jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

modna łązienka na 2022

Na stronach architektów wnętrz, którzy prezentują najnowsze łazienkowe trendy, możemy znaleźć przepastne marmurowe pomieszczenia wielkości małej kawalerki i przestronne pokoje kąpielowe wyłożone drewnem, z wyspami roślinności i kamiennymi miniogrodami. Co jednak, jeśli chcemy urządzić naszą łazienkę zgodnie z obowiązującą modą, ale wszystkie nasze pomysły musimy zmieścić na 4 m2?

Nie rezygnujmy z ciekawych, przyszłorocznych nurtów wnętrzarskich. Przy odpowiednim doborze kolorów, właściwym zaplanowaniu pomieszczenia oraz umiejętnym zastosowaniu luster nawet mała łazienka może być ekologiczna lub marmurowa. Marmur i drewno łączone z kamieniem oraz roślinnością to zdecydowanie dwa nieco odmienne, lecz wiodące trendy w aranżacji łazienek w 2022 r. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, przeczytaj poniższy tekst.

Powrót króla kamieni – marmuru

Trwałe, dobrze znoszące częste użytkowanie i czyszczenie materiały takie jak granit czy kwarcytowy konglomerat na stałe zagościły już w naszych łazienkach. Twarde, odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a przy tym słabo nasiąkliwe, praktyczne i funkcjonalne, w 2022 r. będą musiały jednak ustąpić królewskiemu marmurowi.

Tak, marmurowe podłogi i ściany zdecydowanie wracają do łask. I to nie tylko białe i jasnoszare z ciemniejszymi żyłami, ale także ciemne, nawet czarne. Z marmurem pięknie komponuje się złota armatura, która przebojem wkroczyła do łazienek w 2021 r. Trend ten utrzyma się, jednak w nieco mniej połyskliwej wersji. Jeśli złoto, to raczej matowe, z satynowym wykończeniem, inspirowane stylem industrialnym.

Modna łazienka – kolory ziemi i styl eco

Pandemia, która również w 2021 r. dała się nam we znaki, wpływa nie tylko na gospodarkę i zachowania społeczne, ale także na trendy w aranżacji wnętrz. Zdecydowanie więcej z nas teraz niż przedtem chce we własnym mieszkaniu stworzyć kojącą zmysły, relaksującą atmosferę. Kierunek ten dotyczy również kolorystyki stosowanej w łazienkach.

Łazienka w kolorach ziemi

W 2022 r. raczej zrezygnujemy z intensywnych i mocno nasyconych kolorów, a skierujemy się w kierunku pasteli oraz działających zawsze odprężająco kolorów ziemi – beży, delikatnych brązów, szarości, stonowanych zieleni i przygaszonej żółci.

Ekologiczne urządzanie łazienki – trendy 2021 kontynuowane

Od kolorów ziemi blisko już do trendu eco, który niezmiennie od kilku lat pozostaje na topie. W 2022 r. zostanie potraktowany bardzo dosłownie. W łazienkach zagości naturalne drewno bądź jego imitacje. Najmodniejsze płytki do łazienki w stylu eco to modele naśladujące drewno w jasnych odcieniach, sąsiadujące z fragmentami posadzki z luźno ułożonych kamieni, nawiązujących do japońskich ogrodów zen.

W łazienkach z oknem lub świetlikiem koniecznie należy umieścić rośliny – najlepiej duże i w sporych ilościach. Decydując się na nie, musimy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie będą się czuły dobrze w warunkach podwyższonej wilgotności i temperatury. Jeśli umieścimy w łazience zamiokulkas, zielistkę, skrzydłokwiat czy paproć nefrolepis, możemy być spokojni o ich kondycję.

Bateria bezdotykowa – ultrahigieniczne, najnowsze trendy łazienkowe

Bateria umywalkowa bezdotykowa nie stanowi oczywiście novum, jednak przez wiele lat rozwiązanie to zarezerwowane było dla przestrzeni publicznej. Nie dziwiły nas krany reagujące na gest ręką w toaletach w urzędach, na uczelniach, czy w centrach handlowych, jednak mało kto decydował się na zakup bezdotykowej baterii do domu.

Zwiększenie zainteresowania bezdotykową armaturą to z pewnością kolejny wpływ pandemii. Prywatne łazienki 2022, niezależnie od tego, czy wykończone są marmurem, czy nawiązują do stylu eco, stały się pomieszczeniami, w których staramy się zachować jeszcze większą higienę niż dotychczas. Klienci sklepów z armaturą coraz częściej pytają nie tylko o bezdotykowe baterie umywalkowe, ale także o krany do wanien czy spłuczki toaletowe reagujące na ruch.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.