jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

przyczyny zeszklenia gruntu

Gruntowanie ścian nie jest skomplikowanym procesem, jednak również podczas tej pracy zdarzają się błędy. W konsekwencji mogą pojawić się nieoczekiwane usterki, takie jak na przykład zeszklenie powierzchni poddanej wcześniejszemu zagruntowaniu. Kiedy powstaje ten niekorzystny efekt? Jak go uniknąć i co zrobić, jeśli wystąpi? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

Zeszklenie gruntu – co to jest?

Preparat gruntujący to produkt, którego zadanie polega na wyrównaniu, ujednoliceniu oraz wzmocnieniu podłoża, a także na zmniejszeniu jego chłonności. Produkty do gruntowania wiążą luźne cząsteczki powierzchni budowlanych oraz poprawiają przyczepność farby lub innych produktów aplikowanych na podłoże.

Powierzchnie pokryte gruntem powinny być jednolite oraz matowe. Jeśli na zagruntowanej ścianie czy posadzce pojawiają się połyskujące miejsca, oznacza to, że produkt nie został wchłonięty przez podłoże, lecz uległ zeszkleniu. Jest to zjawisko negatywne – śliski i niechłonny grunt nie pozwoli na właściwe ułożenie kolejnych warstw. Jeśli więc zauważysz lśniące miejsca na zagruntowanej powierzchni po wyschnięciu preparatu, koniecznie wstrzymaj się z malowaniem!

Przyczyny szkliwienia gruntu

Efekt zeszklenia gruntu może mieć dwie przyczyny: albo źle oceniona została chłonność powierzchni i preparat naniesiono niepotrzebnie, albo na chłonne podłoże produkt został zaaplikowany w nieprawidłowy sposób.

Warto wiedzieć, że grunt nie jest preparatem, który zawsze nanosi się na ścianę przed malowaniem, podobnie jak nie zawsze nanosi się go na posadzki czy inne powierzchnie przed dalszymi pracami. Z gruntu należy zrezygnować w przypadku ścian, które były już malowane wcześniej. Pokrywa się nim wyłącznie ściany nowopowstałe, a także remontowane (np. szpachlowane).

Jeśli masz wątpliwości, czy dana powierzchnia wymaga zagruntowania, czy też nie, przeprowadź prosty test: przesuń ręką po podłożu – jeśli po oderwaniu ręki ujrzysz na dłoni wyraźne ślad pozostawiony przez materiał, którym pokryte jest podłoże, oznacza to konieczność nałożenia gruntu.

Jak gruntować ściany i inne powierzchnie we właściwy sposób?

Jak gruntować ściany przed malowaniem? W jaki sposób nakładać preparat gruntujący na inne powierzchnie, aby uniknąć efektu zeszklenia? Przede wszystkim należy wiedzieć, jak nanosić produkt do gruntowania krok po kroku:

  1. Przygotowanie podłoża. Powierzchnia pod grunt musi być stabilna, równa, czysta i odtłuszczona.
  2. Wybór właściwych narzędzi. Do gruntowania najlepiej używać pędzla lub wałka malarskiego.
  3. Nanoszenie preparatu. Gruntowanie warto rozpocząć od naroża ściany (lub narożnika posadzki) i poruszając narzędziem góra-dół, przesuwać się od lewej strony do prawej lub odwrotnie. Grunt należy zawsze nanosić cienką warstwą.
  4. Wysychanie. Po całkowitym wyschnięciu gruntu przeprowadź ponowny test chłonności podłoża. Najczęściej będzie ono gotowe do dalszych prac już po zaaplikowaniu jednej warstwy preparatu. Jeśli jednak jego chłonność jest nadal zbyt duża, należy nałożyć drugą warstwę produktu.

Zeszklony grunt – co robić?

Prawidłowo przeprowadzone gruntowanie nie powinno powodować efektu zeszklenia. Co jednak, jeśli grunt się zeszklił? Przede wszystkim nie należy tego faktu ignorować. Trzeba też zaniechać na razie dalszych prac. Podłoże w miejscu zeszklenia staje się bardzo śliskie i niechłonne, dlatego nałożona na nie farba (lub inny produkt) nie będzie się dobrze „trzymać”. Żeby móc przeprowadzić kolejne prace, zeszklenia trzeba się pozbyć.

Są na to dwa sposoby. Powierzchnię ściany można albo zeszlifować i przygotować na nowo pod gruntowanie i malowanie albo użyć tzw. gruntu sczepnego. Jest to preparat z zawartością cząsteczek drobnego piasku kwarcowego. Piasek powoduje zwiększenie przyczepności powierzchni, na którą naniesiono grunt sczepny, a tym samym jej pomalowanie w prawidłowy sposób, który przyniesie odpowiedni efekt.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.