jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

modny kolor do wnętrz 2023 greige

Modne kolory wnętrz zmieniają się dość często, jednak beże, brązy i odcienie bieli oraz szarości zawsze pozostawały bazą dla aranżacji pomieszczeń domowych. Użytkownicy mieszkań, którzy stawiają na ciepłe barwy, wybierają beże, kremy oraz brązy, a zwolennicy chłodnych kolorów – biele oraz szarości, od jasnych aż po antracyty i czernie. Obecny sezon to jednak zupełnie nowe podejście do kolorów, które można nazwać tworzeniem ciepłych szarości i zimnych beży. Co to oznacza? Nową barwę, którą nazwano „greige”. Sprawdź, czym jest ten kolor i jak go tworzyć. Przeczytaj poniższy tekst!

Ciepłe zimne kolory – nowy trend w aranżacji wnętrz

Zdobywając podstawową wiedzę o kolorach, na pewno spotkałeś się z ich podziałem na ciepłe i zimne. Ciepłe kolory to te, które zawierają w sobie przewagę żółcieni i czerwieni, posiadając jednocześnie niewiele niebieskiego. Ich przeciwieństwem są barwy zimne. Biel, czerń i powstała z ich połączenia szarość to kolory neutralne, chociaż w aranżacji wnętrz zaliczane są do odcieni chłodnych. W ten sposób postrzegane są przez większość osób, stąd taka ich kwalifikacja.

Zwykle w każdym sezonie dominuje jakaś barwa lub określona rodzina kolorów. Każdy z odcieni należy jednoznacznie do barw zimnych lub ciepłych. Przynajmniej dotąd tak było, ponieważ ostatnio obserwuje się nowy trend, który coraz bardziej zyskuje na popularności.

Polega on na mieszaniu barw ciepłych z zimnymi w taki sposób, że kolory dotąd zdecydowanie chłodne, stają się „ocieplone”, a te ciepłe – „oziębione”. O dopasowaniu do tej tendencji lub nie zwykle decydują niuanse – nieco więcej ciepłego odcienia w zimnym powoduje, że znajdziemy się z kolorem po stronie barw ciepłych i odwrotnie. Utrzymanie właściwego balansu jest trudne, ale warte wysiłku.

Greige – jaki to kolor?

Szczególnym przypadkiem takiej barwy jest greige. To kolor szary, który został połączony z beżem (lub beż zmieszany z szarością). Określenie „greige” stanowi kombinację dwóch angielskich słów: „grey”, czyli szary oraz „beige” – beżowy.

Greige nie jest ani kolorem ciepłym, ani zimnym, albo też ciepłym i zimnym jednocześnie. Z powodu przynależności zarówno do jednej, jak i drugiej grupy barw świetnie komponuje się praktycznie z każdym odcieniem. Doskonale wygląda zestawiony z niebieskim i zielonym, ale także z brązem, czerwienią i pomarańczem. Biel i czerń nadają mu zdecydowany charakter, a z kolei écru łagodzi jego wyraz.

Jak dopasować kolor greige do wnętrza?

Jeśli jesteś właśnie w przededniu remontu i chcesz pomalować ściany tym najmodniejszym w sezonie kolorem, z całą pewnością możesz to zrobić, a barwa będzie prawdopodobnie idealnie współgrała ze sprzętami w twoim mieszkaniu. Jedyne, na czym musisz się skupić, to dobór nasycenia koloru. Co to oznacza? Po prostu wybór między ciemnym a jasnym greige.

Podobnie jak inne kolory do wnętrz, ciemny greige powoduje ich optyczne zmniejszenie, a także wrażenie mroku, zwłaszcza zastosowany w pomieszczeniu, w którym jest mało światła dziennego. Dlatego ciemny odcień wybierz w jasnych, przestrzennych i dużych pokojach. Może sprawdzić się również w tych mniejszych, ale dobrze oświetlonych, z jasnymi meblami i podłogami. W innym przypadku postaw raczej na jasny greige.

Greige – kolor idealny?

Mimo że modny i atrakcyjny, a także niezwykle uniwersalny, podobnie jak każdy inny kolor, również greige ma swoich przeciwników. Niektórzy zarzucają mu „nijakość”. Nie będąc ani beżowym, ani szarym, z pewnością nie jest odcieniem wyrazistym, dlatego z dużą ostrożnością trzeba go stosować we wnętrzach, w których użyto nasyconych i zdecydowanych barw. Jest to jednak jedyny styl, w przypadku którego greige może po prostu nie być najlepszym wyborem. Ten nietypowy kolor sprawdzi się zdecydowanie we wszystkich innych aranżacjach: rustykalnych, skandynawskich, klasycznych i industrialnych.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.