jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

zalety podłóg winylowych

Podłogi winylowe stosowane są w naszych domach i mieszkaniach od dziesięcioleci. Kojarzone jednak jeszcze przed dwudziestu laty z rozwiązaniami tymczasowymi i – co tu dużo mówić – dość tandetnymi, dziś zachwycają rozlicznymi zaletami oraz estetyką wykonania.

Co to jest podłoga LVT?

Przed kilku laty w ogólnodostępnej sprzedaży pojawiły się podłogi winylowe LVT (Luxury Vinyl Tiles), czyli odporne na uderzenia oraz działanie wody, ciche i trwałe oraz przyjemne w dotyku pokrycia posadzki w formie paneli. LVT zbudowane są z warstw PCV, które pokrywa się warstwą winylu oraz lakierem poliuretanowym chroniącym przed skutkami promieniowania UV. Dostępne są w dwóch opcjach – jako podłogi pływające oraz tzw. DryBack, czyli klejone.

Winylowa podłoga pływająca

Montaż paneli LVT w systemie podłogi pływającej przypomina układanie tradycyjnych paneli laminowanych. Poszczególne panele winylowe łączy się ze sobą za pomocą zamków. Producenci oferują panele LVT o różnych typach zamków, z których wyróżnia się:

  • Zamki tradycyjne, czyli tzw. angle angle lub 2G. Za ich pomocą najpierw łączy się krótsze, a następnie dłuższe boki paneli. Ten rodzaj zamków wymaga „dobijania” przy zapinaniu. Mimo że łatwe w montażu, zamki tego rodzaju przy dużych formatach LVT mogą utrudniać precyzyjne dopasowanie krótszych boków.
  • Zamki typu fold down, zwane też click lub 5G, zapewniają szybsze i łatwiejsze układanie podłogi. Ich działanie opiera się na formie zatrzasku – przy prawidłowym łączeniu paneli usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, które potwierdza, że poszczególne elementy zostały zmontowane w sposób odpowiedni.
    • Minusem tego rozwiązania jest wrażliwość zamka. Przy ewentualnej korekcie ułożenia dość często ulega uszkodzeniu przez wyłamanie.

Winylowe podłogi klejone

Podłoga winylowa to nie tylko pływające panele. Zarówno panele, jak i płytki winylowe można również mocować za pomocą kleju lub maty montażowej z warstwą samoprzylepną:

  • Montaż za pomocą kleju polega na układaniu elementów podłogi na posadzce, która musi być do tego odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim warstwa, do której kleimy panele bezpośrednio, musi być równa i wypoziomowana. Po rozprowadzeniu na niej kleju (pod około 2-3 rzędy elementów winylowych) należy odczekać kilkanaście do kilkudziesięciu minut (w zależności od wskazań producenta kleju), a następnie czynność powtarzać do momentu całkowitego pokrycia podłogi. Zanim LVT będą mogły być użytkowane, należy odczekać dobę.
  • Montaż za pomocą maty montażowej jest nieco łatwiejszy i szybszy. Mata pozwala na zniwelowanie drobnych nierówności a samoprzylepna warstwa nie wymaga częściowego przesychania przed położeniem na niej elementów podłogi. LVT wykonaną na macie można użytkować od razu po zakończeniu prac.

Podłoga winylowa z rdzeniem mineralnym

Stosunkowo niedawno pojawił się w sprzedaży nowy rodzaj podłogi winylowej – ze sztywnym rdzeniem mineralnym. Jest ona ulepszoną wersją podłóg LVT, w których warstwy PCV zostały zastąpione mieszanką naturalnych minerałów i polimerów. Ta modyfikacja sprawia, że podłoga odznacza się wyjątkową trwałością, odpornością na ścieranie, a także stabilnością wymiarów.

Ten ostatni parametr ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach o wysokim nasłonecznieniu. O ile podłoga LVT w takich warunkach w skrajnych przypadkach ulegała niekiedy rozmiękczeniu i odkształceniom, o tyle płytki i panele winylowe z rdzeniem mineralnym nie zniekształcają się pod wpływem ciepła.

Technologia produkcji pozwala również na odzwierciedlenie realistycznej struktury drewna czy kamienia. Dzięki wiernie oddającym naturę dekorom podłoga winylowa jest praktycznie wizualnie nie do odróżnienia od marmurowej, granitowej czy drewnianej.

Podobnie zresztą jak ta ostatnia, odznacza się w dotyku przyjemnym ciepłem, jest również cicha, odporna na wodę i niezwykle cienka, co stwarza możliwości szybkiej zmiany aranżacji wnętrz bez konieczności na przykład skuwania płytek ceramicznych.

Podłogę winylową z rdzeniem mineralnym można stosować w pomieszczeniach zamkniętych dosłownie wszędzie, również jako materiał wykończeniowy przy ogrzewaniu podłogowym. Wysoka gęstość rdzenia sprawia, że materiał ma bardzo niski opór cieplny i gwarantuje efektywne wykorzystanie energii pochodzącej z podłogówki.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.