jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

remont sztukateria nowoczesna

Sztukateria była znana i doceniana już w starożytności, choć oczywiście czasy jej świetności przypadają na barok. Stosowano ją wtedy dosłownie wszędzie i – z naszego współczesnego punktu widzenia – w nadmiarze, dodatkowo podkreślając przepych złotym kolorem. Dziś sztukateria nie jest szeroko stosowana, a szkoda, bo to dodatek stosunkowo niedrogi i może dodać klasycznemu wnętrzu wiele uroku.

Współczesna sztukateria gipsowa, styropianowa i poliuretanowa

Drewniane elementy zdobnicze ścian oraz gipsowe listwy i rozety stosowane były w aranżacji wnętrz od lat, natomiast sztukateria gipsowa i poliuretanowa to znak czasów współczesnych. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich rozwiązań jest z pewnością łatwość uzyskiwania dowolnych form, lekkość materiału oraz dopasowania do siebie poszczególnych elementów, a także niewysoka cena.

Sztukateria w kamienicy

Oczywiście klasyczna w wyrazie sztukateria nie nadaje się do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych, tandetnie prezentuje się również zwykle w wielkopłytowych mieszkaniach, jednak warto zastanowić się nad taką formą zdobniczą, jeśli mieszkamy w kamienicy o wysokich stropach albo w domu jednorodzinnym, zwłaszcza o długiej historii. Dzięki nowoczesnej sztukaterii w stylu retro wnętrza zyskają „duszę” i niepowtarzalny charakter.

Sztukateria w małym mieszkaniu

A co z mieszkaniami współczesnymi i nowymi domami? Jeśli podoba nam się pomysł zastosowania sztukaterii, wcale nie musimy z niego rezygnować tylko dlatego, że nasze mieszkanie mieści się w nowoczesnym budynku. Trzeba jedynie odpowiednio dobrać styropianowe czy poliuretanowe elementy, rezygnując po pierwsze z form dużych, a po drugie klasycznych. W niewysokim pomieszczeniu o stosunkowo niewielkim metrażu sztukateria zastosowana w nadmiarze będzie przytłaczać, jednak niewielkie listwy przysufitowe, sztukateria ścienna o prostych formach, oszczędna w wyrazie i stosunkowo delikatna może sprawić, że zwykły pokój zamieni się w elegancki salon czy wykwintną sypialnię.

Czy montaż sztukaterii jest trudny?

Sztukateria poliuretanowa i styropianowa to bardzo wdzięczny materiał do własnoręcznego majsterkowania. Jest lekki i plastyczny, dlatego łatwo poddaje się obróbce, a ewentualne niewielkie błędy da się zamaskować za pomocą szpachli do sztukaterii. Jeśli więc dysponujemy wolnym czasem oraz zdolnościami manualnymi, możemy samodzielnie przyozdobić nasze wnętrza za pomocą sztukaterii. Jak się do tego zabrać?

Sztukateria sufitowa oraz ścienna z poliuretanu i styropianu nie wymaga stosowania skomplikowanych narzędzi. Elementy przycina się za pomocą ręcznej piłki, a mocuje do podłoża klejem. Poza samą sztukaterią, piłką, klejem z pistoletem, ukośnikiem do cięcia, szpachelką do sztukaterii, gruntem oraz farbą nie jest tak naprawdę potrzebne nic więcej.

Wszystkie komponenty, niezależnie od tego, czy są to listwy styropianowe (poliuretanowe), sufitowe rozety czy elementy sztukaterii na ścianę, montuje się tak samo – docina, jeśli jest taka potrzeba, przykleja za pomocą kleju, ewentualnie uzupełnia luki masą szpachlową, gruntuje i na końcu maluje na wybrany kolor. Oczywiście jeśli nie czujemy się na siłach, żeby wykonać takie ozdoby albo nie mamy na to czasu, warto poszukać fachowca, który podejmie się wykonania tego zadania.

Sztukateria elewacyjna – gdzie warto ją zastosować?

Remont elewacji to doskonała okazja do uzupełnienia fasady domu w stylu dworskim o sztukaterię. Płaskie, jednolite ściany warto ozdobić, dodając gzymsy, fasety, pilastry czy półkolumny. Współczesny dom zyskuje dzięki takim zabiegom niepowtarzalny, klasyczny charakter oraz pewien architektoniczny rozmach, którego brakuje większości dzisiejszych minimalistycznych budowli.

Sztukaterię warto zastosować również w domach nieco starszych, żeby zmienić ich charakter – dzięki kilku prostym zabiegom zwykłą kostkę z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia wspaniale można wystylizować np. na dom modernistyczny. Oczywiście niedopuszczalne jest stosowanie sztukaterii w domach, które wymagają zgody konserwatora zabytków na jakiekolwiek modyfikacje.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.