jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

jak montować sufit napinany

Sufit napinany, zwany także sufitem naciąganym, to alternatywa dla sufitów podwieszanych wykonanych z popularnych płyt kartonowo-gipsowych czy innych materiałów. Dowiedz się, czym jest to rozwiązanie i jakie są jego zalety.

Czym jest sufit napinany?

Co to jest sufit napinany? Materiał, z którego wykonuje się sufit napinany, przypomina termokurczliwą tkaninę, która w dotyku jest podobna do grubej folii budowlanej. Sufity napinane mogą mieć matową lub błyszczącą powierzchnię i dowolny kolor. Zadrukowuje się je też zdjęciami lub grafiką.

Materiał potrzebny do budowy sufitu mieści się w niewielkiej torbie podróżnej, a jego montaż trwa od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od wielkości pomieszczenia. Jest to znacznie krócej niż w przypadku popularnego sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych, którego budowa zajmuje kilka dni i związana jest z uciążliwym pyleniem.

Sufity napinane są zawsze wykonywane na zamówienie i dopasowywane do konkretnych wymiarów pomieszczenia.

Jak powstaje sufit napinany?

Sufity napinane są zawsze wykonywane na zamówienie i dopasowywane do konkretnych wymiarów pomieszczenia. Żeby uwzględnić nierówności ścian i innych elementów, konieczne są dokładne pomiary. Pozyskane dane są następnie wprowadzane do programu komputerowego, który tworzy plan pomieszczenia. Materiał na sufit jest wycinany i przygotowywany – sufit wyposaża się w gumowe harpuny do mocowania.

Czas oczekiwania na gotowy produkt wynosi kilka tygodni. Montaż sufitu napinanego jest dość skomplikowany i wymaga doświadczenia, aby uniknąć uszkodzeń materiału. Decydując się na taki wariant sufitu, najlepiej skorzystać z usług wykwalifikowanego wykonawcy.

Sufit napinany – jak przebiega montaż?

Żeby zainstalować sufit napinany, należy najpierw zamontować aluminiowe listwy na ścianach wzdłuż obwodu pomieszczenia. Te listwy stanowią podstawę, na której będzie zawieszony sufit.

Przed rozpoczęciem napinania sufitu należy go podwiesić na klamrach, które są mocowane do listew w narożnikach pomieszczenia. Ważne jest, aby zacząć podwieszanie od określonego przez producenta punktu, ponieważ sufit jest składany w takiej kolejności, w jakiej ma być napinany.

Po zamocowaniu sufitu na pierwszej klamrze jest on mocowany w narożniku po przekątnej, kolejno w pozostałych narożnikach. Kiedy sufit jest już w pełni podwieszony, pomieszczenie jest ogrzewane za pomocą nagrzewnicy gazowej. Pod wpływem temperatury materiał sufitu zwiększa swoją objętość i staje się łatwiejszy do wpinania w aluminiowe listwy. Aby uniknąć uszkodzenia materiału, używa się specjalnie wyprofilowanego narzędzia do wpinania sufitu. Na koniec w szczeliny między sufitem a ścianą wpina się plastikowe listwy maskujące, które zapobiegają dostawaniu się kurzu i insektów do przestrzeni między sufitem a stropem.

Jak oświetlić pomieszczenie z sufitem napinanym?

Żeby uzyskać interesujący efekt rozjaśnienia sufitu napinanego, można użyć oświetlenia LED. Paski LED przykleja się do stropu co 15 cm, aby zapewnić równomierne, bezcieniowe światło. Źródło światła z diod LED pobiera niewiele energii i zazwyczaj działa długo bez awarii lub konieczności serwisowania. Przy wyborze diod LED należy pamiętać o umieszczeniu transformatora w przestrzeni między sufitem napinanym a stropem, np. w przewodzie wentylacyjnym (nie zmniejszając przy tym jego przekroju) czy innym miejscu dostępnym po zamocowaniu sufitu.

Żeby uzyskać równomierne rozłożenie oświetlenia i widoczny efekt, należy umieścić diody LED w pewnej odległości od stropu, tak żeby sufit po rozciągnięciu zapewniał oczekiwane natężenie oświetlenia. Podobnie jeśli pomieszczenie ma być oświetlone świetlówkami o niskiej mocy.

Jeśli nie zdecydujesz się na oświetlenie mocowane między stropem a sufitem naciąganym, możesz zainstalować klasyczne, tradycyjne oprawy. Wówczas lampy zawiesza się na konstrukcjach wsporczych mocowanych do stropu.

Należy pamiętać, że sufit napinany nie przenosi obciążeń. Nie można nim również przesłaniać wlotów do kanałów wentylacyjnych, czujek dymu lub alarmów.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.