biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak ukryć rury

Harmonia i piękno to podstawa udanej aranżacji wnętrza. Elementy należące do infrastruktury, poza pomieszczeniami urządzonymi w stylu industrialnym, powinny być ukryte przed ludzkim wzrokiem. Rury do centralnego ogrzewania usytuowane na tynku zdecydowanie nie wyglądają atrakcyjnie. Na szczęście jest dość sporo możliwości zamaskowania szpecących fragmentów instalacji. Jak ukryć rury, żeby nasze wnętrza stały się ładne i atrakcyjne wizualnie?

Jak zamaskować rury, czyli o zaletach obudowy elementów instalacji

Szpecące rury w łazience czy całe ciągi biegnące przez środek sufitu w korytarzu – w nowych mieszkaniach i domach takie rzeczy się praktycznie nie zdarzają, jednak w starszym budownictwie, zwłaszcza w wielokrotnie dostosowywanych domach jednorodzinnych czy wielorodzinnych, tego rodzaju niedogodności są na porządku dziennym. Jak ukryć rury w mieszkaniu, żeby cieszyć się estetyką ciekawych i przestronnych zwykle pomieszczeń?

Najlepszym skutecznym sposobem na zamaskowanie nieestetycznych fragmentów instalacji, która tak naprawdę powinna zgodnie z dzisiejszymi standardami biec w ścianach, jest ich obudowa. Do niepodważalnych zalet tego rozwiązania należą:

  • niewygórowana cena takiego zabiegu,
  • szybkość i łatwość jego wykonania,
  • nieduża ingerencja w stan pomieszczeń,
  • wielość materiałów do wyboru,
  • możliwość zabudowania zarówno wielu ciągów, jak i pojedynczej rury,
  • wygląd, który nie będzie w żaden sposób wskazywał na to, co w obudowie zostało ukryte.

Jak ukryć rury na ścianie?

Jak ukryć rury w pokoju, kiedy biegną one przez środek ściany? Jak zamaskować rury w kuchni, kiedy położone są tuż nad podłogą? W pierwszym przypadku do zabudowy rur mocowanych na ścianach można użyć płyt kartonowo-gipsowych lub drewnopochodnych. W drugim lepsze będą drewniane lub drewnopodobne listwy, które mogą „udawać” przypodłogowe lub przeciwnie – ścianę o nieco odmiennym kształcie.

Zabudowę można dowolnie zaaranżować, malując ją na kolor ściany, naklejając tapetę, lakierując lub olejując (jeśli jest drewniana). W przypadku obudowy nisko nad podłogą można po prostu „wyciągnąć” na ścianę kafelki czy wykładzinę dywanową bądź winylową.

Jak zamaskować rury na suficie?

Jeśli rury zajmują dużą część powierzchni stropu, najlepszym sposobem jest po prostu wykonanie sufitu podwieszanego z płyty gipsowo-kartonowej. Jest to zawsze rozwiązanie najbardziej estetyczne, choć wymagające nieco pracy i środków finansowych. Istotna jest w tym przypadku jeszcze jedna kwestia – zgodnie z obowiązującymi przepisami pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi nie mogą być niższe niż 2,5 m (a na poddaszu domów jednorodzinnych 2,2 m).

Jeżeli tuż pod sufitem ciągnie się jedna, dwie rury, można zastanowić się nad zabudową jedynie tego miejsca – wizualnie taka naśladująca podciąg obudowa z pewnością podzieli pomieszczenie na dwie części, jednak nie zawsze musi to stanowić problem. Można w takim przypadku umeblowaniem nawiązać do tego podziału, na przykład w salonie w jednej części lokując sofę, telewizor, fotele i stolik kawowy, a w drugiej – stół jadalniany.

Jak ukryć rury w małej łazience?

Wiele zależy od konkretnej lokalizacji rur – jeśli szpecące elementy znajdują się pod stropem – warto wykonać sufit podwieszany, który je ukryje. Jeżeli z kolei są to piony widoczne na ścianach, można zamaskować je na dwa sposoby – albo skutecznie i raz na zawsze zabudowując je jak najpłytszą maskownicą (np. z płyt gipsowo-kartonowych albo drewnopochodnych), co wymaga jednak zwykle remontu, skuwania kafelków, zakładania nowych etc., albo stawiając w tym miejscu szafkę łazienkową na zamówienie. Stolarz z pewnością doradzi, jak zaaranżować mebel oraz wyposażyć wewnątrz, żeby maskowanie rur było skuteczne i estetyczne zarazem.

Jak zamaskować rury od grzejnika?

W tym przypadku albo zdecydujemy się na maskowanie grzejnika wraz z rurami specjalną obudową, co w nowszych mieszkaniach, gdzie zwykle grzejniki zasila się z podłogi lub ścian, przyniesie zamierzony efekt, albo po prostu pomalujemy całość odpornym na wysokie temperatury lakierem w kolorze ściany.

To ostatnie rozwiązanie polecają specjaliści w przypadku starszego budownictwa, gdzie niemal cała instalacja grzewcza prowadzona była na ścianach. Oczywiście malowanie nie sprawi, że rury znikną, jednak staną się zdecydowanie mniej widoczne, przybierając kolor przegród za nimi.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.