biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak odpływ w łazience

Alternatywą dla kabin prysznicowych z brodzikiem są ich odpowiedniki typu walk-in. Wygodne, pozbawione progów oraz wizualnie atrakcyjne, świetnie powiększają optycznie przestrzeń i stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości.

Kabina walk-in zamiast brodzika

Popularne w poprzednich dekadach brodziki kabin prysznicowych stosowane są dziś znacznie rzadziej. Dlaczego? Głównie ze względów estetycznych oraz komfortu użytkowania. Kabiny typu walk-in są po prostu bardziej eleganckie i stylowe, a żeby się do nich dostać, nie trzeba pokonywać żadnego progu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych czy obarczonych schorzeniami utrudniającymi poruszanie.

Oczywiście kabiny walk-in mają również pewne wady, których nie posiadają prysznice z brodzikami. Nie są zupełnie szczelne, dlatego okolice prysznica są narażone na zachlapanie, a w przypadku źle wykonanego spadku podłoga w łazience może wręcz ulegać zalaniu.

Dlatego w miejscach, gdzie uzyskanie odpowiednich spadków podczas remontu byłoby zbyt pracochłonne i nieopłacalne ekonomicznie oraz wszędzie, gdzie istotne jest, żeby drobinki wody nie rozpryskiwały się po łazience (np. w szpitalach, domach opieki etc.), pozostaje się przy kabinach prysznicowych z brodzikiem.

Co to jest odpływ prysznicowy i jakie są jego rodzaje

Prysznic walk-in różni się pod względem technicznym od kabiny z brodzikiem tym, że tradycyjny odpływ zastępuje w nim kratka ściekowa, a rura odpływowa schowana jest w posadzce. Ta z kolei łączy się poziomem (a często również okładziną) z podłogą w pozostałej części łazienki.

Warto nadmienić, że kratka ściekowa łazienkowa stosowana wewnątrz kabiny prysznicowej nazywana jest odpływem. W prysznicach walk-in stosuje się odpływy liniowe w postaci długich listew, punktowe, mniejsze, najczęściej kwadratowe i ścienne, w których woda odpływa luką w miejscu styku ściany z podłogą.

Jeśli przy okazji remontu czy odbierając mieszkanie w stanie surowym od dewelopera, decydujemy się na nową aranżację naszej łazienki, warto ze względu na wygodę użytkowania oraz estetykę wnętrza przemyśleć opcję z kabiną walk-in wyposażoną w odpływ liniowy, punktowy lub ścienny, w zależności od naszych upodobań i istniejących możliwości technicznych.

Prysznic z odpływem liniowym

Montaż kabiny prysznicowej z odpływem liniowym nie jest czynnością skomplikowaną dla fachowca. Najbardziej istotne czynniki w przypadku kabin walk-in to grubość stropu (odpływ liniowy, podobnie zresztą jak punktowy wymaga wpustu w posadzkę na odpowiednią głębokość), uzyskanie niezbędnego spadku podłogi, tak żeby rura była w stanie odbierać wodę na bieżąco, oraz wykonanie odpowiedniej hydroizolacji w obrębie kabiny.

Dostępne na rynku odpływy mają różną szerokość oraz najczęściej dostosowywaną do potrzeb klienta długość, dlatego niezależnie od tego, jaki odpływ liniowy spodoba nam się najbardziej, z pewnością dopasujemy jego parametry do naszej kabiny.

Kabina z odpływem punktowym

Odpływ punktowy, podobnie zresztą jak jego liniowy odpowiednik, zawsze powinien być dopasowany do przepustowości rury odprowadzającej oraz ilości wody dostarczanej przez natrysk czy deszczownicę. Wtedy będzie spełniał swoją funkcję zgodnie z przeznaczeniem i nie spowoduje nadmiernego zalewania podłogi w kabinie czy nawet w łazience.

Spotkać można się z opinią, że odpływy liniowe odbierają wodę lepiej, równomiernie z całej powierzchni podłogi. Rzeczywiście, ich rynnowa postać oraz odpowiedni spadek sprawiają, że woda spływa do odpływu w tym samym czasie. Jednak przy dobrze wykonanej podłodze w kabinie woda do odpływu punktowego w postaci kwadratu czy prostokąta spływa równie szybko i bez przestojów.

Odpływ liniowy ścienny – kiedy się go stosuje?

Decydując się na likwidację tradycyjnego brodzika prysznicowego na rzecz kabiny walk-in, najprościej zastąpić dotychczasowy odpływ kratką ścienną. Rura odprowadzająca ścieki z brodzika przebiega pod nim i dalej w ścianie tuż nad podłogą albo częściowo w posadzce – wynika to z konieczności zachowania spadku. W takiej sytuacji, przy okazji remontu często najprostszym rozwiązaniem jest skrócenie rury tak, żeby otwór licował ze ścianą. W tym miejscu montuje się elegancki odpływ w postaci prostokątnej listwy na granicy ściany i podłogi wyposażonej w wąską szczelinę, którą zużyta woda odpływa do kanalizacji.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.