jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

budowa ogrodu zimowego w mieszkaniu

Ogród zimowy na tarasie wolnostojącego domu jednorodzinnego czy bliźniaka to rozwiązanie, które spotyka się coraz częściej. Czy jednak użytkownicy mieszkań mogą skorzystać z podobnych rozwiązań? Czy warto urządzić oranżerię na własnym balkonie albo w innej przestrzeni mieszkania? Sprawdź, jakie są zalety ogrodu zimowego w budownictwie wielorodzinnym oraz jakie kroki przedsięwziąć, żeby móc zabudować balkon. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, decydując się na taką inwestycję i dlaczego warto zbudować ogród zimowy, zatrudniając wykwalifikowanych fachowców.

Ogród zimowy na balkonie – dlaczego warto?

Zimowy ogród na tarasie czy balkonie kojarzony jest przede wszystkim z przyjemnym wypoczynkiem pośród zieleni. Rzeczywiście, to jego najważniejsza rola, jednak w zależności od typu balkonu, rodzaju zabudowy, konstrukcji i naszej inwencji, oranżeria może pełnić znacznie więcej funkcji:

  • sprawdzi się jako doskonała przestrzeń do uprawy i prezentacji roślin – odpowiednia aranżacja tej przestrzeni pozwala stworzyć sprzyjające warunki do uprawy roślin, niezależnie od pory roku. Dzięki stałemu dostępowi do światła i optymalnym warunkom temperaturowym rośliny będą mogły rozwijać się zdrowo i pięknie. Co więcej, eksponując je w przestrzeni dostępnej dla domowników i gości, stworzymy w naszym domu piękny, naturalny element dekoracyjny,
  • w mieszkaniach w uciążliwej lokalizacji oranżeria stanowi barierę przed hałasem – zarówno zabudowa, jak i same rośliny sprawiają, że ogród zimowy działa jak naturalna osłona przed dźwiękami, zmniejszając hałas dochodzący z zatłoczonego otoczenia miejskiego lub ruchliwej drogi przelotowej,
  • sprawia, że mieszkanie jest dodatkowo ocieplone – ogród zimowy działa jak dodatkowa izolacja termiczna, pomagając zatrzymać ciepło w mieszkaniu. To z kolei może przyczynić się do obniżenia zużycia energii grzewczej, co ma pozytywny wpływ na nasz portfel i środowisko,
  • wyposażony w ogrzewanie, może być wykorzystywany również w chłodniejsze dni, nawet jesienią i zimą. Dzięki temu znacznie zwiększa się wachlarz roślin, które można uprawiać w takim miejscu. Ciepły ogród zimowy umożliwia utrzymanie temperatury optymalnej dla roślin oraz służy wypoczynkowi. Stanowi idealne miejsce na relaks, pozwalając korzystać z przestrzeni nawet w mroźne dni,
  • zintegrowany z salonem, dodatkowo zwiększa przestrzeń mieszkalną. Dzięki temu nasz salon nabierze nowego wymiaru i stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem w domu,
  • stanowi ciekawą alternatywę estetyczną, kiedy widok z balkonu nie jest ładny – ogród zimowy może stanowić osłonę przed brzydkim krajobrazem, umożliwiając nam cieszenie się pięknymi roślinami i przyrodą.

Oranżeria – wymagane formalności

Zastanawiając się nad zabudową oranżerii na balkonie, trzeba wiedzieć, że ogród zimowy wymaga pozwolenia. Pod względem architektonicznym musi być zgodny z bryłą domu, a przede wszystkim bezpieczny dla konstrukcji budynku, mieszkańców i przypadkowych przechodniów. Dlatego jeśli zdecydujesz się na zamianę twojego balkonu w zieloną przestrzeń, zgłoś się do administracji budynku. Tu uzyskasz informacje, jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania zgody na zabudowę przez administratora, a także do ewentualnego zgłoszenia we właściwym urzędzie. Nie każda zabudowa balkonu wymaga zgłoszenia – niekiedy wystarczy wyłącznie pozytywna decyzja zarządcy.

Administrator budynku może nie wyrazić zgody na zabudowę balkonu. Oczywiście od takiej decyzji można się odwołać. Warto wówczas dokładnie przeanalizować przyczynę odmowy – może nią być np. zbyt ciężka konstrukcja. Decydując się na ogród zimowy, najlepiej postawić na lekkie materiały: profile aluminiowe i szkło, a nawet poliwęglan. Wówczas uzyskanie zgody jest bardziej prawdopodobne. Po udzieleniu zgody administracja niekiedy występuje do odpowiedniego urzędu z właściwym wnioskiem, do którego załączane są wymagane dokumenty i informacje. Zwykle będzie to plan zabudowy balkonu, dokładny opis niezbędnych prac oraz planowany czas rozpoczęcia i zakończenia inwestycji.

jak zbudować ogród zimowy na balkonie

Budowa ogrodu zimowego

Żeby przeszklić czy w inny sposób zabudować balkon tak, żeby mógł pełnić funkcję ogrodu zimowego, najlepiej zatrudnić specjalistów. Fachowcy nie tylko mają właściwe doświadczenie, narzędzia i umiejętności, żeby zamontować odpowiednie przegrody, dopasowane do wymagań administracji w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, ale także zaproponują właściwe rozwiązania związane ze wspomnianym już ogrzewaniem czy wentylacją.

