jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

jak urządzić garderobę

Garderoba jest pomieszczeniem, nad wydzieleniem którego warto się zastanowić nawet w stosunkowo niewielkim mieszkaniu. Odpowiednio zaplanowana, pozwala nie tylko zaoszczędzić przestrzeń w pokojach, ale także utrzymać porządek w mieszkaniu i zapewnić stały, łatwy dostęp do wszystkich naszych rzeczy.

Garderoba w przedpokoju – tu będziesz trzymać kurtki i buty

Jeśli twój przedpokój jest odpowiednio duży, warto zastanowić się nad wydzieleniem w nim garderoby, w której zmieścisz kurtki, płaszcze i buty wszystkich domowników. Takie odrębne pomieszczenie pomoże w utrzymaniu porządku, a dobry projekt garderoby pozwoli na wygodne przechowywanie i łatwy dostęp nawet dość sporej ilości przedmiotów.

Alternatywą dla klasycznej garderoby może być wydzielona przestrzeń, za którą znajdują się np. drzwi do pomieszczenia gospodarczego czy garażu. Odpowiednio zagospodarowana, pozwoli na swobodne przejście, pełniąc jednocześnie rolę funkcjonalnego schowka.

jak przechowywać ubrania w sypialni

Garderoba w sypialni – wygodne rozwiązanie na lata

Sypialnia z garderobą to świetne rozwiązanie. Oczywiście nie w każdym pomieszczeniu da się ją zaaranżować, ale wcale nie trzeba dysponować ogromnym metrażem, żeby zaplanować w sypialni wygodną garderobę.

Jeśli nasza sypialnia ma 20 m2 i więcej, zwykle bez problemu wydzielimy w niej osobne wnętrze, stosując np. lekkie ścianki z płyty kartonowo-gipsowej. W mniejszych przestrzeniach trzeba wykazać się niekiedy dużą inwencją twórczą, a pojęcie garderoby potraktować bardziej swobodnie.

Garderoba w pokoju dziennym – dlaczego warto?

Garderoba w salonie tylko z pozoru jest kiepskim pomysłem. Przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy nasz pokój dzienny pełni jednocześnie rolę sypialni, ale nie tylko. Po prostu salon jest zwykle największym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu i tak naprawdę jedynym, w którym ze względu na gabaryty da się wydzielić osobną garderobę.

Dlatego jeśli jest to jedyna opcja i możliwość posiadania wydzielonego pomieszczenia, w którym zmieścisz wszystkie ubrania, torby, torebki, plecaki i walizki, naprawdę warto ją rozpatrzyć.

innowacyjna garderoba w pokoju

Garderoba – inspiracje dla niewielkich przestrzeni

Mała garderoba w sypialni czy innym pokoju wcale nie musi stanowić odrębnego pomieszczenia. Jeśli nasze wnętrze jest niewielkie, lepiej niż pełne ścianki sprawdzą się takie, które sięgają np. ¾ jego wysokości – choćby z płyt kartonowo-gipsowych. Podobnie nie każda garderoba musi posiadać klasyczne drzwi – można z nich zrezygnować całkowicie albo zastosować lustra czy transparentne skrzydła.

Innym rozwiązaniem na rozdzielenie pomieszczeń jest zasłona do garderoby, która będzie stanowić spójną całość z zasłonami okiennymi albo drzwi w stylu saloonu prosto z dzikiego zachodu. Oczywiście każdą z opcji należy dostosować do wnętrza pod względem stylistycznym.

Szafa czy garderoba? Aranżacje przestrzeni do przechowywania

Garderobą przywykliśmy nazywać odrębne pomieszczenie przeznaczone do przechowywania ubrań, jednak wcale nie musimy traktować tego pojęcia tak dosłownie. Świetnym pomysłem na garderobę jest zastosowanie drzwi przesuwnych lub rozwiernych, takich jak stosuje się w klasycznych szafach do zabudowy.

Drzwi mogą wówczas maskować przestrzeń nieco głębszą niż klasyczna szafa, taką do której można swobodnie wejść, a nawet przebrać się w jej wnętrzu. Podobną funkcję jak drzwi może pełnić zasłona – jest to rozwiązanie dużo tańsze, a równie wygodne i komfortowe.

Pomysł na garderobę w wynajmowanym mieszkaniu – bez remontów i gruntownych zmian

Modernizacja przestrzeni w wynajmowanym mieszkaniu nie zawsze jest możliwa. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie możemy wprowadzić trwałych zmian, a jednocześnie chcemy mieć garderobę? Doskonałym pomysłem jest wydzielenie odrębnego pomieszczenia do przechowywania za pomocą odpowiednio ustawionych mebli.

Można do tego celu użyć otwartych regałów, które ustawione tyłem w stronę sypialni od strony wnętrza dekorujemy, np. używając farby, tkaniny czy paneli ściennych, a od strony powstałej w ten sposób garderoby – wykorzystujemy do przechowywania.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.