jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

zalety ścianek działowych

Przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach zmienia się na przestrzeni lat. W różnych okresach naszego życia potrzebujemy ich mniej lub więcej, a to z kolei rodzi możliwość zmiany układu wnętrz – ich powiększania, pomniejszania oraz łączenia.

Takie przedsięwzięcia remontowe wiążą się jednak z dużymi zmianami oraz przesuwaniem lub wyburzaniem ścian. Czy tego rodzaju działania wymagają konsultacji ze specjalistą lub formalnych pozwoleń? W tym artykule odpowiemy na pytania związane z modernizacją pomieszczeń obejmującą przesunięcia i likwidacją ścian.

Ściany nośne i ścianki działowe

Ściana nośna jest elementem konstrukcji budynku i choć jej przebudowa albo wyburzenie jest możliwe w wielu przypadkach, zawsze wymaga decyzji właściwego organu o pozwoleniu na budowę. W myśl ustawy Prawo budowlane ingerencja w ścianę nośną jest przebudową, a taka może zostać przeprowadzona jedynie na podstawie wspomnianej decyzji.

Co jednak ze ściankami działowymi? Zgodnie z obowiązującymi przepisami ścianka działowa nie stanowi elementu konstrukcyjnego, dlatego jej wyburzenie czy przebudowa w żaden sposób nie wpływa na zmianę parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego w zakresie, który należałoby zakwalifikować do rangi przebudowy lub rozbudowy. Dotyczy to oczywiście jedynie ścianek działowych znajdujących się wewnątrz lokalu w budynkach wielorodzinnych. Wyburzenie ścianki działowej między dwoma odrębnymi lokalami ma wpływ na zmianę parametrów użytkowych obiektu i stanowi przebudowę, a więc wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę.

Pełna dowolność czy jednak obostrzenia?

Choć ingerencja w ściankę działową nie wymaga decyzji organu samorządowego, nie zawsze będzie wyłącznie naszą prywatną sprawą. Warto wziąć ten fakt pod uwagę, szczególnie wtedy, gdy naszym budynkiem zarządza spółdzielnia, a własność opiera się o spółdzielcze prawo do lokalu. Regulaminy spółdzielni często skonstruowane są tak, że zobowiązują nas do otrzymania zgody lub choćby poinformowania spółdzielni o zamiarze przeprowadzenia remontu. Rzadziej znajdziemy takie zapisy, jeśli budynek znajduje się pod pieczą wspólnoty, a będąc właścicielami domu jednorodzinnego, mamy pewność, że ingerencja w ściankę działową nie wymaga od nas żadnych innych działań poza przeprowadzeniem zamierzonych prac budowlanych.

Kiedy warto skonsultować się z konstruktorem?

Jeśli nasze działania dążą do wyburzenia ścianki działowej lub jej części, konsultacje ze specjalistą konstruktorem nie są konieczne. Jeśli jednak remont polega na postawieniu ścianki działowej w naszym mieszkaniu czy domu, warto się zastanowić nad zasięgnięciem opinii, szczególnie jeśli zamierzamy wykonać je z materiałów ciężkich.

Ścianka działowa z płyt gipsowych (z drzwiami lub bez) należy do konstrukcji lekkich, podobnie jak ścianka działowa drewniana. Nie obciążają one nadmiernie stropu i jeśli nie stawiamy ich w większych ilościach, możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszego domu czy budynku mieszkalnego.

Z wiedzy konstruktora warto jednak skorzystać w przypadku ścianek działowych murowanych – szczególnie jeśli mają one spore wymiary, a my mamy obiekcje co do grubości czy konstrukcji naszych stropów. W większości przypadków wybudowanie ścianki działowej z cegieł czy pustaków nie będzie stanowiło problemu, niekiedy jednak konstruktor może doradzić nam wybór lżejszych materiałów.

Ścianki działowe – z czego najtaniej?

Podejmując decyzję o wybudowaniu ścianki działowej, musimy oczywiście zdecydować się na wybór materiału, z którego ona powstanie. Ważnym kryterium jest w tym przypadku cena. Okazuje się, że spośród najbardziej popularnych rozwiązań, do których należą tradycyjne ściany murowane, szklane ścianki działowe z tzw. luksferów oraz wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, najmniejszy koszt poniesiemy wybierając te ostatnie.

Najdroższe z kolei będą ścianki działowe szklane, zarówno te wykonane z pustaków szklanych, jak i tafli szkła. Tu wpływ na wysokość ceny ma głównie koszt samego materiału – zarówno luksfery, jak i duże szyby o odpowiedniej odporności nie należą do tanich.

Warto wspomnieć, że dość korzystnie pod względem kosztów inwestycji wypadają również ścianki działowe z drewna, choć nie cieszą się one w Polsce dużym powodzeniem i stawiane są zwykle jedynie wtedy, kiedy cała konstrukcja domu bazuje na drewnie.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, stawiając ściankę działową?

Przedsięwzięcie związane ze stawianiem przegród budowlanych rodzi u inwestorów wiele pytań głównie o to, jak przeprowadzić je najtaniej i najłatwiej. Zainteresowanie wśród użytkowników, którzy wybudowanie ścianki traktują tymczasowo z zamiarem jej późniejszej rozbiórki, budzi np. to, jak wybudować ściankę działową bez niszczenia podłogi. Z kolei inni zainteresowani są niską akustyką ścian czy szczelnym połączeniem ścianki działowej ze stropem albo ścianami nośnymi.

Dość dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio również mniej tradycyjne rozwiązania, które pozwalają na bardzo dużą elastyczność, jeśli chodzi o funkcjonalność pomieszczeń, np. ścianki działowe przesuwne. Umożliwiają one swobodne wydzielanie stref w obrębie jednego pomieszczenia, co ma znaczenie szczególnie w niewielkich mieszkaniach.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.