biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

problem wilgości w domu a remont

Dom powinien być czysty, zadbany i estetyczny. Co jednak zrobić, jeśli mimo naszych starań i dbałości w naszym mieszkaniu zacznie panoszyć się pleśń? Jak usunąć wilgoć z pokoju, kuchni czy łazienki? Jak pozbyć się wilgoci ze ścian w domu, garażu i piwnicy?

Wilgoć w domu – niebezpieczny towarzysz

Wilgoć działa podstępnie – najczęściej nie zauważamy przyczyn jej powstawania przez długi czas, dlatego że są one ukryte przed naszym wzrokiem głęboko w ścianach. O istnieniu tego ze wszech miar niepożądanego zjawiska przekonujemy się, kiedy odkrywamy na naszej ścianie pleśń.

Czym jest pleśń i dlaczego jest szkodliwa?

Pleśń to potoczna nazwa różnych gatunków saprofitycznych grzybów bytujących wszędzie tam, gdzie występuje w nadmiarze woda, a temperatura utrzymuje się powyżej 0˚C. Pleśń wytwarza mykotoksyny, czyli substancje rakotwórcze i mutagenne.

Oczywiście nie należy demonizować pleśni – najgroźniejsze dla człowieka jest jej spożycie (i to niejednokrotne). Pleśń na ścianach nie jest drastycznym zagrożeniem dla naszego życia, jednak długotrwałe przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach zdecydowanie źle wpływa na człowieka za sprawą unoszących się w powietrzu strzępek grzybni i prowadzi z całą pewnością do złego samopoczucia, alergii czy nawet depresji. Dlatego jeśli zauważymy na naszych ścianach pleśń, musimy dołożyć wszelkich starań, żeby jej się pozbyć.

Jak zlikwidować wilgoć w domu? Usunięcie przyczyny to podstawa

Niestety, mimo że czasami przyczyna wystąpienia pleśni jest trywialna i okazuje się nią być nieodpowiednie wietrzenie pomieszczenia oraz słaba wentylacja, najczęściej wystąpienie pleśni spowodowane jest dość poważnymi błędami popełnionymi już na etapie budowy domu.

Z nieprawidłową cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu dość łatwo sobie poradzić, zwiększając częstotliwość wietrzenia i optymalizując wentylację grawitacyjną, inne przyczyny wymagają poważniejszych interwencji remontowych.

W tym miejscu warto podkreślić, że półśrodki w przypadku nadmiernej wilgoci ścian i jej konsekwencji w postaci pleśni nie istnieją. Żeby pozbyć się problemu, należy kategorycznie zlikwidować przyczynę, a może nią być np.:

  • niedostateczne ocieplenie ścian zewnętrznych,
  • podciąganie wilgoci („zasysanie” jej przez ścianę z dołu wskutek nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji),
  • zalewanie ścian od góry spowodowane brakiem lub złym wykonaniem okapów, nieprawidłowym spadkiem połaci dachowych czy powierzchni balkonów i tarasów,
  • zacieki będące skutkiem wadliwie działających instalacji wodno-kanalizacyjnych czy systemu odprowadzania wód deszczowych (lub ich uszkodzeń).

Niezależnie od przyczyny wilgoć w mieszkaniu czy domu usunie się tylko wtedy, jeśli zlikwiduje się jej źródło.

Jak usunąć wilgoć ze ściany malowanej? Preparaty grzybobójcze

Jeżeli po usunięciu przyczyny powstawania nadmiernej wilgoci, stwierdzamy, że poza pleśnią na powierzchni ścian malowanych nie występują żadne uszkodzenia, możemy usunąć pleśń w łatwy sposób za pomocą szczotki o sztywnym włosiu zanurzonej w wodzie. Po oczyszczeniu ściany należy ją (a także powierzchnię z nią sąsiadującą, zdrową, w odległości do 0,5 m od zaatakowanego pleśnią obszaru) spryskać preparatem grzybobójczym.

Jeśli pleśń doprowadziła do łuszczenia się farby, trzeba farbę zeskrobać na całym obszarze, na którym widoczne jest jej odspojenie od podłoża. Następnie należy pomalować tynk preparatem grzybobójczym w taki sam sposób jak wyżej, i na koniec pomalować ścianę farbą dekoracyjną.

Jak zlikwidować wilgoć na ścianie pokrytej tapetą?

Czasami w tapetowanych pomieszczeniach wilgoć na ścianie oraz jej nieodłączna towarzyszka – pleśń są niezauważalne, jednak wyraźnie wyczuwalne za sprawą nieprzyjemnego i charakterystycznego zapachu, jaki wytwarzają. Wtedy należy poddać dokładnym oględzinom tapety.

Wszędzie tam, gdzie tapeta odchodzi od podłoża, najprawdopodobniej znajdują się skupiska pleśni. Jedynym sposobem na pozbycie się jej jest postąpienie w podobny sposób jak w przypadku złuszczającej się farby – zeskrobanie tapety w miejscach zaatakowanych do gołego tynku (w praktyce kończy się to oczywiście zerwaniem całej tapety), zastosowanie środka odgrzybiającego oraz założenie tapety na nowo.

Jak pozbyć się wilgoci ze ścian, kiedy pleśń gromadzi się pod tynkiem?

Pleśń rozwijająca się pod tynkiem to wymagający największego nakładu pracy przypadek, który występuje, kiedy w naszym mieszkaniu pojawia się niepożądana wilgoć na ścianie. Jak się pozbyć, po usunięciu przyczyny takiego stanu rzeczy oczywiście, niechcianego towarzysza? Nie ma na to innego sposobu jak skucie tynku, zarówno z zainfekowanej powierzchni, jak i z obszaru zdrowego, sąsiadującego ze skupiskami pleśni w odległości 0,5 m.

Po skuciu tynku ścianę należy oczyścić za pomocą drucianej szczotki oraz szpachelki (również wyskrobać ją ze spoin pomiędzy cegłami lub bloczkami, pustakami etc.). Kolejno należy mur odkurzyć i pomalować preparatem grzybobójczym. W zależności od zaleceń producenta preparatu nowe tynki można kłaść już po 24 godzinach od zastosowania środka lub po czasie nieco dłuższym, wskazanym zawsze na opakowaniu.

Czym zabezpieczyć ściany przed wilgocią?

Wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną budynki posiadające sprawnie działające instalacje nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed zawilgoceniem. Również jeśli nasze mieszkanie lub dom zostały wyremontowane z powodu pojawiającej się na ścianach pleśni, a przyczyny powstawania nadmiernej wilgoci zostały usunięte, poza pozbyciem się mechanicznym skupisk grzyba i zastosowaniem preparatu grzybobójczego nie są wymagane specjalne środki zapobiegawcze.

Likwidacja pleśni za pomocą je fizycznego usunięcia oraz zastosowanie chemii w postaci płynu grzybobójczego rozwiązuje problem całkowicie.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.