biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

remont i skuwanie tynku

Skuwanie tynków należy do prac remontowych, które generują duże ilości brudu i kurzu oraz gruzu, dlatego niechętnie się na nie godzimy, szczególnie jeśli musimy je przeprowadzić podczas normalnego funkcjonowania w mieszkaniu czy domu.

Kiedy skuwanie tynku jest konieczne?

Niekiedy nie mamy jednak wyjścia. Usuwanie tynków jest konieczne, jeśli planując prace związane z remontem ścian, zauważymy, że wcześniej położona warstwa nie trzyma się dobrze powierzchni. Z odspojeniem tynku mamy do czynienia nie tylko wtedy, kiedy ten wyraźnie odchodzi od ściany, niejednokrotnie nie jest to widoczne.

Jak więc stwierdzić, że tynk nieprawidłowo przylega do podłoża? Jeśli lekkie opukanie młotkiem ujawni głuchy odgłos, sygnalizuje to odspojenie. Również taki tynk bezwzględnie nadaje się do usunięcia, ponieważ z całą pewnością zacznie odpadać, jeśli nie podczas malowania czy tapetowania, to bardzo szybko po takim remoncie.

Sprawdzając jakość tynku, pamiętamy o opukaniu ścian i sufitów w kilkunastu miejscach – to potwierdzi konieczność skucia tynku lub brak takiej potrzeby. Jeśli okaże się, że głuchy odgłos występuje jedynie na niewielkiej powierzchni podłoża, z powodzeniem możemy usunąć warstwę jedynie w tym konkretnym miejscu. Przy większym obszarze odspojenia lub wyraźnego odchodzenia tynku lepszym rozwiązaniem będzie usunięcie go z całej ściany lub sufitu.

Inne powody skuwania tynków

Najczęściej skuwanie tynku jest przykrą koniecznością i wykonujemy je tylko wtedy, kiedy bezwzględnie musimy. Tynki, nawet nieodspojone od powierzchni, niekiedy skuwa się całkowicie lub częściowo i zastępuje nowymi w sytuacji, kiedy wcześniej zostały położone niedbale, a ściany są krzywe. Wtedy jednak zawsze warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem, szczególnie jeśli tynk dobrze trzyma się ściany czy sufitu i nie ma mowy o odspajaniu.

W większości przypadków bardziej korzystne będzie wtedy wyrównanie ścian przy pomocy dobrze dobranego gipsu szpachlowego lub gładzi – w zależności od powstałych na powierzchni nierówności. Skuwanie dobrze trzymającego się ściany tynku może być bardzo trudne i pracochłonne, nawet jeśli zastosuje się profesjonalną frezarkę do tynku.

Innym powodem skuwania nieodspojonych tynków jest chęć odsłonięcia oryginalnego, wykonanego najczęściej z pięknej cegły muru. Takie ściany doskonale wpisują się w trend industrialny, charakterystyczny dla mieszkań loftowych. Oczywiście i w tym przypadku usuwanie tynku dobrze trzymającego się podłoża nastręcza trudności.

Dodatkowo, szczególnie w przypadku starych budynków, po przeprowadzeniu czasochłonnego przedsięwzięcia może się okazać, że dawno murowana cegła jest w złym stanie i nie wygląda atrakcyjnie. Alternatywą dla skuwania tynków może być ich pozostawienie i wykorzystanie płytek ceglanych – uzyskamy efekt ściany bez przeprowadzania uciążliwych prac.

Jak szybko usunąć stary tynk?

Kiedy staniemy przed koniecznością prac związanych z pozbyciem się pokrycia ścian, zastanawiamy się nad tym, jak usunąć stary tynk. Mamy dwie możliwości – ręczne narzędzia do skuwania tynku, czyli skuwanie tynku młotkiem i przecinakiem, lub zastosowanie frezarki do usuwania tynków.

Manualne skuwanie tynku sprawdza się, jeśli chcemy usunąć go z niewielkiej powierzchni lub kiedy warstwa nie trzyma się dobrze ściany lub sufitu. Jeżeli okaże się, że jakiś fragment tynku jest bardzo dobrze zespojony ze znajdującą się pod nim powierzchnią, warto zwilżyć go wodą i po odczekaniu kilku minut ponownie spróbować usunąć tynk.

Przy skuwaniu tynku z dużych powierzchni lub dobrze trzymającego się podłoża, lepiej zdecydować się na mechaniczne przeprowadzenie prac. Warto jednak wziąć pod uwagę, że usuwanie tynku przy pomocy elektronarzędzi wymaga odpowiedniej wprawy i doświadczenia, dlatego w tym przypadku lepiej zlecić wykonanie tego zadania specjalistycznej firmie.

O czym trzeba pamiętać przy przeprowadzaniu prac?

W trakcie skuwania tynków powstaje duża ilość odpadów. Z jednego średniej wielkości pokoju otrzymujemy około 0,7 m3 gruzu, co nie tylko stanowi dość dużą objętość śmieci, ale też sporą wagę – około 1400 kg. Dlatego jeśli zamierzamy skuwać tynki w całym pomieszczeniu lub choćby na niewielkich obszarach, lecz w kilku pomieszczeniach, koniecznie zamówmy kontener o odpowiedniej pojemności jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Pamiętajmy również o opróżnieniu wnętrz z mebli i innego sprzętu, szczególnie jeśli tynki usuwać będziemy z dużych powierzchni. Jeśli prace te ograniczają się nawet do jednego miejsca, koniecznie zabezpieczmy wszystko, co znajduje się w pokoju przed kurzem i pyłem.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.