Jak zmienić wystrój pokoju tanim kosztem? Pierwszy pomysł, jaki z pewnością przychodzi ci do głowy to pomalowanie ścian na inny kolor. Rzeczywiście, malowanie jest niedrogie i szybkie, dlatego poza ścianami można również przy niewielkich nakładach finansowych zmienić barwę podłogi, i to nie tylko wtedy, kiedy jest pokryta wykładziną.
Popularne w domach i mieszkaniach panele podłogowe są niedrogie, a także łatwo je położyć i utrzymać w czystości, dlatego chętnie je zakładamy. Co jednak zrobić, jeśli nam się znudzą, a wymiana nie wchodzi w grę? Czy można pomalować panele podłogowe, żeby zmienić ich kolor? A jeśli tak, to czym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku.
Czym pomalować panele podłogowe – właściwy dobór farby
Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do malowania paneli podłogowych. Wiele z nich to farby uniwersalne, stosowane do renowacji powierzchni wykonanych z różnych materiałów, które nadają się zarówno do płytek ceramicznych, jak i paneli laminowanych czy winylowych. Ważne jest, żeby koniecznie wybrać produkt przeznaczony do malowania posadzek. Takie farby odznaczają się dużą przyczepnością oraz odpornością na ścieranie, co jest bardzo istotne w przypadku podłóg. Produktów tych należy szukać wśród farb:
- podłogowych,
- renowacyjnych i remontowych,
- polimerowych (np. poliuretanowych akrylowych, epoksydowych).
Wybierając farbę do paneli, warto dokładnie sprawdzić, czy produkt nadaje się do naszych podłóg. W przypadku paneli drewnianych z powodzeniem można wykorzystać np. farbę do drewna, która nie nadaje się do malowania paneli laminowanych oraz winylowych.
Jak odnowić panele podłogowe – przygotowanie podłoża pod malowanie
Jak odnowić panele przy pomocy farby, żeby efekt był nie tylko ładny, ale również trwały? Ważny jest oczywiście właściwy dobór produktu, ale również odpowiednie przygotowanie podłoża. Na szczęście w przypadku większości podłóg wykończonych panelami nie trzeba wykonywać innych czynności niż ich dokładne umycie i wysuszenie, jednak w niektórych wypadkach konieczne jest gruntowanie lub malowanie pokładem.
Gruntowanie. Ten etap może być konieczny w przypadku bardzo gładkich i śliskich paneli, a także jeśli mamy panele drewniane z drewna dębowego. Dąb zawiera wiele garbników, które mogą niekorzystnie wpływać na przyczepność farby lub jej kolor. Zagruntowania może również wymagać producent danej farby – warto wtedy zastosować się do jego wskazówek, żeby później długo cieszyć się ładną podłogą.
Malowanie podkładowe. Jeśli nasza podłoga wykonana została z ciemnych paneli, a nam marzy się posadzka w białym, popielatym lub innym jasnym kolorze, warto zdecydować się na podkład. Farby podkładowe mają białą barwę i neutralizują ciemne odcienie, które nie będą dzięki nim przebijać spod jasnej farby. Jeśli nie zdecydujemy się na farbę podkładową, musimy liczyć się z tym, że może być konieczne nawet trzy- lub czterokrotne malowanie farbą nawierzchniową, zanim nie uzyskamy odpowiedniego efektu.
Malowanie paneli podłogowych – co warto wiedzieć?
Choć malowanie podłogi z paneli nie jest czynnością skomplikowaną, warto przestrzegać podstawowych zasad i zachować odpowiednią kolejność prac.
Zanim przystąpimy do malowania umytej i wysuszonej już podłogi, farbę należy dokładnie wymieszać. Można ją nanosić na podłoże wałkiem lub metodą natryskową. Zawsze należy malować podłogę dwukrotnie, a jeśli stosujemy wałek, dobrze jest wykonać malowanie krzyżowe.
Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich, podanych zawsze na opakowaniu producenta, odstępów czasowych pomiędzy malowaniami. Warto wiedzieć również, że choć zwykle po malowaniu podłogi można po niej chodzić już po 24 godzinach, z ponownym meblowaniem pokoju lepiej się wstrzymać. Czas schnięcia podłogi jest dość krótki, jednak jej utwardzenie może trwać nawet kilka dni. Jeśli więc wprowadzimy meble do pomieszczenia zbyt wcześnie, ryzykujemy powstanie śladów na świeżo pomalowanej powierzchni.