jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

co wyróżnia styl hygge we wnętrzach

Duńskie słowo „hygge” oznacza dosłownie zabawę. W kontekście stylu życia określenie to ma nieco inny wydźwięk. Hygge to jednocześnie przyjemność, lekkość i dobre samopoczucie z powodu komfortu i wygody, jakiego doświadczasz każdego dnia.

Dla Duńczyka żyjącego zgodnie z koncepcją hygge codzienność nie ma stanowić trudu i wyzwań, lecz raczej toczyć się harmonijnie i być źródłem zadowolenia. Ta cecha definiuje kulturę duńską i odnajduje się ją również w sposobie aranżacji wnętrz. Jak urządzić mieszkanie w stylu hygge? Sprawdź, czytając poniższy tekst.

Pierwsze wrażenie w duńskim wnętrzu hygge

Jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu hygge, przyjrzyj się uważnie aranżacjom pochodzącym wprost z Danii. Każde oryginalne wnętrze hygge jest jasne i pełne światła, które wpada najczęściej przez duże okna w drewnianych ramach. Z kolei wieczorem i w nocy światło pochodzi z lamp i lampek znajdujących się przede wszystkim na parapetach okiennych, ale także na stołach i stolikach.

Warto zwrócić uwagę również na zastosowaną kolorystykę. Wnętrza domów w stylu skandynawskim, niezależnie od regionu, najczęściej utrzymane są w jasnej tonacji i bogate w naturalne materiały wykończeniowe. Zwłaszcza w drewno o odcieniu naturalnym.

Nie inaczej jest w mieszkaniach duńskich utrzymanych w konwencji hygge. Jasne drewno wspaniale współgra z bielą tkanin, które nie tylko odznaczają się jasnym kolorem, ale także miękkością i puszystością. Pokój dzienny w stylu hygge z całą pewnością określić można jako przytulny salon przepełniony światłem. Podobnie urządza się w Danii również inne wnętrza – kuchnię, sypialnię czy nawet łazienkę.

Jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu hygge?

Duńska filozofia przyjemnie spędzanego czasu w przytulnym wnętrzu to coś, co przekonuje nie tylko Skandynawów. Styl hygge staje się coraz bardziej popularny również w Polsce. Jak urządzić dom zgodnie z duńską koncepcją hygge? Oto co radzą eksperci.

Postaw na duże, jasne powierzchnie

Najbardziej zgodne ze stylem hygge podłogi to drewniane deski, najlepiej w naturalnym kolorze i olejowane. Oczywiście nie oznacza to, że chcąc urządzić mieszkanie w stylu hygge, musisz wymienić wszystkie podłogi. Dobrze dopasowane panele lub winylowe okładziny również zdadzą egzamin. A jeśli w twoim salonie królują płytki – po prostu przykryj je puszystym i jasnym dywanem. Z kolei na posadzce w kuchni ułóż typowy dla Skandynawii chodnik ze sznurka.

Podobnie możesz zaadaptować duże powierzchnie ścian – przy malowaniu zrezygnuj z intensywnych kolorów, zastępując je bielą, écru i jasnymi beżami. Jednakowa paleta barw we wszystkich pomieszczeniach doda im wizualnej lekkości i przestronności. Przytulny salon łagodnie przejdzie w równie komfortową kuchnię, rozbieloną sypialnię czy przyjazny korytarz.

Meble hygge

Meble hygge są drewniane i naturalne. Żeby osiągnąć odpowiedni efekt, nie musisz jednak rujnować domowego budżetu i wymieniać większości sprzętów w mieszkaniu. Możesz zamienić nawet ciemnobrązowe, ciężkie szafy w „drewniane” skandynawskie wzornictwo.

Co więcej, jeśli chcesz, zmian możesz dokonać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w białą farbę odpowiednią do mebli i przemalować je przy pomocy wałka i pędzla. Nieco trudniejsze, ale również do samodzielnego wykonania może być naklejenie na szafy, komody i stoły oklein, które nabędziesz w lokalnym sklepie stacjonarnym lub internetowym.

Puszyste i naturalne dodatki

Styl hygge „robią” również odpowiednie dodatki. Konsekwentnie trzymaj się jasnych kolorów utrzymanych w tonacji bieli i beży. W ten sposób dopasujesz wszystkie elementy do siebie, tworząc spójną całość. Postaw na pluszowe pledy i narzuty wykonane z włóczki, a także puchate poduszki i dywany z dłuższym włosiem. W oknach zamiast tradycyjnych firanek zastosuj zasłony z lnu czy płótna, a na stole połóż kraciasty obrus.

Doniczki możesz zastąpić drewnianymi korytkami, a wiszące na ścianach obrazki koniecznie włóż w drewniane ramki.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.