Jeszcze całkiem niedawno temu w domach i mieszkaniach nie było osobnych pomieszczeń przeznaczonych na łazienkę. Do kąpieli służyła miska lub w najlepszym razie drewniana balia. Na szczęście czasy się zmieniły i łazienka jest pomieszczeniem, które zanotowało niebotyczny awans w hierarchii ważności.
Dziś pełni niezwykle ważną rolę. Jest już nie tylko miejscem służącym do utrzymania higieny, ale też wnętrzem, w którym możemy się zrelaksować po pracowitym dniu i odpocząć podczas kąpieli.
Łazienki w naszych domach i mieszkaniach są różne. W jednych małe i nieszczególnie wygodne, w innych duże i ustawne, a w jeszcze innych stanowią wręcz pokoje kąpielowe – duże i przestronne pomieszczenia przeznaczone tylko na relaks. Jedno jest niezmienne – aby łazienka była wygodna i w pełni funkcjonalna, musi zostać właściwie zaprojektowana.
Co to właściwie znaczy? Otóż to, że każda łazienka, niezależnie od wielkości, może być albo dobrze albo zupełnie źle zaprojektowana i zaaranżowana. Jeżeli dysponujemy małą łazienką i zapragniemy w niej umieścić olbrzymią wannę, nic dziwnego, jeśli szybko pożałujemy tej decyzji. Podobnie będzie, jeśli posiadamy fantastyczny pokój kąpielowy, do którego wstawimy wielką pralkę albo pralko-suszarkę, a wraz z nimi kosz na brudne ubrania, kosz na czystą bieliznę, deskę do prasowania, itp.
W obu przypadkach łazienka nie będzie spełniała naszych oczekiwań. Kluczem do sukcesu i zadowolenia jest właściwe jej zaplanowanie. Dotyczy ono nie tylko koloru płytek, ale przede wszystkim decyzji związanych z lokalizacją poszczególnych elementów wyposażenia – wanny lub kabiny prysznicowej, sedesu lub bidetu, umywalki i pozostałych mebli łazienkowych.
Planowanie należy rozpocząć od dokładnej inwentaryzacji i pomiarów pomieszczenia – szerokość, długość i wysokość. Na tej podstawie, a nie na podstawie rysunków i wymiarów znajdujących się na przykład w projekcie, można przystąpić do projektowania łazienki. Projekt powinien uwzględniać rozmieszczenie wszystkich urządzeń sanitarnych zgodnie z zaleceniami dotyczącymi odległości pomiędzy nimi oraz dopuszczalnych odległości i nachylenia przyłączy do pionów, a jednocześnie musi być spójny z oczekiwaniami funkcjonalnymi i użytkowymi inwestora.
Należy też uwzględnić rodzaj i rozmieszczenie elementów oświetlenia oraz gniazdek i włączników elektrycznych. Jeżeli jest taka potrzeba, na etapie planowania można zdecydować o przesunięciu instalacji i wykonaniu niezbędnych przeróbek. Pomocny w planowaniu będzie rysunek, na którym w skali narysujemy pomieszczenie i będziemy dobierać układ wyposażenia.
Jednym z istotnych wyzwań dla projektanta jest też dobór płytek do łazienki. Oferta rynkowa jest olbrzymia, ale ważny jest nie tylko wybór ładnych i wysokiej jakości produktów. Równie ważne jest właściwe rozplanowanie. Projektując łazienkę, musimy ustalić, jak ułożymy płytki – w układzie prostym, a może w układzie karo? Trzeba je ponadto tak rozplanować, aby nie było widać płytek docinanych i skracanych na wymiar. Nie jest to zadanie łatwe, ale może być przyjemne, gdy pozytywnie nastawimy się do tego, że tworzymy naszą wymarzoną łazienkę.
Pomysły na aranżację łazienki najłatwiej zebrać wertując kolorową prasę, oglądając wnętrzarskie programy telewizyjne, czy w końcu przeszukując zasoby Internetu. Projektowanie łazienki można oczywiście powierzyć profesjonalistom, dekoratorom wnętrz czy projektantom zatrudnionym w marketach budowlanych. Pomysły i koncepcje są wszędzie. Tylko od nas i od tego, jak je połączymy w całość zależy efekt końcowy, czyli łazienka nie tylko ładna, ale jednocześnie wysoce funkcjonalna i wygodna.