jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

używania pistetoletu do silikonu krok po kroku

Do nakładania produktów sprzedawanych w kartuszach, takich jak kleje, uszczelniacze, akryle czy silikony, stosuje się specjalne wyciskacze do mas budowlanych. Mogą to być zarówno urządzenia ręczne, jak i elektryczne (akumulatorowe). Używanie pistoletów do silikonu i innych produktów jest łatwe i nie wymaga dużego doświadczenia. Warto jednak zapoznać się z kolejnością wykonania poszczególnych czynności, żeby aplikację przeprowadzić sprawnie i szybko. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak używać wyciskacza do mas budowlanych, przeczytaj poniższy tekst!

Pistolet do silikonu – elektryczny czy ręczny?

W pracach budowlanych coraz częściej znajdują zastosowanie wyciskacze do silikonu akumulatorowe (elektryczne), które ułatwiają aplikację masy. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli narzędzia te stosuje się często, niekoniecznie do silikonu, ale również do innych mas dostarczanych w kartuszach (uszczelniaczy, klejów, akryli itp.).

Kiedy pistolet używany jest sporadycznie, zupełnie wystarczy ręczne urządzenie. Jego obsługa jest bardzo prosta – wymaga jedynie nieco siły fizycznej i wiedzy, jak zamontować kartusz w pistolecie.

Pistolet do silikonu – jak używać? W jaki sposób działa to urządzenie?

Wyciskacz ręczny posiada tzw. magazynek, czyli miejsce, w którym należy umieścić kartusz z materiałem przeznaczonym do aplikacji. Wyposażony jest też w spust, tłok oraz zapadkę zapobiegającą cofaniu się masy z powrotem do pojemnika.

Większość dostępnych na rynku modeli pistoletów posiada konstrukcję szkieletową – uchwyt podtrzymujący kartusz umożliwia wyciskanie produktu z pojemnika. Niektóre pistolety zamiast uchwytu wyposażone są w gniazdo – dzięki temu można w nich mocować kartusze o różnej długości. Większość jednak produktów pakowanych w ten sposób posiada standardowe wymiary, dlatego pistolety szkieletowe są wystarczające w przeważającej liczbie przypadków.

Niezależnie od sposobu mocowania kartusza w pistolecie przed jego umieszczeniem w wyciskaczu należy zawsze odciągnąć tłok do maksymalnej pozycji i dopiero wtedy zamocować pojemnik w urządzeniu. Naciśnięcie spustu powoduje przesuwanie tłoka, który z kolei sprawia, że masa wyciskana jest z kartusza przez aplikator umieszczony na drugim końcu urządzenia. Pozycja tłoka w każdym przypadku blokowana jest przez zapadkę powstrzymującą cofanie masy do pojemnika.

Wyciskacz do silikonu – jak używać? Aplikacja masy krok po kroku

Nakładanie silikonu przy pomocy pistoletu nie jest trudne, należy jednak przy tym zachować właściwą kolejność poszczególnych czynności:

  1. Przygotowanie szczeliny do silikonowania. Powierzchnię trzeba odtłuścić, a brzegi szczeliny zabezpieczyć taśmą ochronną.
  2. Odcięcie końcówki kartusza.
  3. Nakręcenie aplikatora na pistolet do silikonu.
  4. Odcięcie końcówki aplikatora pod kątem 45°.
  5. Zwolnienie spustu.
  6. Odciągnięcie tłoka.
  7. Włożenie kartusza do pistoletu.
  8. Wyciśnięcie odrobiny silikonu tak, żeby wstążka zyskała równomierną grubość.
  9. Przejście do nakładania silikonu.

Silikon aplikuje się, wyciskając go z kartusza równym, płynnym ruchem. Wtedy nie pozostawia się przerw, a wstążka produktu ma jednakową grubość i jest regularna. Po nałożeniu natychmiast należy wygładzić spoinę na jej całej długości. Przydadzą się tu szpatułki, choć silikon da się wygładzić także palcem zamoczonym w wodzie z płynem do mycia naczyń. Wygładzenie trzeba przeprowadzić szybko, w ciągu około 10 minut od aplikacji silikonu, zanim uszczelniacz zacznie się utwardzać.

Fugę należy wyprofilować w odpowiedni sposób – ułatwi to odprowadzenie wody (jest to istotne zwłaszcza w kuchni czy łazience oraz na zewnątrz). Po zakończeniu obróbki spoiny trzeba delikatnie usunąć taśmę ochronną. Warto pamiętać również o wyczyszczeniu wszelkich zabrudzeń na powierzchni wokół spoiny oraz na pistolecie – najlepiej użyć do tego celu specjalnych czyścików do silikonu dostępnych w handlu.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.