biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

podwieszany sufit

Nowoczesne sufity podwieszane w salonie, kuchni czy łazience dają duże możliwości aranżacyjne. Doskonale nadają się do tworzenia ciekawych realizacji świetlnych, np. z użyciem taśm LED. Świetnie maskują też nierówności stropów oraz instalacje – kanały wentylacyjne, rekuperacyjne czy rury. Jak zaprojektować i wykonać sufit podwieszany, żeby był trwały, gładki i efektowny? Odpowiedź znajdziesz w tym poradniku.

Sufit podwieszany – konstrukcja jednopoziomowa i dwupoziomowa

Konstrukcję nośną sufitu podwieszanego wykonuje się z systemu stalowych profili oraz specjalnych łączników lub wieszaków. Elementy te, wraz z łączeniami mechanicznymi (wkrętami), stanowią ruszt do montażu poszycia. Można wyróżnić trzy typy konstrukcji:

Sufit podwieszany jednopoziomowy – konstrukcja stosowana w niewielkich pomieszczeniach lub większych, lecz podłużnych. Co najmniej jeden wymiar powierzchni sufitu musi być równy lub mniejszy od długości profilu sufitowego (CD). Profile CD podwiesza się do stropu za pomocą łączników ES, które pozwalają na obniżenie sufitu o kilka do kilkunastu centymetrów.

Jednopoziomowy krzyżowy sufit podwieszany – stelaż wykonany jest w oparciu o profile CD podwieszone na łącznikach ES, łączone ze sobą krzyżowo w jednej płaszczyźnie za pomocą specjalnych łączników.

Sufit podwieszany krzyżowy dwupoziomowy – konstrukcja opiera się na profilach CD montowanych krzyżowo. Sufit można podwieszać za pomocą łączników ES, ale również na tzw. wieszakach obrotowych, które pozwalają na większe obniżenie sufitu – do 45 cm.

Sufit podwieszany – krzyżowy czy pojedynczy?

Najłatwiejszą do wykonania i najmniej skomplikowaną konstrukcją jest jednopoziomowy stelaż na sufit podwieszany. Ograniczeniem w jego zastosowaniu są wymiary pomieszczeń. Co najmniej jedna ściana musi mieć długość nie mniejszą niż długość pojedynczego profilu CD.

Najczęściej stosowane są sufity krzyżowe dwupoziomowe, które pozwalają nie tylko na montaż sufitu w dużym pomieszczeniu, ale także na jego większe obniżenie dzięki wieszakom obrotowym, które mogą zastąpić łączniki ES.

Sufit podwieszany – ile cm od sufitu?

Wysokość, na jakiej należy zamontować sufit podwieszany w danym pomieszczeniu, zależy od jego przeznaczenia oraz wymiarów wnętrza. Jeśli konstrukcja instalowana jest wyłącznie z powodów estetycznych, np. żeby ukryć krzywiznę właściwego sufitu, może być on zamontowany kilka centymetrów pod stropem. Kiedy natomiast ma ukryć rury, kanały wentylacyjne itp., będzie przebiegał odpowiednio niżej, podobnie jeżeli służy obniżeniu danego pomieszczenia.

Sufit podwieszany może pełnić również rolę wyciszenia akustycznego stropu – wtedy jego wysokość zależy od grubości niezbędnej warstwy wełny mineralnej pomiędzy poszyciem a stropem.

Obniżając strop, należy pamiętać również o minimalnych wysokościach pomieszczeń, które określają przepisy – dla pomieszczeń mieszkalnych minimalna wysokość wynosi 2,5 m.

Stelaż pod sufit podwieszany – rozstaw profili

Rozstaw profili w suficie podwieszanym zależy od typu konstrukcji, ale również od wytycznych producenta danego systemu.

Przyjmuje się, że w suficie podwieszanym jednopoziomowym rozstaw profili nie powinien przekraczać 60 cm, przy czym najczęściej zachowuje się odległość 40 cm, co zapewnia konstrukcji większą sztywność i wytrzymałość. Sufity jednopoziomowe krzyżowe to z kolei rozstaw profili nośnych zwykle co 50 cm maksymalnie, a głównych nawet 120 cm (dla ciężkich, wielowarstwowych sufitów będzie ona dużo mniejsza – zwykle 65 cm).

W sufitach dwupoziomowych krzyżowych dla konstrukcji lekkich profile główne rozmieszcza się maksymalnie co 120 cm (cięższe co 65 cm), a nośne co 40–50 cm. Jeśli płyty mocuje się wzdłuż profili nośnych lub są one ciężkie, należy zachować maksymalny odstęp 40 cm między profilami nośnymi.

Decydując się na konkretne rozwiązanie systemowe danego producenta, otrzymasz dokładne wytyczne określające rozstaw profili.

Jak podwiesić sufit – krok po kroku

Przed przystąpieniem do instalacji należy wykonać projekt sufitu, który uwzględnia zarówno rozstaw profili, jak i miejsca mocowań łączników ES czy wieszaków obrotowych, a także optymalny sposób montażu płyt.

Przebieg prac przy mocowaniu sufitu podwieszanego zależy od wybranej konstrukcji, a także stopnia skomplikowania samego sufitu, jednak zawsze składać się będzie z podstawowych kroków:

  1. Trasowanie, czyli wyznaczenie linii przebiegu sufitu, a więc montażu profili przyściennych UD.
  2. Podklejenie profili UD taśmą akustyczną w celu uniknięcia przenoszenia dźwięków z sąsiednich pomieszczeń i mocowanie profili UD do ścian za pomocą kołków szybkiego montażu.
  3. Montaż łączników ES lub wieszaków do sufitu za pomocą metalowych kołków sufitowych. Rozstaw wieszaków (łączników) zależy od rodzaju i ciężaru zabudowy.
  4. Montaż profili głównych CD do wieszaków.
  5. Mocowanie profili nośnych CD do profili głównych – w przypadku konstrukcji krzyżowych.
  6. Montaż profili CD do CD na skrzyżowaniach za pomocą specjalnych łączników – w przypadku konstrukcji krzyżowych.
  7. Wykonanie połączenia ślizgowego przez naklejenie na ścianę, tuż pod każdym profilem UD specjalnie przeznaczonej do takich połączeń taśmy. Połączenie ślizgowe zapobiega pęknięciom w miejscach łączenia sufitu ze ścianami.
  8. Przykręcanie płyt GK do profili CD za pomocą wkrętów w rozstawie około 20 cm (w zależności od systemu). W pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności (łazienkach, kuchniach) należy stosować „zielone” płyty impregnowane.
  9. Szpachlowanie Warto w masę wtopić specjalną taśmę zapobiegającą pękaniu sufitu w miejscach łączenia płyt. Po wyschnięciu należy wyrównać miejsca szpachlowania papierem ściernym, żeby stanowiły gładką powierzchnię licującą z płytami.
  10. Ostatni etap montażu sufitu podwieszanego to gruntowanie i malowanie płyt.
AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.