jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

jak wykonać wylewkę w garażu

W garażach najczęściej stosuje się wylewkę betonową układaną na warstwie chudziaka. Żeby posadzka zyskała odpowiednią odporność na obciążenia, trwałość i wytrzymałość, należy ją przygotować i ułożyć w odpowiedni sposób. Jak prawidłowo zrobić wylewkę w garażu? Sprawdź, czytając poniższy tekst.

Wylewka do garażu – którą wybrać?

W garażu najczęściej stosuje się posadzkę betonową lub cementową. Wylewka samopoziomująca do garażu nadaje się nieco mniej, ponieważ nie pozwala na tworzenie spadków. Oczywiście wśród wielu produktów dostępnych na rynku można znaleźć takie wylewki samopoziomujące, które pozwalają na układanie ich w wersji zagęszczonej.

Wówczas z uplastycznionej masy da się zbudować spadki. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji wylewka samopoziomująca wymaga ręcznego formowania i zacierania, tak samo jak masa betonowa czy cementowa.

Co położyć pod wylewkę w garażu?

Pierwszą warstwą posadzki garażowej jest najczęściej ułożony na podsypce i zatarty na gładko chudy beton. Na nim układa się zwykle izolację termiczną (styropian) i przeciwwilgociową w postaci folii. Wybierając styropian, warto postawić na produkt przeznaczony na dachy i podłogi, który odznacza się odpowiednią twardością. Styropian stosowany np. do ociepleń zbyt łatwo ulega odkształceniom pod wpływem ciężaru samochodu.

Jaka grubość posadzki w garażu?

Standardowa grubość wylewki w garażu to około 10 cm przy warstwie styropianu o grubości 5 cm. Oczywiście nie są to sztywne wytyczne, ponieważ ostateczna grubość warstwy posadzki zależy od wielu czynników, m.in. od:

  • sposobu wykonania chudziaka;
  • poziomu podjazdu na zewnątrz;
  • obciążenia podczas użytkowania (samochód osobowy czy dostawczy z ładunkiem);
  • przeznaczenia pomieszczenia (np. czy tylko do garażowania, czy również do prac warsztatowych).

Minimalna grubość wylewki w garażu nie powinna być mniejsza niż 6–7 cm.

Posadzka betonowa w garażu. Przebieg prac krok po kroku

Jak zrobić wylewkę w garażu? Poniżej prezentujemy sposób układania przykładowej posadzki betonowej.

  1. Przygotowanie podłoża. Podłoże należy zaizolować styropianem i folią, a następnie wykonać dylatację obwodową taśmą z polipropylenu. Decydując się na zbrojenie wylewki w garażu w postaci siatki, należy ją ułożyć na folii na dystansach. Do zbrojenia można też użyć włókien polipropylenowych. Wówczas dodaje się je w odpowiednich proporcjach (najczęściej od 0,5 do 1 kg włókien na 1 m³ betonu) do mieszanki betonowej podczas urabiania.
  2. Przygotowanie mieszanki betonowej. Można wykonać ją z piasku i cementu (proporcje 3:1) albo użyć gotowego produktu do rozrobienia z wodą.
  3. Wykonanie dylatacji. W przypadku posadzki betonowej należy zastosować dylatacje maksymalnie co 6×6 m. Można do tego celu użyć np. rurek, które po wyciągnięciu pozostawią rowki pełniące funkcję szczelin dylatacyjnych. Po ułożeniu mieszanki na niewielkim obszarze podłogi należy ustabilizować w niej rurki. Nadmiar betonu ściąga się długą łatą, jednocześnie wysuwając rurki z gotowego fragmentu posadzki.
  4. Wykonanie spadku. Spadek powinien wynosić 0,5 cm na każdy metr posadzki. Należy go skierować w stronę odpływu lub, jeśli w garażu nie ma odpływu, w stronę bramy.
  5. Zacieranie powierzchni. Wygładzanie i zakrywanie przerw dylatacyjnych cienką warstwą betonu można przeprowadzić po kilku godzinach, kiedy wylewka zacznie już trochę wiązać.
  6. Prace końcowe. Po upływie kolejnych kilku godzin można przetrzeć wylewkę, żeby uzyskać jeszcze większą gładkość. Należy także odciąć nadmiar taśmy dylatacyjnej.

Podobnie jak inne powierzchnie betonowe, również posadzka w garażu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Regularne nawilżanie jej w ciągu kolejnych dni po ułożeniu opóźnia proces schnięcia, zmniejszając tym samym naprężenia i chroniąc podłogę przed pękaniem.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.