biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

wykończenie pod klucz zalety

Od kilku lat sporym zainteresowaniem klientów firm deweloperskich, jak i samych deweloperów, cieszy się urządzanie mieszkań pod klucz. Usługa ta ma sporo zalet, którym zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej.

Kupując deweloperskie mieszkanie, zastajecie na ogół ściany pomalowane na biało, zwykle bez gładzi, betonową wylewkę na podłodze, wyprowadzone punkty hydrauliczne i elektryczne, drzwi wejściowe i… na tym koniec. Prawda jest też taka, że sporo projektów deweloperskich to projekty nieprzemyślane. To skutek “masowej produkcji” mieszkań.

Kiedy odbieracie własne M i zaczynacie się zastanawiać nad jego rozplanowaniem, możecie odkryć przeróżne błędy w urządzaniu mieszkania – np. kable od lampy są wyprowadzone nie w tym miejscu, co potrzeba, brakuje kontaktów, które znajdowały się na projekcie otrzymanym od dewelopera. I takim sposobem zaczyna się projektowanie od nowa – przenoszenie punktów na własny koszt oraz szukanie hydraulika lub elektryka…

Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

Najbezpieczniej przemyśleć cały projekt jeszcze na etapie, gdy mieszkanie dopiero powstaje, ponieważ wtedy możecie uzgodnić zmiany z deweloperem i dokonać ich najczęściej nieodpłatnie. Możecie też wystąpić o wykonanie tzw. projektu zamiennego, ale to wiąże się już z dodatkowymi opłatami.

Nie ma się co dziwić, że większość z Was kupując swoje M, chce zapłacić, mieć święty spokój i po prostu wprowadzić się jak najszybciej. Nie jest tajemnicą, że znalezienie dobrego wykonawcy, który nam wykończy mieszkanie, to nie taka prosta sprawa.

Dodatkowo ekipy trzeba doglądać, co zabiera czas przeznaczony na przykład na pracę zawodową. Dlatego taką popularnością cieszą się firmy oferujące kompleksowe wykończenia mieszkań, czyli urządzanie pod klucz. Klient, zlecając im taką usługę, oszczędza sobie nerwów w pogoni za nierzetelnymi wykonawcami oraz mnóstwo czasu, bo wprowadza się do gotowego i, co ważne, posprzątanego mieszkania.

Wykończenie pod klucz – cena

Podpisując umowę z firmą, wybieracie jeden z oferowanych programów (pakietów czy inaczej standardów) wykończenia lokalu. O jego wyborze decyduje przede wszystkim cena za metr kwadratowy oraz jakość proponowanych materiałów. Podstawowe pakiety oferują najbardziej ekonomiczne rozwiązania – laminowane panele podłogowe klasy AC 4, płytki w małych formatach oraz drzwi laminowane. Podobne kryteria dotyczą baterii i ceramiki łazienkowej.

Cena za pakiet podstawowy zwykle nie przekracza 650 zł brutto za metr kwadratowy, przy czym aranżując mieszkanie o powierzchni do 50 metrów kwadratowych, płacicie stawkę jak za mieszkanie 50-cio metrowe. Wzornictwo jest tutaj niestety znacznie ograniczone. Taką opcję wybierają najczęściej klienci dysponujący niewygórowanym budżetem lub z góry zakładający urządzenie mieszkania pod wynajem. Ma być schludnie i czysto.

Wybierając z kolei pakiet pośredni, możecie oczekiwać lepszych paneli, klasy AC 5, a nawet zdecydować się na deskę warstwową olejowaną lub lakierowaną. Płacąc więcej, otrzymujecie szerszą gamę produktów i większe formaty płytek, jak również lepszą armaturę i ceramikę łazienkową. Cena za taki program oscyluje w granicach 850-900 zł brutto za metr kwadratowy.

Wreszcie trzeci program wykończeniowy. Powinien być najbardziej komfortowy, dający najwięcej możliwości, jeśli chodzi o wybór materiałów – gresy w formacie 60×60 cm, 30×60 cm, bogatsze wzornictwo, deski warstwowe, parkiet lub panele klasy AC 6, etc. Różnica w cenie też jest znacząca, bo w tym standardzie należy na wykończenie przeznaczyć powyżej 1100 zł brutto za metr kwadratowy.

Firma powinna udzielić Wam 24-miesięcznej gwarancji na wykonane prace i dodatkowo gwarancji producenta na materiały. Jeśli jest rzetelna, nie powinniście się o nic martwić, tylko czekać na zakończenie prac, by wejść „na gotowe”.

Warto pamiętać, że decydując się na mieszkanie w stanie pod klucz, płacicie niższy VAT (8%, zamiast 23%), gdyż zamawiacie materiały wraz z wykonaniem. Gdybyście standardowo rozdzielili zakup materiałów i usługę, za wszystko zapłacilibyście 23% VAT. To jeszcze jedna zaleta wyboru pakietów.

Inwestycje pod klucz – ograniczenia

Czego w ramach pakietów nie dostajecie? Innymi słowy, jakie są ograniczenia w aranżacji Waszej przestrzeni? Przede wszystkim standardowe pakiety nie przewidują przeróbek w mieszkaniu, takich jak zmiana hydrauliki czy punktów elektrycznych, przesuwanie drzwi, zakładanie sufitów podwieszanych, montowanie dodatkowego oświetlenia. To naturalnie można zrobić, ale za dodatkową opłatą.

Jeśli chodzi o wykończenie łazienki, płytki na ścianach zostaną położone do wysokości ościeżnicy drzwi, a lustro nie powinno mieć więcej niż 1 m2 powierzchni. Każde wyjście poza standard pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Zazwyczaj firmy oferujące wykończenia pod klucz nie wykonują bezpłatnie projektów kuchni i zabudowy garderobianej. Zamówienie takiego projektu zatem też wiąże się z dodatkową opłatą, która może być rozliczona w zakupie wyposażenia kuchni, jeśli zamówicie ją w tej samej firmie.

Projekt, który otrzymacie, to rzut pomieszczeń – układu funkcjonalnego, rzut posadzek, projekt łazienki z widokami ścian i widok ścian kuchni bez szafek, ale z zaznaczonym pasem płytek nad blatem i specyfikacja materiałów. Jeśli połączycie pakiety, czyli np. zamówicie pakiet najtańszy, ale któreś z pomieszczeń wykończycie materiałami z oferty droższej, ostateczna wycena będzie obejmowała różnicę pomiędzy obiema ofertami.

Bądźcie ostrożni, jeśli firma obiecuje wykonanie projektu i prac „na wczoraj”. Realny termin to około 8-12 tygodni, z przesunięciem w stronę 12. Pamiętajcie, że samo zamówienie drzwi i czekanie na dostawę zabiera już około 7 tygodni. Na przygotowanie projektu architekt wnętrz potrzebuje około 7-14 dni, zanim wyśle Wam wstępną propozycję. Do tego trzeba doliczyć czas potrzebny na poprawki i dodatkowe uzgodnienia. Trzymiesięczny termin liczony od daty zaakceptowania projektu to czas realny.

Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą programów wykończeniowych pod klucz, kliknij tutaj. Zaprosimy Cię na spotkanie i omówimy nasze propozycje.