jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

zalety suchego jastrychu

Suchy jastrych to bezspoinowy podkład podłogowy, który stanowi alternatywę dla klasycznych wylewek. Składa się z jednej, dwóch, a nawet trzech warstw płyt wykonanych z rozmaitych materiałów. Kiedy i w jakim celu stosuje się suchy jastrych? Sprawdź, dlaczego warto postawić na to rozwiązanie.

Suchy jastrych co to jest?

Suchy jastrych to podkład podłogowy, na którym układa się okładziny (np. płytki ceramiczne albo panele). Stanowi alternatywę dla mokrych wylewek cementowych i anhydrytowych oraz posiada szereg zalet:

  • niska masa – suche podkłady są lekkie (1 m² płyty waży około 25 kg);
  • sztywność i gładkość;
  • wysoka wytrzymałość mechaniczna;
  • możliwość przyspieszenia prac – na suchym jastrychu można mocować panele czy płytki już po około 12 godzinach od ułożenia podkładu;
  • układanie na różnych podłożach – można układać suchy jastrych na stropie drewnianym, a także na starych podłogach.

Jedyną wadą suchego jastrychu jest cena materiału – ułożenie takiego podkładu jest droższe niż tradycyjna wylewka.

Suchy jastrych – rodzaje płyt

Szeroka oferta rynkowa obejmuje płyty suchego jastrychu wykonane z różnych materiałów. Dobór właściwych płyt zależy w największym stopniu od konstrukcji budynku.

Płyty gipsowo-kartonowe – suchy jastrych na styropianie

Płyty gipsowo-kartonowe jako podkład podłogowy układa się bezpośrednio na stropie betonowym, na podkładzie ze styropianu lub na podsypce. Należy stosować dwie warstwy płyt tak, żeby spoiny spodniej warstwy nie pokrywały się ze spoinami wierzchniej. Układane na mijankę płyty spodniej warstwy łączy się na brzegach ocynkowanymi zszywkami. Z kolei płyty wierzchniej warstwy przed połączeniem zszywkami należy pokryć klejem na całej powierzchni.

Płyty gipsowo-włóknowe układane w jednej warstwie

Płyty gipsowo-włóknowe powstają z gipsu i włókien celulozy. Produkowane są również w formie zespolonej z polistyrenem ekstrudowanym lub płytą pilśniową. W funkcji podkładu podłogowego układa się je w jednej warstwie, na mijankę, łącząc na zakład za pomocą wkrętów albo systemowych klamer lub klejąc w miejscach spojeń. Płyty gipsowo-włóknowe mają większą wytrzymałość mechaniczną niż płyty kartonowo-gipsowe.

Suchy jastrych cementowy i płyty drewnopodobne

Cementowe płyty suchego jastrychu produkowane są z lekkiego betonu związanego cementem, jako profilowane. Układa się je na zakład, łącząc klejem i wkrętami. Z kolei podkłady drewnopodobne to najczęściej suchy jastrych z płyt OSB i MPF. Stosuje się je głównie w budownictwie szkieletowym i drewnianym.

Układanie suchego jastrychu

Przed przystąpieniem do układania płyt jastrychowych konieczne jest wyrównanie powierzchni stropu szpachlą, warstwą pianki poliuretanowej lub styropianem. Przy dużych nierównościach lepiej sprawdzi się podsypka. Zwykle używa się wówczas keramzytu, jednak na rynku dostępne są także inne materiały. Warstwa podsypki może mieć od 2 do 10 cm i zawsze powinna zostać wypoziomowana przed ułożeniem płyt.

Suche płyty układa się bezpośrednio na podsypkę lub podkład. W przypadku stropów drewnianych płyty przykręca się bezpośrednio do belek, bez dodatkowych warstw.

Suchy jastrych – ogrzewanie podłogowe

Suchy jastrych na ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które można stosować pod pewnymi warunkami. Konieczne jest zastosowanie warstwy izolacyjnej, ale także weryfikacja, czy producent danego systemu grzewczego dopuszcza zastosowanie go pod suchym jastrychem. Płyty jastrychowe charakteryzują się niską przewodnością cieplną w porównaniu z najczęściej stosowaną na podłogówkę wylewką anhydrytową i zwykle układa się je, jeśli ogrzewanie podłogowe realizowane jest jako elektryczne, a nie wodne.

Suchy jastrych do łazienki?

Najczęściej stosowany suchy jastrych z płyt kartonowo-gipsowych nie nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach mokrych. Dopuszcza się układanie płyt gipsowo-kartonowych w łazience czy kuchni, ale wówczas po pierwsze muszą to być płyty wodoodporne (zielone), a po drugie – należy je zabezpieczyć warstwą hydroizolacji.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.