyglądające i estetyczne ogrodzenie domu lub ogrodu, w bardzo korzystnej cenie. Produkowane są z drutu o grubości od 3,8 do 5,0 mm, który jest następnie poddany cynkowaniu w celu zwiększenia odporności na korozję i czynniki atmosferyczne.

Panele są bardzo trwałe, ponieważ tworzące je pręty są zgrzewane, a ich prostopadłe ułożenie sprawia, że cała konstrukcja – pomimo wizualnej lekkości – zapewnia wysoką sztywność. W zależności od producenta panele mają charakterystyczne przetłoczenia drutu, pojedyncze lub nawet kilkukrotne, które nadają dodatkowych walorów dekoracyjnych. Produkowane są w różnych kolorach, co pozwala dopasować kolor do wyglądu budynku i posesji.

Nowoczesne ogrodzenia domów wykonuje się przede wszystkim jako ogrodzenia z przęseł stalowych, z tzw. elementów palisadowych. Ogrodzenie składa się z murowanych lub stalowych słupków, a także z montowanych pomiędzy nimi przęseł z charakterystycznych, poziomo położonych kształtowników stalowych. Przęsła mogą mieć różną wysokość. Poziome elementy mają różną szerokość i różne prześwity, dzięki temu każdy może dobrać wymiary indywidualnie, w zależności od swoich preferencji. Mniejszy rozstaw elementów zmniejsza prześwit i zapewnia większą prywatność.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.