jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

lamele ścienne a aranżacja wnętrz

Lamele ścienne to rozwiązanie, które ostatnio zyskuje na popularności. Dekoracyjne i atrakcyjnie wizualne, lamele na ścianę stanowią doskonałą alternatywę dla powłok malarskich, tapet czy fototapet. Można ich użyć także w funkcji ścianek działowych. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej o lamelach ściennych!

Czym są lamele ścienne?

Lamele ścienne to rodzaj paneli dekoracyjnych, które są montowane na ścianie. Wykonuje się je z różnych materiałów: drewna, metalu czy tworzyw sztucznych, jednak w domach i mieszkaniach prawdziwym hitem stały się ostatnio panele wykonane z drewnianych listew o szerokości i głębokości odpowiednio 3 oraz 4 cm (jest to najbardziej popularna wersja, choć oczywiście niejedyna dostępna na rynku).

Przestrzeń między listwami może być wypełniona dopasowanymi profilami lub pusta. Profile stosuje się w przypadku lameli na ścianę, żeby ułatwić utrzymanie całej konstrukcji w czystości. Lamele w formie ścianek mogą mieć zachowane przestrzenie między listwami, co czyni je ażurowymi.

Niezależnie od wybranej wersji oraz materiału wykonania lamele ścienne są łatwe w montażu i dostępne w wielu sklepach meblowych. Są również stosunkowo odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu. Lamele na ścianę to dobry wybór dla osób, które chcą szybko i w prosty sposób zmienić wygląd swojego wnętrza.

Do jakich stylów wnętrzarskich pasują lamele ścienne?

Ze względu na funkcjonalność i prostotę kształtu lamele dekoracyjne na ścianę są szczególnie odpowiednie do wnętrz w stylu skandynawskim, minimalistycznym i industrialnym.

W skandynawskich wnętrzach lamele mogą być wykorzystywane jako dekoracja ścian, a ich naturalne piękno będzie się doskonale komponować z jasnymi barwami i prostymi formami mebli oraz dodatków.

We wnętrzach minimalistycznych lamele ścienne podkreślają surowość rozwiązań, tworząc ciekawy kontrast z jednolitymi i gładkimi powierzchniami. Mogą złamać nieco „chłodny” styl, szczególnie w pomieszczeniach, które warto nieco „ocieplić” wizualnie, takich jak np. sypialnia czy pokój dziecięcy.

Z kolei w przypadku wnętrz industrialnych lamele ścienne stanowią ciekawy akcent, doskonale komponując się z typowymi materiałami używanymi w loftach: cegłą, metalem czy surowym betonem.

Z uwagi na duży wybór rozwiązań oferowanych na rynku w każdym przypadku lamele ścienne można dostosować do indywidualnego stylu i preferencji użytkownika.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się lamele ścienne?

Lamele ścienne sprawdzą się w wielu różnych pomieszczeniach, takich jak:

  • pokoje dzienne,
  • sypialnie,
  • pokoje dziecięce,
  • łazienki,
  • korytarze,
  • biura,
  • restauracje i kawiarnie.

Lamele ścienne są szczególnie przydatne we wnętrzach, w których chcemy osiągnąć prywatność, takich jak sypialnie i łazienki. Wprowadzają do pomieszczenia również interesujące tekstury i kolory, co jest szczególnie przydatne pod względem aranżacyjnym w pokojach dziennych czy innych reprezentacyjnych miejscach.

W biurach i restauracjach lamele ścienne mogą być wykorzystane jako element dekoracyjny lub jako element odgradzający (lamele w funkcji ścianek czy półścianek). W każdym przypadku lamele ścienne są łatwe w montażu i umożliwiają szybką zmianę aranżacji wnętrza.

Różne zastosowania lameli ściennych

Popularne obecnie lamele drewniane na ścianę mogą pełnić różne funkcje w pomieszczeniu. Stanowią nie tylko doskonały element aranżacji ścianek, ale też sprawdzają się także w innych rolach:

  • Lamele na suficie. Lamele ścienne w sypialni, korytarzu czy pokoju dziennym można zamontować na suficie. Zaleca się wybór jedynie fragmentu powierzchni, żeby zapobiec przytłaczającemu wrażeniu, jakie mogą sprawiać, jeśli są ciemne czy szczególnie masywne. Świetnie prezentują się przy sufitach podwieszanych o różnych wysokościach, dla zaakcentowania wybranego elementu;
  • Ściana z lameli drewnianych. Lamele ścienne mogą być użyte w roli ścianki działowej. W zależności od materiału i grubości, a także od tego, czy wybierzemy lamele bez paneli między listwami lub z panelami, mogą one stanowić zarówno ażurową, jak i trwałą ściankę, która izoluje termicznie i akustycznie;
  • Lamele jako balustrada. Lameli można użyć jako balustrady na klatce schodowej. W takim przypadku będą one pełnić funkcję zabezpieczenia przed upadkiem. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto jednak sprawdzić, czy wybrane lamele spełniają wymagania bezpieczeństwa i posiadają odpowiednie atesty, jeśli chodzi o stosowanie jako balustrady.

Niezależnie od roli, jaką lamele dekoracyjne pełnią w pomieszczeniu, zawsze zapewniają dekoracyjny wygląd i pozwalają na łatwą oraz szybką zmianę aranżacji.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.