jan.mrugacz@wp.pl

 (+48) 608 437 741

zalety elektrycznej instalacji natynkowej

Instalacja elektryczna to element niezbędny w budynkach, lecz zwykle nieeksponowany. Ukrywa się ją najczęściej pod tynkiem lub w specjalnie przeznaczonych do przewodów i kabli peszlach, rurach albo korytkach, prowadzonych w betonie posadzek czy sufitach podwieszanych.

Niekiedy jednak poprowadzenie instalacji elektrycznej natynkowej jest rozwiązaniem najlepszym lub po prostu jedynym. O ile dotyczy pomieszczeń nieużytkowych, zwykle nie mamy nic przeciwko temu. Co jednak, jeśli instalację trzeba rozprowadzić na powierzchni ścian w mieszkaniu? Czy takie rozwiązanie może być estetyczne a nawet atrakcyjne wizualnie? Jak najbardziej! Postaramy się to udowodnić w tym poradniku.

Instalacja elektryczna natynkowa w garażu i pomieszczeniu gospodarczym

Zwykle nawet w pomieszczeniach gospodarczych czy garażach instalację prowadzi się pod tynkiem. Niekiedy jednak ze względu na konstrukcję budynku czy inne niż tynk wykończenie ścian konieczne jest położenie instalacji elektrycznej natynkowej.

Przewody można układać bezpośrednio na ścianach i suficie pomieszczeń, mocując je za pomocą uchwytów, haczyków i innych akcesoriów. Instalację taką należy wyposażyć w gniazda i łączniki natynkowe. W przeciwieństwie do typowych gniazd i łączników podtynkowych, gdzie mechanizm ukryty jest w puszcze w tynku, osprzęt elektryczny natynkowy ma postać zamkniętych „pudełek” z tworzywa sztucznego, które mocuje się na ścianie.

Instalację taką można również prowadzić w specjalnie przeznaczonych do tego listwach montowanych do ścian i sufitów. Na rynku dostępne są kompletne systemy, które poza listwami prostymi i narożnymi oraz rozgałęźnymi zawierają również łączenia, a także gniazdka i łączniki elektryczne. Taki zestaw jest estetyczny oraz bardzo łatwy do rozbudowania.

Natynkowa instalacja elektryczna w domu drewnianym

Domy drewniane to kolejny przykład wnętrz, w których konieczne może okazać się zastosowanie natynkowej instalacji elektrycznej. Mowa tu oczywiście nie o domach typu kanadyjskiego, gdzie drewno stanowi konstrukcję budynku. W tego rodzaju obiektach instalację prowadzi się w szkielecie domu. Oczywiście przewody i osprzęt muszą spełniać normy pożarowe wymagane dla budynków drewnianych, ale sama instalacja może być ukryta, tak jak w budownictwie tradycyjnym.

Natomiast w budynkach takich jak domy z bali instalację elektryczną można poprowadzić na trzy sposoby:

  • pod ociepleniem, jeśli występuje,
  • ukrytą w balach – nie zawsze konstrukcja pozwala na tego rodzaju rozwiązania,
  • na wierzchu, tak jak natynkową – w postaci przewodów lub w listwach.

Na rynku dostępne są estetyczne przewody przeznaczone do stosowania w domach drewnianych – w odpowiedniej kolorystyce, łącznie z akcesoriami do mocowania. Można również zaopatrzyć się w system listew drewnopodobnych i w nich rozprowadzić instalację.

Loftowa instalacja natynkowa – czarna, czerwona i żółta

Instalacja elektryczna natynkowa w mieszkaniu industrialnym to dość często stosowane przez architektów rozwiązanie. Przemawiają za nim nie tylko względy estetyczne, ale również techniczne. Poprzemysłowe budynki często zbudowane są z cegły, którą warto zachować w oryginalnym stanie również wewnątrz pomieszczeń, podobnie jak drewniane deski sufitu czy podłogi oparte na stalowej konstrukcji. Każdy z tych materiałów wymusza na projektancie nietypowe rozwiązania, takie jak prowadzenie rur instalacji wodnej czy przewodów elektrycznych na ścianach, w eksponowany sposób.

Surowy, poniekąd eklektyczny styl industrialny świetnie nadaje się do tego, żeby elementy, które zwykle są schowane przed wzrokiem i rażą w aranżacjach eleganckich, tu były doskonale widoczne, a nawet podkreślone dzięki doborowi odpowiedniej barwy. Instalacja elektryczna natynkowa – czarna, czerwona czy srebrna lub żółta to doskonały pomysł na atrakcyjne wizualnie rozwiązanie problemu prowadzenia przewodów na powierzchni ścian i sufitów.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.