biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jaki typ fugi będzie najlepszy

Płytki są najczęściej wybieranym rodzajem okładzin podłogowych oraz ściennych w łazienkach i kuchniach, a także na korytarzach, balkonach oraz tarasach. Znajdują zastosowanie nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w biurowcach oraz budynkach użyteczności publicznej.

Dobrym i trwałym okładzinom musi towarzyszyć wysokiej jakości spoiwo. Na rynku dostępnych jest tak wiele produktów, że trudno bez podstawowej wiedzy glazurniczej określić, jaka fuga do płytek będzie najlepsza w danym przypadku. Czym kierować się przy wyborze spoiwa? Czy raczej zdecydować się na zaprawę suchą, czy może na gotową fugę w tubie (kartuszu)? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym poradniku.

Jaka fuga do białych płytek, a jaka do beżowych?

Chętnie decydujemy się na płytki w korytarzach, kuchniach i łazienkach, ponieważ wykonana z nich podłoga pozwala na łatwe utrzymanie w czystości, a przy tym jest elegancka i efektowna. Kupując płytki, przede wszystkim bierzemy pod uwagę kolorystykę. Okazuje się, że najchętniej wybieraną barwą płytek ceramicznych jest biel, a następnie szarości, beże i brązy. O inne kolory nabywcy pytają znacznie rzadziej.

Niezależnie od rodzaju płytek, a także ich odcienia, zawsze należy dobrać do nich odpowiedni kolor spoin. I tu pojawiają się pytania np. o to, jaka fuga do płytek drewnopodobnych pasuje najlepiej, jaka do białych, a jaka do beżowych?

Specjaliści od aranżacji wnętrz polecają dwa podejścia do tego tematu:

  • dobrać spoiwo w kolorze płytek, co oznacza wybór fugi o ton czy dwa jaśniejszej lub ciemniejszej,
  • dobrać spoiwo na zasadzie kontrastu, np. czarna fuga do białych płytek.

Oczywiście pierwsza zasada jest bardziej bezpieczna i zachowawcza, dlatego jeśli zastanawiasz się, jaka fuga do szarych płytek w twojej łazience będzie odpowiednia i nie przekonuje cię wizja żółtych czy czerwonych albo granatowych spoin, lepiej pozostań przy innym odcieniu szarości.

Epoksydowa fuga elastyczna vs cementowa. A może fuga ceramiczna?

Odpowiednio dobrana do płytek barwa fugi to jednak tylko jedna z kwestii, które trzeba rozstrzygnąć, decydując się na roboty glazurnicze. Równie istotny jest właściwy dobór spoiwa. Przy wyborze danego produktu powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na takie parametry techniczne jak:

  • kompatybilność z danym rodzajem podłoża (płytkami ceramicznymi, terakotą, kamieniem, klinkierem etc.),
  • możliwość zastosowania w konkretnym środowisku (do układania płytek na tarasie musimy zaopatrzyć się w fugę, która nadaje się do użycia na zewnątrz).

Najbardziej ogólny podział fug wyróżnia ich dwa rodzaje, z których każdy ma swoje oznaczenie. I tak, symbolem RG oznacza się fugę epoksydową, a symbolem CG – cementową. Fugi epoksydowe to mieszaniny dwóch lub więcej składników. Najczęściej bazują na:

  • żywicy epoksydowej,
  • specjalnym utwardzaczu
  • ewentualnie piasku kwarcowym.

Z kolei fugi cementowe są dostępne w handlu jako suche. Gotowe spoiny stanowią mieszaninę wody, cementu i kruszywa. Obecnie modyfikuje się je, dodając rozmaite składniki w celu osiągnięcia lepszych parametrów. W ten sposób powstały np. popularne od jakiegoś czasu fugi ceramiczne.

Jaka powinna być dobra fuga?

Producenci fug poszukują ciągle nowych rozwiązań, dlatego modyfikują skład chemiczny mieszanek tak, żeby zapewnić klientom jak najlepszą:

Dzięki takim właściwościom preparatów spoiny są łatwe do utrzymania w czystości, odporne na zabrudzenia, a także trwałe i ładne.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.