jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

modne style łazienkowe

Choć na pokoje kąpielowe może pozwolić sobie niewielu z nas, to aranżacja łazienki w bloku, która zwykle nie ma okna i charakteryzuje się dość skromną powierzchnią, wcale nie musi być typowa. Poznaj kilka rozwiązań, które w 2023 r. są najchętniej wybieranymi opcjami i dowiedz się, co jest ważne przy urządzaniu łazienki w każdym z prezentowanych stylów.

Klasyczna łazienka w beżach – elegancja i ponadczasowy styl

Beżowa łazienka w stylu klasycznym zawsze będzie prezentować się elegancko – zarówno zaraz po jej oddaniu do użytkowania, jak i za 10 lat. Tradycyjne płytki w połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak marmur czy drewno, tworzą harmonijny i kojący klimat. W klasycznej łazience ważne jest, żeby wszystkie elementy były proste i subtelne, dlatego warto unikać zbyt wielu dekoracji i zdobień.

Odcienie beżu są neutralne, stąd łatwo je dopasować do innych elementów w pomieszczeniu. Beżowy dobrze komponuje się z wieloma barwami, dzięki czemu w takiej łazience nietrudno wprowadzić elementy nawiązujące do stylizacji modnych w danym sezonie, np. czarnej armatury, bujnej roślinności, dodatków z bambusa, wikliny czy traw (łazienka w stylu boho).

Łazienka w stylu loftowym – na co zwrócić uwagę?

Łazienka w stylu loft to połączenie surowych materiałów, takich jak cegła czy beton, z nowoczesnymi, industrialnymi akcentami. Ten styl jest inspirowany przemysłowymi loftami i charakteryzuje się dużą prostotą, a jednocześnie pewnym wyrafinowaniem. W łazience w stylu loftowym ważne jest, żeby zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

  • materiały. Głównymi materiałami wykończeniowymi powinny być: surowa cegła, beton lub blacha stalowa. Można również dodać dodatkowe elementy, takie jak metalowe rury, okucia czy widoczne przewody elektryczne, co nada łazience industrialnego charakteru;
  • oświetlenie. W łazience w stylu loftowym warto zastosować surowe i nowoczesne lampy, najlepiej stylizowane na „gołe” żarówki pozbawione opraw. Należy unikać zarówno ozdobnych żyrandoli, jak i surowych, nowoczesnych „LED-ów” – lepiej sprawdzą się lampy symulujące tradycyjne żarówki – obecnie dostępne są już takie źródła LED – jednocześnie oszczędne i nawiązujące do dawnych lamp żarowych;
  • W łazience w stylu loftowym najlepsze będą proste i geometryczne meble. Możesz sięgnąć również po sprzęty stare i odnowić je, a także po meble z recyclingu. Najlepiej, jeśli będą nawiązywać do umeblowania charakterystycznego dla XIX-wiecznych fabryk i manufaktur.

Łazienka w stylu loftowym jest dla osób, które cenią sobie prostotę i nowoczesne wzornictwo. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiały, oświetlenie, meble i dodatki w celu uzyskania spójnego wykończenia.

Piękna łazienka w stylu glamour – jak ją urządzić?

Żeby urządzić łazienkę w stylu glamour, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Po pierwsze, ważna jest kolorystyka: należy postawić na złote, srebrne lub miedziane dodatki, które dodają wnętrzu blasku, potęgując grę świateł, jaką dają obecne w każdej łazience lustra. Po drugie, dla stylu glamour kluczowe są dodatki: eleganckie (najlepiej rżnięte) szkło, kryształowe żyrandole czy luksusowe ręczniki i puszyste (lub przeciwnie, gładkie i połyskliwe) dywaniki nadadzą łazience wyjątkowego charakteru.

Kolejna ważna kwestia to meble i tzw. biały montaż, które powinny być wysokiej jakości, najlepiej stylizowane kształtem na antyki. Doskonale sprawdzą się szafki na giętych nóżkach, ale także marmurowe umywalki. Kluczową rolę w łazience glamour odgrywa oświetlenie: należy zastosować lampy dające dużo światła. Oprawom głównym, jasnym i wyrazistym powinny towarzyszyć tworzące nastrój kinkiety czy lampki podświetlające wybrane elementy wyposażenia.

Łazienka w stylu retro – na co zwrócić uwagę w tej aranżacji?

Aranżacja łazienki retro to przede wszystkim elementy vintage oraz klasyczne, które nawiązują do estetyki lat 20., 30. i 40. XX wieku. W łazience w stylu retro warto zastosować takie składniki stylu jak:

  • charakterystyczną dla niego kolorystykę: czerwień, zieleń, pomarańczowy i niebieski. Są to kolory, które kojarzą się z wnętrzami retro i powinny być uwzględnione w projekcie łazienki;
  • odpowiadające stylowi tekstury: cegła, terakota, kamień i drewno w postaci klasycznej (posadzka w formie parkietu, solidne meble drewniane);
  • kształt mebli i elementów wyposażenia: szafki na giętych nóżkach, uchwyty nawiązujące do stylu, łagodne linie, zdobienia nawiązujące do minionych lat;
  • geometryczne motywy (krzyże, koła, trójkąty) nawiązujące do stylu art déco.

W łazience w stylu retro ważne jest, aby zachować równowagę pomiędzy nowoczesnością a historycznym charakterem. Wówczas uda się stworzyć harmonijne i stylowe wnętrze.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.