biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

co na podłogę w salonie

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w naszych domach i mieszkaniach. To tutaj podejmujemy gości, tutaj odbywają się okolicznościowe spotkania rodzinne. Nic zatem dziwnego, że traktujemy to wnętrze z nieco większą uwagą, dbając o jego wygląd, wyposażenie i detale wykończenia. Kwestią, o którą musimy zaś zadbać w sposób szczególny jest między innymi wybór podłogi. Podłoga w salonie to przecież stosunkowo duża powierzchnia, która w znacznym stopniu wpływa na percepcję i ocenę wyglądu pomieszczenia.

Płytki ceramiczne

Płytki podłogowe do salonu to rozwiązanie najkorzystniejsze w domach, w których rozprowadzone jest ogrzewanie podłogowe. Jeśli go nie ma, płytki mogą powodować uczucie chłodu i sterylności. Z drugiej strony ogromna różnorodność płytek ceramicznych, które są obecnie dostępne na rynku, pozwala dobrać naprawdę efektowne okładziny, które będą zdobić nasze pomieszczenia i na przykład płynnie łączyć płytki w salonie z płytkami w przedpokoju czy na klatce schodowej.

W dużych salonach doskonale będą wyglądać płytki ceramiczne wielkoformatowe, tzn. o wymiarach 60x60cm lub większych. Ich użycie sprawi, że podłoga w salonie będzie tworzyć jednolitą płaszczyznę, którą można podkreślić poprzez zastosowanie fug o niewielkiej szerokości, dodatkowo w neutralnym, zbliżonym do koloru płytek kolorze. Zaletą okładzin z płytek w salonie jest łatwość ich czyszczenia, odporność na uszkodzenia oraz zabrudzenia, jak np. plamy z rozlanej kawy.

Panele podłogowe

Laminowane panele podłogowe w salonie to rozwiązanie najtańsze, ale – wbrew pozorom – wcale nie tak oczywiste i mało eleganckie. Dawno już minęły czasy, gdy panele cechowały się kiepską jakością i szybko się zużywały. Dziś w marketach budowlanych i sklepach z materiałami wykończeniowymi można kupić naprawdę trwałe i efektowne produkty, które długo będą wyglądały jak nowe.

Trzeba tylko zwracać uwagę na oznaczenia i informacje podawane przez producentów lub sprzedawców, dotyczące na przykład klasy ścieralności czy zakresu stosowania.

Warto też wybrać panele o zwiększonej grubości, zadbać o ich prawidłowy montaż i odpowiednio gruby podkład – na idealnie równych powierzchniach panele nie będą się wypaczać ani rozchodzić. Panele to bardzo ekonomiczne rozwiązanie – są tanie, szybkie i proste w montażu, a właściwie dobrane, będą świetnym rozwiązaniem, niezawodnie przez długie lata sprawdzając się w swojej roli.

Deska podłogowa

Deska podłogowa to sposób na modne podłogi w salonie, który doskonale łączy tradycję (naturalny materiał, miły i ciepły w dotyku) z nowoczesnością (wygląd, design) i zapewnia reprezentacyjny efekt końcowy. Deska może być zbudowana z litego drewna lub drewna klejonego warstwowo (z dekoracyjną warstwą wierzchnią), w postaci desek imitujących wygląd tradycyjnej, drewnianej podłogi, którą wielu pamięta z dzieciństwa.

Deska podłogowa nie musi być klejona do podłogi, może być układana jako podłoga pływająca, czyli tak samo jak panele podłogowe, łączone między sobą tylko na pióro i wpust. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie, nie trzeba kupować drogich klejów ani wzmacniać i odpowiednio przygotowywać posadzki przed ułożeniem. Co więcej, deskę podłogową można co jakiś czas cyklinować, podobnie jak drewniany parkiet.

Decydując się na deskę podłogową, wybieramy zatem opcję, która może nie jest najtańsza, ale za to bardzo efektowna (np. drewno egzotyczne) i praktyczna (trwałość i możliwość odnawiania).