Zabudowa ogrodu zimowego to jednak nie tylko konstrukcja czy kwestie związane z ogrzewaniem lub wentylowaniem tej przestrzeni. Ważne jest także jej wykończenie. Nowo powstała oranżeria może wymagać odświeżenia, a nawet remontu, np. kiedy stan płytek na dotychczasowym balkonie pozostawia wiele do życzenia lub inwestor chce po prostu wprowadzić pewne zmiany, żeby bardziej zintegrować wizualnie zimowy ogród z pokojem dziennym.

ogród na cały rok w domu

Ogród zimowy całoroczny czy sezonowy?

Całoroczny ogród zimowy, czyli taki, z którego można korzystać niezależnie od pory roku, wymaga oczywiście pewnej formy ogrzewania. Możliwości jest wiele, jednak każda powinna zostać wcześniej uzgodniona z administracją. Co można zrobić? Istnieje możliwość zamocowania klasycznego grzejnika, takiego, jakie stosuje się wewnątrz pomieszczeń. Można również wstawić do oranżerii grzejnik olejowy zasilany z gniazdka elektrycznego, a nawet ułożyć elektryczne maty grzejne na posadzce. Przed podjęciem decyzji o zabudowie balkonu warto sprawdzić, jakie rozwiązania są możliwe i zapewnią najlepszą funkcjonalność w danym przypadku.

Ogród zimowy sezonowy to opcja tańsza zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym. Jej wadą jest jednak ograniczone korzystanie z ogrodu do celów rekreacyjnych, a także rezygnacja z delikatnych roślin, które mogą nie przetrwać, kiedy temperatura w oranżerii będzie bardzo niska.

co do domowego ogrodu zimowego

Jak urządzić ogród zimowy?

Nowoczesny ogród zimowy można zaaranżować na wiele sposobów. Warto, żeby dominowała w nim roślinność, dlatego planując zabudowę, dobierz rośliny dobrze znoszące warunki, które będą panować w twoim ogrodzie zimowym. Utwórz harmonijną kompozycję zieleni, biorąc pod uwagę wymagania roślin dotyczące światła, temperatury i wilgotności. Zadbaj również o estetyczny wystrój oranżerii – postaw na gustowne donice i dopasowane meble ogrodowe lub tarasowe, żeby stworzyć przyjemne miejsce do wypoczynku i kontemplacji natury. Zastanów się nad dekoracjami, takimi jak oświetlenie, dywany, poduszki i inne dodatki, które wprowadzą przytulny klimat.

Kiedy twój ogród zimowy będzie już gotowy, pamiętaj o pielęgnacji roślin i regularnym podlewaniu oraz nawożeniu. Ogród zimowy na balkonie może stać się uroczym zakątkiem, gdzie będziesz cieszyć się pięknem natury przez cały rok, zrelaksujesz się i odprężysz w otoczeniu roślin i zieleni.

Ogród zimowy w mieszkaniu – czy tylko na balkonie?

Nie ma wątpliwości, że szklana zabudowa balkonu prezentuje się efektownie i dostarcza roślinom odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Co jednak, jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami loggi, balkonu czy tarasu? Nie możemy wówczas liczyć na klasyczną oranżerię, ale nie oznacza to, że musimy zrezygnować z naszych marzeń o odpoczynku wśród zieleni. Wiele mieszkań posiada trudną do wykorzystania przestrzeń, np. nieustawną wnękę z oknem, wykusz czy po prostu obszar w pobliżu okna, którego z różnych powodów nie da się rozsądnie zagospodarować. To doskonałe miejsce właśnie na ogród zimowy. W zależności od formy i charakteru tej przestrzeni można w niej zaaranżować przyjemne miejsce do uprawy roślin doniczkowych i wypoczynku.

Kiedy wnęka jest wyraźnie wyodrębniona, można zaznaczyć odrębność oranżerii od pokoju, np. montując przeszklone drzwi czy fragment szklanej ścianki. Innym sposobem na podkreślenie odmienności charakteru tej części wnętrza jest po prostu zgromadzenie wszystkich roślin doniczkowych znajdujących się w pomieszczeniu tuż obok siebie, na ściśle wyznaczonym obszarze. Dobrze jest w wyznaczonej części pomieszczenia zastosować inne elementy wyposażenia wnętrz niż w pozostałej części pokoju. Świetnie, jeśli zostaną one wykonane z naturalnych materiałów. Mogą to być np. drewniane lamele na ścianie, bambusowa mata na podłodze czy zasłony z lnu albo juty.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.