biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

najlepsze sposoby na wykonczenie scian

Remontując nasz dom lub mieszkanie, najczęściej decydujemy się na wykończenie ścian farbą lub tapetą. W ostatnich latach popularność zyskała również fototapeta, co związane jest ze znacznym obniżeniem kosztów jej produkcji z uwagi na postęp technologiczny. Sposobów na piękne, niebanalne i niepowtarzalne ściany jest jednak dużo więcej.

Różnorodność dostępnych materiałów to nieograniczone pole dla wyobraźni

Bogato zdobione sztukaterią czy pokryte arrasami ściany świetnie wyglądają w ogromnych i wysokich pałacowych wnętrzach i z pewnością ten typ zdobnictwa nie nadaje się do zastosowania w bloku z wielkiej płyty. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na kolorową emulsję czy tapetę o stonowanym wzorze. Współcześnie jest wiele dostępnych metod aranżacji ścian – od drogiego onyksu poprzez trawertyn, marmur, taekowe drewno, lacobel, beton architektoniczny, płytki ceramiczne, tynki strukturalne i farby po płytę wiórową, sklejkę czy blachę ryflowaną.

Oczywiście nie zawsze materiałów tych używa się na całej powierzchni ścian, niekiedy stosuje się je tylko na niewielkich fragmentach – krótkich ściankach czy słupkach. Poszczególne techniki można też ze sobą łączyć.

Fototapety do salonu, sypialni oraz na korytarz

Fototapeta do sypialni to doskonały sposób na wprowadzenie nastroju relaksu, spokoju i wyciszenia. W dużych miastach rzadko za oknami rozciąga się piękny widok na choćby kilka porządnych drzew, nie mówiąc o morskich przestrzeniach czy górskich łąkach. Zwykle zobaczyć możemy betonową pustynię, dlatego choćby namiastka natury w tej postaci daje nam odprężenie i wprawia w dobry nastrój.

Tym bardziej że obrazy, które możemy nakleić na ścianę, wyglądają bardzo realistycznie, jeśli zastosujemy tapetę 3D. Do przedpokoju, kuchni czy dużego pokoju możemy wybrać również piękne krajobrazy, ale też formy abstrakcyjne, a nawet futurystyczne.

Farba tablicowo-magnetyczna w pokoju dziecięcym, kuchni i korytarzu

Doskonałym przykładem na ciekawą aranżację ścian w pokoju dziecinnym jest farba tablicowa użyta na kilku metrach kwadratowych wolnej przestrzeni. Takie rozwiązanie pozwala wydobyć pokłady kreatywności z naszych pociech i jest świetnym źródłem dobrej zabawy.

Ta sama farba tablicowa magnetyczna zastosowana w kuchni pełni funkcję centrum komunikacji – można coś na ścianie zapisać, przypiąć karteczkę za pomocą magnesika albo narysować listę zakupów (wystarczy potem pstryknąć fotkę i z tak oryginalną listą udać się do sklepu).

Ściana tablicowa to świetny pomysł w ciasnym korytarzu. Zamiast głowić się nad tym, jak uniknąć ciągle brudnych ścian, zastosujmy na jednej z nich tablicówkę – niestraszne jej odciski rąk naszych dzieci ani wycieranie grzbietu przez psa po spacerze w deszczu.

Efekt surowego betonu na ścianie

Architektoniczny beton jest bardzo chętnie wykorzystywany przez projektantów wnętrz ze względu na to, że doskonale koresponduje zarówno z drewnem, jak i metalem oraz szkłem. Oczywiście położenie betonu architektonicznego metodą tradycyjną, z szalunkami i długotrwałym schnięciem jest dość wymagające, jednak współcześnie często zastępują go gotowe płyty z betonu architektonicznego albo dużo lżejsze i nadające się do montażu na ściankach gipsowo-kartonowych płyty gipsowe lub wręcz farba imitująca beton.

Tynki mineralne – efektowne i niedrogie

Piękne, lecz kosztowne okładziny marmurowe czy trawertynowe znane już w starożytności można zastąpić przypominającymi je do złudzenia tynkami mineralnymi. Produkuje się je na bazie spoiwa wapiennego i dostarcza odbiorcy w formie sypkiej. Proszek należy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach, a następnie nałożyć na ścianę, najczęściej w dwóch warstwach.

Trawertynowy tynk jest zmywalny oraz odporny na szorowanie, jednak jego położenie wymaga niemałej wprawy. Dla naturalnego wyglądu trzeba zastosować odpowiednie kolory, odcienie oraz naśladować naturalny deseń kamienia, co nie jest zadaniem łatwym.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.